Başkan Görmez, Adana İl Müftülüğü hizmet binasının açılışını yaptı...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
DİYANET HABER- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, üç günlük programı kapsamında Adana\'da bir dizi açılış ve ziyarette bulundu.

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:  

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, üç günlük programı kapsamında Adana'da bir dizi açılış ve ziyarette bulundu.

'33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı' için bulunduğu Adana programının ikinci gününde Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yapımı tamamlanan Adana İl Müftülüğü hizmet binasının açılışını yaptı.

Temelini 2012'de yine Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in attığı ve açılışında 81 İl Müftüsünün hazır bulunduğu törende konuşan Başkan Görmez, açılışı yapılan müessesenin Adana'ya, bölgeye ve Diyanet'e hayırlı olmasını dileyerek, "Bugün açılışını yaptığımız bu müessesenin öncelikle Adana'mıza, bölgemize, ülkemize ve Diyanetimize hayırlı olsun. Bu topraklarda var olduğumuz sürece bu müesseselerde her türlü hayrın ve güzelliğin yayılmasını Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

Yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Görmez, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

"Allah, yaptığı işi en güzel yapanı sever. Sizler de böyle güzel bir müesseseyi Adana'ya kazandırdınız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Diyanet teşkilatı bir kamu kurumudur ama aynı zamanda bir millet kurumudur. Her türlü hizmeti milletle birlikte yapan bir kurumdur."

Müftülüklerin sıradan bir kurum olmadığını, milletin her ferdine hizmet veren bir müessese olduğunun altını çizen Başkan Görmez, "Diyanet teşkilatında görev tanımları değişmiştir. Müftü, sadece bir idareci değil, şehrin manevi hayatını ayakta tutan kişidir. Müftülük sadece bir bürokratik kurum değil, milletin her ferdine hizmet veren bir müessesedir." diye konuştu.

Şehirlerin de ruhu olduğunu, o ruhu ayakta tutanın da İman, İslam, birliktelik ve beraberlik olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Görmez, şöyle devam etti;

"Şehirlerin de ruhu var. O ruhu ayakta tutan milletin ortak değerleridir..."

Şehirlerin de ruhu var. O ruhu ayakta tutan milletin ortak değerleridir. O ruhu ayakta tutan imandır, İslam'dır. O ruhu ayakta tutan, Çukurova'nın bereketli topraklarından kazandıklarını hayır olarak verenlerin iyiliğidir, birbirinize tebessümünüzdür, birbirinize verdiğiniz selamdır, ikram ettiğiniz bir kaşık çorbadır. O ruhun bekçiliğini yapacak insanlara da din gönüllüsü diyoruz. İmam, hatip, vaiz, müftü diyoruz. Diyanet personeli o ruhu ayakta tutmak için bekçilik yapanlardır. Milletimizin maneviyatını ayakta tutmak için aşkla çalışan, hizmetleri buraya kadar taşıyan geçmişte yaşamış o büyüklerimizin yerini alabilmek için daha çok çalışmalıyız.

"Diyanet artık Diyanet'ten büyüktür..."

Diyanet'in dünyanın çeşitli ülkelerine götürdüğü hizmetleriyle artık büyük bir müessese olduğunu vurgulayan Başkan Görmez, "Türkiye artık Türkiye'den ibaret değil. Türkiye Türkiye'den daha büyüktür. O muhteşem tarih ve medeniyeti bunu gösteriyor. Diyanet de artık Diyanet'ten büyüktür. Gönül coğrafyamıza, Afrika'daki Müslüman kardeşlerine iyilik elini uzatan, Latin Amerika'da yedi milyon Müslümanla ilişkisi olan bir müessesedir artık. Bütün bunları milletimizle birlikte yapıyor. Türkiye'nin iyilik elini taşıyarak yapıyor." şeklinde konuştu. Allah yeryüzünde güzelliği, iyiliği egemen kılmayı bizlere nasip etsin.Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Yüksek öğrenim Kız Öğrenci yurdunun temelini attı...

Adana'da yoğun programına devam eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Adana İl Müftülüğü hizmet binasının açılışının ardından Adana'nın Yüreğir ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak olan 211 yataklı Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdunun temelini attı.

Temel atma törenindeki kısa konuşmasında ilmin kadına ve erkeğe farz olduğunu belirterek, "İslam dünyası olarak tarih boyunca bir eksiğimiz var. Biz hep tek kanatla uçmaya kalkıştık. Allah bize iki kanat vermiş. Biz erkeğimizle kadınımızla beraber uçmalıyız. Bilgi, ilim sadece erkeğe değil, kadına da farzdır. Sadece erkek yeryüzünde Allah'ın halifesi değil, kadınlar da yeryüzünde Allah'ın halifesidir. Kadın ve erkek birlikte yeryüzünü imar etmekle emrolunduk. Hz. Peygamber'in Medine'sinde erkekler ne kadar ilim tahsil etmişse kadınlar da o kadar ilim tahsil etmiştir. Hep birlikte yeryüzünü imar etmekle mükellefiz. Kız çocuklarımıza değer vermek, onlara emek vermek, bilgiyle donatmak zorundayız. Kız çocuklarımızı bilgiyle donatmak, zamanı geldiğinde güzel bir aile kurmasına yardımcı olmak her anne babanın görevidir." diye konuştu.

Böyle güzel bir müessesenin hayırlara genişle olmasını, tamamına ermesini Allah'tan niyaz ediyorum.

Başkan Görmez, programlarının ardından Adana'da görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi. Bölgede görev yapan iki bini aşkın din görevlisiyle Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezinde bir araya gelen Başkan Görmez, buluşmada din hizmetlerinin kalitesinin artması için yapılması gerekenleri değerlendirdi.

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ez-Der\'den Umre Ödüllü YarışmaÖnceki Haber

Ez-Der\'den Umre Ödüllü Yarışma

33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı sonuç bildirgesinin okunmasıyla sona erdiSonraki Haber

33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı son...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!