Türkiye Diyanet Vakfı 111 ülkeden öğrenci misafir ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye Diyanet Vakfı 111 ülkeden öğrenci misafir ediyor
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, TDV’nin 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Programı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin eğitim alanında cazibe merkezi haline geldiğini ifade ederek, “Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 111 ülkeden misafir öğrenci kabul ediyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Programı’na katıldı.

TDV Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak eğitim faaliyetlerine verdikleri önemi ifade ederek, “Eğitim; ilim, irfan, bilgi, hikmet demektir, ‘De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ ayetini anlayarak onun vermiş olduğu mesaj doğrultusunda çalışmak demektir. Eğitim, ilk inen 5 ayetteki okumanın, öğrenmenin, öğretmenin, kalemin ne kadar önemli olduğunu anlamaya çalışmak ve onun doğrultusunda hareket etmek anlamına gelmektedir” dedi.

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin Medine’ye hicret ettiğinde orada ilk olarak bir mescid ve yanına bir mektep inşa ettiğini hatırlatarak, “Orada Allah Resulü Efendimizin öğretmenliğinde, onun dizinin dibinde yetişen ashab, on binlerce kilometreyi aşan uzaklıktaki yerlere kadar o günün şartlarında gitmişler, öğrendiklerini başka yerlerde öğretmenin çabasını göstermişlerdir. Medine'den çıkmış Endülüs'e gitmiş, Endülüs'ten çıkmış İstanbul'a, İstanbul'dan çıkmış başka yerlere gitmişler” diye konuştu.

“Onları kendi çocuklarımızdan ayırmıyoruz”

7 kıtadan Türkiye’ye eğitim için gelen gençlerin ilim için yaptıkları fedakarlığa dikkat çeken Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Türkiye artık cazibe merkezi haline geldi, elhamdülillah. 200 bin kadar misafir öğrencimiz var. Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak 111 ülkeden misafir öğrenci kabul ediyoruz. Ülkemizin 200’ü aşkın üniversitesinde, imam hatip liselerinde misafir öğrencilerimizin varlığı bizi oldukça sevindirmekte, mutlu etmektedir. Onlar bizim kardeşlerimiz, evlatlarımız. Anneleri, babaları onları bize emanet ettiler. Onları kendi çocuklarımızdan ayırmıyoruz ve ayırmayacağımıza da söz veriyoruz.”

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışacak nitelikli gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Dünyanın farklı bölgelerinden Türkiye’ye eğitim almak için gelen öğrencilere başarılar dileyen Başkan Erbaş, öğrencilere emek verenlere, ilim yolunda atılan adımlara destek olanlara teşekkür etti.

Başkan Erbaş konuşmasının ardından, programa katılan, 4. kez dünya şampiyonu olan Milli Güreşçi ve TDV gönüllüsü Rıza Kayaalp’i tebrik ederek hediye takdim etti.

Programda 3 öğrenci, 7 kıtadan gelen arkadaşlarını temsilen duygu ve düşüncelerini paylaştı. Ayrıca Sanatçı Hasan Özer de konuşmaların ardından mini bir konser verdi.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Dr. Burhan İşliyen, TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat ve çok sayıda öğrenci katıldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kur'an'ı Kerimi Ezberleme RehberiÖnceki Haber

Kur'an'ı Kerimi Ezberleme Rehberi

EĞİTİMİNDE ROL MODELİN ETKİSİSonraki Haber

EĞİTİMİNDE ROL MODELİN ETKİSİ

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!