Diyanet, Risale-i Nur Cemaatleriyle buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
DİYANET HABER- Diyanet İşleri Başkanlığı ile Risale-i Nur cemaatleri bir araya geldi. İşte toplantıya katılanlar ve toptantıda konuşulanlar

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:  Diyanet İşleri Başkanlığının cemaat ve tarikat buluşmalarında yeni bir adım daha atıldı. Başkan Yardımcısı Prof. Hasan Kamil Yılmaz, Risale-i Nur cemaatinin temsilcileri ile İstanbul'da bir araya geldi.

Geçtiğimiz cuma günü Beşiktaş’taki Ertuğrul Tekke Camii’nde gerçekleşen toplantıya Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin talebeleri de katıldı. 

Karar'dan Erol Metin'in haberine göre Nesil Grubu’nu temsilen Mehmet Fırıncı, Hizmet Vakfı Grubu’nu temsilen Hüsnü Bayramoğlu, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, ‘Yazıcılar’ olarak bilinen Hayrat Vakfı, Meşveret Grubu ile Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı yetkililerinin katıldığı buluşma sohbet havasında geçti.

FETÖ’YE KARŞI ÖNERİLER

Sıcak bir ortamda geçen buluşmada, FETÖ’nün Risale-i Nur camiası özelinde İslam’a verdiği zarar masaya yatırıldı. Yılmaz, dini istismar eden FETÖ benzeri ihanet şebekelerinin ortaya çıkmaması için neler yapılması gerektiği konusunda Risale-i Nur temsilcilerine düşüncelerini sorup tek tek not aldı. Risale-i Nur temsilcileri ise Bediüzzaman’ın izinden giden hizmet kurumlarının teröristbaşı Fetullah Gülen liderliğindeki FETÖ şebekesiyle karıştırılmasından dert yandı. Yılmaz da dini hayata katkı sunan sivil dini yapıların FETÖ’yle bir tutulmasının yanlışlığına vurgu yaptı. Toplantıda ayrıca Bediüzzaman’ın hayali olan Medresetüzzehra Üniversitesi projesi de gündeme geldi. Bediüzzaman’ın bu vasiyetinin yerine getirilmesi talebi Diyanet yetkilisine iletildi. Bediüzzaman’ın talebeleri, Risale-i Nur eserlerinin basılmasına ilişkin de Diyanet’e teşekkürlerini iletti.

Diyanet’in cemaat ve tarikat buluşmalarının hizmet alanı odaklı devam etmesi bekleniyor. Kurumdaki planlama çerçevesinde Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın diğer cemaat ve tarikat temsilcileriyle de bir araya geleceği öğrenildi. Gruplar halinde yapılacak olan bu toplantıların ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başkanlığında tüm cemaat ve tarikat temsilcilerinin davet edilmesiyle geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmesi hedefleniyor. FETÖ’nün ihanetinden sonra Görmez, Türkiye’deki diğer dini sivil yapılar ve cemaatlerle bir araya geleceklerini açıklamıştı.

TASAVVUF VE TARİKAT UZMANI

Diyanet adına cemaat ve tarikat temsilcileriyle görüşen Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, tasavvufi konulara hakimiyetiyle biliniyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yardımcılığına getirilmeden önce Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Başkanlığını yürüten Yılmaz’ın, ‘Azîz Mahmûd Hüdâyî ve Celvetiyye Tarikatı’, ‘Tasavvufî Hadis Şerhleri’, ‘Peygamberimiz ve Günlük Hayatı’, ‘Nefs Terbiyesinde Açlık ve Az Yemek’, ‘Anahatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatlar’, “Gönül Erleri 1-2’, ‘Altın Silsile’, ‘Tasavvuf Meseleleri’, ‘Rûhânî Hayat’, ‘Tasavvufî Bakış’, ‘Gönül Penceresinden’, ‘Dinle Neyden -Mesnevî Sohbetleri’, ‘Çağları Aşan Mevlânâ Çağrısı’, ‘Marifetullah’, ‘300 Soruda Tasavvufi Hayat’ gibi eserleri bulunuyor.

TOPLANTIYA ANLAMLI MEKAN

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminden bu yana hedef tahtasına oturtulan cemaat ve tarikatlarla istişare toplantıları için mekan olarak Beşiktaş’taki Ertuğrul Tekke Camii tercih edildi. Tarihi cami, Sultan İkinci Abdülhamid tarafından Şazeli Tarikatı Medenî Kolu’nun kurucusu Trablusgarblı Şeyh Hamza Zafir adına yaptırıldı. Ertuğrul Tekke Camii, tekke, misafirhane, türbe ve kütüphane gibi bölümleriyle külliye şeklinde inşa edildi.

 

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberilern tüm hakları kaynak gösterilen siteye, köşe yazıları yazar sahibine veya web sitemizin özel haberi ise Dinihaberler.com.tr'ye aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.  Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip uygulanacaktır.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kur’an okuyup Ayasofya’ya yürüdüler Önceki Haber

Kur’an okuyup Ayasofya’ya yürüdüler

Başkan Görmez, Katar’da alimlere FETÖ’yü anlattıSonraki Haber

Başkan Görmez, Katar’da alimlere FETÖ’yü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!