Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

Mail: dinihaber@hotmail.com

ONLİNE HAFIZLIK MÜMKÜN MÜ?

ONLİNE HAFIZLIK MÜMKÜN MÜ?

Türkiye'de Mart ayında Covid-19'un tespit edilmesiyle birlikte, Kur'an kursları tamamen uzaktan/online eğitime geçmek durumunda kalmıştı. Bu 3 aylık tamamen online hafızlık eğitiminden sonra, ülkedeki kısmî normalleşmeyle beraber Kur'an kursları yarı online yarı yüz yüze olmak üzere eğitimlerine devam etmektedir.

Malumdur ki, Kur'an eğitiminde fem-i muhsin ve mâhir bir hocanın dizinin dibine çökmek esastır. Fakat Covid-19'un hayatımıza girmesiyle birlikte, tarihin hiç bir döneminde olmayan bir yöntemle, online/uzaktan olarak hafızlık yaptırmak zorunda kaldık. Bu vesileyle, hafızlık eğitiminin online olarak mümkün olup olmadığını da tecrübe etmiş olduk ve problemlerini de gözlemlemiş olduk. Bu çerçevede online hafızlık eğitiminin problemlerini şöyle sıralamak mümkündür:

1- İnternet Alt Yapısının Hiç Olmaması ya da Yetersiz Oluşu

Özellikle kırsal bölgelerde oturan talebelerin en büyük sorunlarından bir tanesi hiç şüphesiz internetin olmaması veya istenen düzeyde bağlantı kurulamamasıdır. Bu bölgelerde oturan talebelerin dersleri dinlenirken, sürekli, donma ve kopma meydana gelmekte ya da ses geç ulaşmaktadır. Talebenin yanlış okuduğu durumlarda düzeltmesi için uyarıda bulunulsa da ses saniyeler sonra gittiği için zihin karışıklığına sebebiyet vermektedir. Bu ise, talebenin dikkatini dağıtmakta ve konsantrasyonunu bozmaktadır.

2- Ev Ortamının Ders Çalışmaya Müsait Olmaması

Yurt ortamındaki bir talebe, disiplin içerisinde ve topluca hareket etmek durumundadır. Dolayısıyla belirlenen saatte kalkar, ders çalışır, istirahat eder, yemeğini yer ve yatar. Fakat ev ortamında bu disiplinin sağlanması mümkün değildir ve bunun bir sonucu olarak bu disiplinsizlik halinin hafızlığa yansıması kaçınılmazdır. Zira talebe gün içerisinde vaktini doğru kullanamamakta ve "biraz daha yatayım kalkınca yaparım", "öğleden sonra yaparım", "şunu izliyim hemen derse geçiyorum" gibi ifadelerle kendini kandırmaktadır. Eğer âile de bu noktada kontrolü sağlayamıyorsa, üzücü sonuçlarla karşılaşmamak elde değildir.

3- Dersi Hazırlamaya Yardımcı Olacak Kimsenin Bulunmaması

Hafızlık eğitiminde olmazsa olmaz denilebilecek husus, talebenin başında durup yarın vereceği dersi sayfa sayfa dinleyerek hazırlamasına yardımcı olmaktır. Ne yazık ki, online hafızlık eğitiminde bu da mümkün değildir. Ancak âilesinde hafız veya Kur'an okumasını bilen biri/leri varsa ve gün içerisinde müsait olurlarsa onlara dinletmektedir. Kaldı ki, bunun bile hocaya dinletme gibi olmadığı gözlemlenmektedir.

4- Talebeyi Dersinden Alıkoyacak Pek Çok Unsurun Bulunması

Belki de online hafızlık sürecinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri, talebenin dersine odaklanmasını engelleyecek pek çok unsurun kendisini çevrelemesidir. Yurt ortamında büyük oranda bu unsurlardan korunan talebeler, ev ortamının vermiş olduğu rahatlıkla birlikte ateş çemberinin ortasına düşmektedir. Bu bakımdan, sosyal medyada takılmak ve oyun oynamak varken; tüm bunları elinin tersiyle iterek ders çalışmak, çok az talebenin başarabileceği bir davranıştır.

Elbette, bu zikredilenlerin yanında başka bir takım problemleri de ele almak mümkündür. Fakat sadece bu sıralanan problemler bile hafızlık eğitiminin online olarak yapılmasının mümkün olmadığını ortaya koymaktadır. Zira bu süreçte edinilen tecrübeler, yurt ortamındaki kadar olmasa da yakın bir disiplinle çalışıp derslerini düzenli veren talebelerin yüzde 10'u geçmediğini göstermektedir. Talebelerin kâhir ekseriyeti bu süreçte, bırakın ileri gitmeyi, mevcût birikimi ve emeği koruyamamak; her geçen gün geriye gitmektedir. Bir de bunun yanında hafızlıktan tamamen kopan ve bırakan pek çok talebenin olduğu da ortadadır.

Rabbim, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından en yakında kurtulmamızı ve Kur'an kurslarımızda tekrardan tam kapasite bir araya gelerek eğitimlerimize devam etmemizi nasip eylesin. Amin.

Abdurrahman Yılmaz / Abdüsselam Kur'an Kursu Hafızlık Hocası​​​​​​​

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın