Diyanet'ten KYK Manevi Rehber Görevlendirme Duyurusu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet'ten KYK Manevi Rehber Görevlendirme Duyurusu
Kredi ve Yurtlar Kurumu/Türkiye Diyanet Vakfı yurtlarında Manevi Danışmanlık görevi almak isteyenler. Müracaatlar On-line olarak başladı....

Diyanet'ten yapılan açıklama metni ve müracaat şartları;

Toplumun bütün kesimlerine din hizmeti sunan Başkanlığımız, toplumsal yapının önemli bir kesimini oluşturan gençlerin milli ve manevi değerler ekseninde yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla dini, sosyal, kültürel, eğitim vb. alanlarda sistematik ve kalıcı çalışmalar yürütmektedir.

2015 yılından bu yana Başkanlığımızca Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında öğrencilere manevi danışmanlık ve dini rehberlik yapmak üzere personel görevlendirmesi yapılmış, alınan olumlu dönütler bu çalışmanın nitelik ve nicelik olarak artarak devam ettirilmesini zorunlu kılmıştır.

Manevi danışmanlık hizmeti sunmak üzere  talepte  bulunan  personelin  başvuru,  tespit  ve  görev sürecinde, ilgi yönerge ile ek bilgi notu çerçevesinde hareket edilmesi önem arz etmektedir.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

Bu kapsamda konunun bütün personele süresi içerisinde tebliğ edilmesi, eki ile beraber ilan panosuna asılarak duyurulması,

Personelin, başvurularını 08-14 Ağustos 2019 tarihleri arasında DHYS sisteminde bulunan Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri bölümünden bireysel olarak gerçekleştirmeleri,

Bireysel olarak yapılan bu başvurular için onay işlemlerinin ise 15-16 Ağustos 2019 tarihleri arasında müftülüklerce gerçekleştirilmesi,

EK;

Bu çalışma, milletimizin geleceğini inşa edecek gençlerin; bilgi, ahlak, estetik, ruh güzelliği, merhamet ve adalet duygularıyla yetişmelerine katkı sağlamak, milletimizi bir araya getiren değerlerin, insani haslet ve erdemlerin nesilden nesle aktarılarak hayat bulmasını temin etmek; toplumun geleceğe umutla bakabilmesi için insani erdemlerle donatılmış, her yönden iyi yetişmiş, ruhen ve bedenen dinamik bir gençliğe sahip olunmasını temin etmek amacıyla Başkanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar işbirliğinde yürütülen bir manevi danışmanlık hizmetidir.

Söz konusu çalışmada temel yaklaşım; yurtlarda yürütülen gençlik çalışmalarında gençlerimize “rol-model” olacak şekilde rehberlik yapmak ve tüm çalışma alan ve süreçlerini buna göre inşa etmektir.

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

BAŞVURU İLE İLGİLİ HUSUSLAR
1. Başvurular, 08 Ağustos 2019 tarihinde başlayıp, 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü saat 23:59’da sona erecektir.
2. Bireysel başvurular yapıldıktan sonra 15-16 Ağustos 2019 tarihleri arasında ilgili müftülük tarafından görüş bildirme şeklinde iş ve işlemler tamamlanacaktır.
3. Belirtilen tarihler dışında sistem kapalı olacağından başvuru ve görüş belirtme işlemleri yapılamayacak olup konu ile ilgili dikkatli olunmalıdır.
4. Müftü, müftü yardımcısı, şube müdürü, murakıp ve V.H.K.İ. gibi idari personel dışındaki unvanlarda çalışan bütün personel müracaat edebilecektir.
5. 4/B sözleşmeli personelin, fahri çalışanların, Büyükşehir statüsündeki illerin metropol ilçeleri hariç görev yaptığı ilçede KYK/TDV öğrenci yurdu bulunmayanların ve halen yurtdışında görevli olanların, yurtdışı din görevlisi sınavına girerek başarılı olanların ya da benzer durumları bulunanların başvuruları kabul edilmeyecektir.
6. Görev almak isteyen personelin dini yükseköğrenim mezunu veya farklı alan lisans mezunu olmaları asgari yeterlilik şartıdır. Alanla ilgili özel eğitim veya bir sertifika programı bitirenler ile manevi danışmanlık alanında lisansüstü bir programdan mezun ya da halen devam ediyor olanların bu durumları değerlendirme sürecinde olumlu olarak göz önünde bulundurulacaktır.

