2021 Yılı Yaz Kur'an Kursları Uygulama Esasları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2021 Yılı Yaz Kur'an Kursları Uygulama Esasları
Diyanet İşleri başkanlığı 2021 Yılı Yaz Kur'an Kursları Uygulama Esaslarını yayımladı

2021 Yılı Yaz Kur'an Kursları Uygulama Esasları;

Okulların tatil olduğu dönemde ilgi yönetmelik ve yönerge gereği Başkanlığımızca düzenlenen "Yaz Kur'an Kursları" bu yıl 5 Temmuz 2020 tarihinde başlayacaktır. Yaz Kur'an Kurslarındaki eğitim-öğretim faaliyetlerinin amacına uygun, daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla "2021 Yılı Yaz Kur'an Kursları Uygulama Esasları" hazırlanarak Ek-1'de gönderilmiştir.

2021 Yaz Kur'an Kursu eğitim-öğretim hizmetlerinin ilgili mevzuata ve  Ek-1'de gönderilen uygulama esaslarına uygun olarak yürütülmesi hususlarında gereğini önemle rica ederim.

2021 YILI YAZ KUR’AN KURSLARI UYGULAMA ESASLARI

 1. YAZ KUR’AN KURSLARI TAKVİMİ
  1. 2021 yılı yaz Kur’an kurslarında eğitim öğretim tek dönem halinde 05 Temmuz-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirilecektir.
  2. Başvurular 21 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihleri arasında bizzat cami ve Kur’an kurslarına ya da Başkanlığın web sitesi (www.diyanet.gov.tr) üzerinden yapılabilecektir.

KAYIT TARİHLERİ

BAYRAM TATİLİ

EĞİTİM TARİHLERİ

21 Haziran-11 Temmuz 2021

19-23 Temmuz 2021

5 Temmuz-20 Ağustos 2021

II.DERS AÇMA VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

 1. Yaz Kur’an kursları programında imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri görev alacaktır.

 2. Bununla birlikte İmam-hatip lisesi meslek dersleri öğretmenleri ve din kültürü ahlak bilgisi öğretmenleri, müftülükçe ihtiyaç duyulması halinde; DHBT puanı aranmaksızın ve geçici öğretici görevlendirme sınavına girmeksizin Yaz Kur’an kurslarında görevlendirilebileceklerdir.

 3. Yaz Kur’an kurslarında görev alacak personel 14 Haziran-04 Temmuz 2021 tarihleri arasında kayıtları aksatmayacak şekilde yıllık izin kullanabilecek, ancak eğitim öğretim dönemi (05 Temmuz-20 Ağustos) içerisinde personel görev mahallinden ayrılmayacak ve yıllık izin kullanmayacaktır.
 4. Web sitesi üzerinden yapılacak başvurular esnasında kayıt olmak isteyen vatandaşlara sadece açık olan dersler gösterilecektir. Bu nedenle yaz Kur’an kursunda görev alacak olan personelin 14-20 Haziran 2021 tarihleri arasında (öğrenci kayıt etmeden) ders açma işlemini gerçekleştirmeleri zorunludur.
 5. Yaz Kur’an kursları eğitimine 4-22 yaş arası vatandaşlar başvuru yapabilecektir.
 6. Yaz Kur’an kurslarına başvuru ve eğitim şekilleri öğrencilerin yaş grupları dikkate alınarak belirlenmiştir.

Buna göre;

 1. 4-9 yaş arası öğrenciler başvurularını yüz yüze veya web sitesi üzerinden gerçekleştirebilecek ve eğitimleri sadece yüz yüze yapılacaktır.
 2. 10-15 yaş arası öğrenciler başvurularını yüz yüze veya web sitesi üzerinden gerçekleştirebilecek ve eğitimleri tercihlerine göre yüz yüze veya çevrim içi yapılabilecektir.
 3. 16-22 yaş arası öğrenciler başvurularını web sitesi üzerinden gerçekleştirebilecek ve eğitimleri sadece çevrim içi yapılacaktır.

Yaş Aralığı

Başvuru Şekli

Eğitim Şekli

4-9

Yüz yüze ve Web sitesi

Yüz yüze

10-15

Yüz yüze ve Web sitesi

Yüz yüze / Çevrim içi

16-22

Web sitesi

Çevrim İçi

Kayıt aşamasında öğrenci ya da veliye ait iletişim bilgilerinin doğru olarak EHYS’ye girilmesi sağlanacaktır.

 1. Bir öğretici 15 öğrenci şartı aranmaksızın (ek ders ücreti ödenmiyor olsa da) dersini yapacaktır. Öğretici açtığı derse web sitesi üzerinden yapılan başvurulardan öğrenci sayısı 25 olana kadar eklemeler yaparak ek ders ücreti alabilecektir.
 2. Engellilere yönelik başvurular cami ve Kur’an kurslarına yapılabileceği gibi Başkanlığın web sitesi (www.diyanet.gov.tr) üzerinden de gerçekleştirilebilecektir.
 3. Yaz Kur’an kurslarına 7 yaş ve üzeri engelli vatandaşlarımız başvuru yapabileceklerdir.
 4. Web sitesi üzerinden başvuru yapan engelli vatandaşların eşleştirmeleri Başkanlıkça yapılacaktır.

III.EĞİTİM SÜRECİ

 1. Yüz yüze eğitimlerde Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınacak tedbirler; Ek-2’de sunulmuştur.
 2. 2021    yaz    Kur’an    kurslarında   yatılı   yaz   Kur’an            kursları            öğretim         programı uygulanmayacaktır.
 3. Çevrim içi olarak planlanan eğitimler çevrim içi olarak tamamlanacaktır.
 4. Yaz Kur’an Kursları Öğrenci Yoklama ve Ders Defteri yüz yüze ve çevrim içi eğitimlerde doldurulacaktır.
 5. Sınıflar imkânlar dâhilinde öğrencilerin yaş grubu, cinsiyeti, Kur’an-ı kerim okuma ve dini bilgi seviyeleri dikkate alınarak oluşturulacaktır.
 6. Yüz yüze sınıflarda öğrenci sayısı Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında fiziki şartlar göz önünde bulundurularak öğretici tarafından belirlenecektir.
 7. Çevrim içi yapılan derslerde öğrenci sayısı en fazla 20 (yirmi) olacaktır.
 8. Sadece yüz yüze veya sadece çevrim içi gerçekleştirilen dersler 45 dakikadan günde 3 saat olarak yapılmaya devam edecektir.
 9. Sınıfların hem yüz yüze ve hem de çevrim içi öğrencilerden oluşması durumunda öğretici aynı gün içerisinde;
  1. 45 dakikadan 3 ders saatini yüz yüze öğrencilerle,
  2. 30 dakikadan 2 ders saatini ise çevrim içi öğrencilerle gerçekleştirecektir.
 10. Çevrim içi eğitime devam edecek olan öğrenciler yaz Kur’an kursu kitaplarını bağlı bulundukları il-ilçe müftülüklerinden temin edebilecekleri gibi kitapların PDF formatına eğitim döneminde aktif olacak yazkurankurslari.diyanet.gov.tr web adresinden de ulaşabileceklerdir.
 11. Kadrolu ve sözleşmeli personel sayısının ihtiyacı karşılamadığı yerlerde geçici öğretici görevlendirmesi yapılabilecektir.
 12. Başkanlığımız tarafından il/ilçe müftülüklerine dijital ortamda gönderilecek afişler camilere, Kur’an kurslarına, müftülük binasına, il/ilçe belediyelerinden uygun görüş alınarak billboardlara ve raketlere asılacaktır. Ayrıca hutbe, vaaz ve sosyal medya aracılığıyla vatandaşlara gerekli duyurular yapılacaktır.
 13. 2021 yılı yaz Kur’an kurslarında özveri ile çalışacak müftülük personelimize, Kur’an kursu öğreticilerimize ve din görevlilerimize teşekkür eder, başarılar dileriz.

EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

COVİD-19 SALGIN REHBERİ

 1. Ateşi 38°C’den yüksek olanlar, boğaz ağrısı, burun akıntısı, konjuktivit, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı gibi belirtileri olan/gelişen, COVID-19 vakası veya temaslısı olan öğrenciler içeri alınmamalı, tıbbi maske takılarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek  üzere sağlık kurumuna yönlendirilmelidir
 2. 18 yaş üstü olan öğrencilerin bizzat kendileri, 18 yaş altı olan genç ve çocukların ise velileri tarafından EK-3’te yer alan “Bilgilendirme Formu ve Taahhütname” 2 nüsha olarak imzalatılarak bir nüshası bilgilendirmek amacıyla öğrencide kalırken diğer nüsha kursta muhafaza edilecektir.
 3. Dersler birkaç sınıfın bir araya gelmesi ile ortak bir şekilde yapılmayacaktır. Derslerde oturma şekli, sıra düzeninde sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde birer boşluk bırakarak çapraz oturma şekli yapılarak ve maske takılarak gerçekleştirilecektir.
 4. Kur’an-ı Kerim, kitap, kalem vb. eğitim malzemeleri kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmayacaktır.
 5. Teneffüslerde sınıflar mutlaka havalandırılacaktır.
 6. Kurs binası, sınıf ve mescit girişinde el antiseptiği bulundurulacaktır.
 7. Kurslarda bulunan sınıf, mescit, tuvalet ve abdesthaneler günde en az bir defa temizlenecek ve sık sık havalandırılacaktır. Ayrıca, kapı kolları, elektrik düğmeleri, masa, sandalye gibi sık dokunulan yüzeyler düzenli olarak dezenfekte edilecek ve temizliği sağlanacaktır.

 

Bilgilendirme ve Taahhütname Formunu indirmek için TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaÖnceki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaSonraki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!