DİĞER HUSUSLAR
1. Çalışma süreçlerinde hiçbir gencin dışarıda bırakılmamasına özen gösterilecek; yöntemde ise formel bir yaklaşımdan öte eğitsel bir süreç takip edilecektir.
2. Her aşamada gerek Başkanlık gerekse TDV ve KYK personeli ile ilişkiler karşılıklı saygı ve güven esasına dayalı olarak yürütülecek; gençlerle iletişimde ise; onların ihtiyaç ve beklentilerine göre dinleme, anlama ve anlamlandırma metoduna ağırlık verilecek, kolaylaştırıcı, cesaret ve güven verici bir üslup kullanılacak; sosyo-kültürel etkinlik ve faaliyetlerle nitelikli zaman geçirilmesine özen gösterilecektir.
3. Yapılacak çalışmaların hedef kitlede maksimum karşılık bulması amacıyla program ve çalışma saatleri öğrencilerin yurtta bulunma vakitleri ve programlara katılım durumları eksene alınarak tespit edilecektir.
4. Manevi danışmanlık hizmetine tahsis edilmiş bir kadro unvanı henüz bulunmadığından, personel, öğrenci yurtlarında kurum dışı görevlendirme usulüyle çalıştırılacaktır.
5. Kredi ve Yurtlar Kurumu/Türkiye Diyanet Vakfı yurtlarında görevlendirilen manevi danışmanlık görevlisi Cuma günü hariç, haftada dört gün, günlük asgari beş saat olmak üzere görev yapacaktır.
6. KYK ve TDV yurtlarında yürütülen manevi danışmanlık hizmeti Başkanlık gençlik çalışmalarının bir parçası olarak görülecek, manevi danışmanlık görevlilerinden, gençlik koordinatörlüğü sistemi çerçevesinde yürütülen çalışmalarda aktif rol almaları beklenecektir.
7. Manevi danışmanlık görevlisi, Cuma günleri müftülük bünyesinde görev yapacak şayet görev yaptığı yurtta mescit/cami varsa ve aynı gün için burada da ihtiyaç olursa Cuma günü de aynı yurtta görevine devam edecektir.
8. Görevliler 4 günü yurtlarda ve 1 günü müftülüğün uygun göreceği yerlerde olmak üzere haftada 5 gün çalışacaklar ve 2 gün de izinli olacaklardır. TDV yurtlarında görevlendirilen manevi danışmanlık görevlilerinin yurtta kalış süreleri, diğer günlerde gençlik çalışmalarına vakit ayırmaları koşuluyla 2 günden az olmamak kaydıyla Müftülüklerce düzenlenebilecektir.
9. Çalışma saatleri ihtiyaç doğrultusunda ilgili yurt idaresiyle birlikte belirlenecek ve program müftülüğe bildirilecektir. Manevi danışmanlık görevlisi, müftülük ve yurt müdürlüğünün birlikte karar vermesi halinde bu hizmet hafta sonları da sunulabilecektir. Ayrıca bir yurtta iki görevli varsa her ikisi de 4 gün görev yapacak olup nöbetleşe çalışma sistemi kesinlikle yapılmayacaktır.
10. Manevi danışmanlık görevlisi yurt yönetimi ve görevlileriyle işbirliği ve eşgüdüm içerisinde çalışacaktır.
11. Müftülük, gençlik çalışmaları hariç olmak üzere manevi danışmanlık görevlisi personele görevlendirme süreci içerisinde haftada sadece bir gün görev verecektir.
12. Manevi danışmanlık görevlisi personel özlük hakları bakımından müftülüğe bağlı olarak çalışacaktır.
13. Manevi danışmanlık görevlisi, resmi izinlerini bağlı bulunduğu Müftülükten alacak ancak çalıştığı yurt müdürlüğünü de bilgilendirecektir.
14. Görevlendirmeler altı aylık periyotlar şeklinde yapılacak ve ilgili personelin verimliliğine göre süreklilik arz edecektir.
15. Görevlendirme süreleri içerisinde görevden ayrılma istekleri dikkate alınmayacak ancak ilgili periyot bittikten sonra talepler değerlendirilecektir.
16. Görevlendirilen personelin asli görev yerine vekil/fahri görevlendirme yapılacaktır.
17. Müftülükler tarafından manevi danışmanlık hizmetinin işleyişi konusunda gerekli denetim ve rehberliğin yapılması çalışmanın sürekliliği, verimi ve geleceği açısından önem arz etmektedir.
18. KYK ve TDV Yurtlarında yürütülen manevi danışmanlık hizmeti Başkanlık, TDV ve Bakanlık işbirliğiyle yapılan özel ve nitelikli bir eğitimi zorunlu kıldığından söz konusu görevlendirmeler dışında mahallinden sürekli manevi danışmanlık görevlisi görevlendirmesi kesinlikle yapılmayacaktır.
19. Manevi danışmanlık görevlisi olarak öğrenci yurtlarında görevlendirilen personelin 6 aylık görevlendirme süresi içerisinde manevi danışmanlık alanı ile ilgili hazırlayacakları ilmi bir çalışmayı (makale, kitap özeti, anket, sempozyum tebliği, proje vb.) genclik@diyanet.gov.tr adresine göndermeleri istenecektir.
20. Manevi danışmanlık görevlilerince yapılan çalışmalar KYK il müdürlüğünce talep edilen aralıklarla rapor halinde KYK il müdürlüğüne ve ayrıca aylık olarak il müftülüğüne (gençlik koordinatörlüğü) sunulacak, yine yapılan faaliyetler DHYS sistemine girilecektir.
(Not: Gerekli durumlarda 0312 295 7353 - 7649 Numaralı hatlar aranarak bilgi alınabilir.)

DİN HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kur'an Kursları Tatil edildiÖnceki Haber

Kur'an Kursları Tatil edildi

İlçe Müftülüğü Yerleştirme SonuçlarıSonraki Haber

İlçe Müftülüğü Yerleştirme Sonuçları

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!