Erkekleşmeye Meyilli Tesettürlü Kadınlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
İslam’ın gözünde sen değerlisin iffetli bacım. Süslerini dışarıya yansıtmayacak, kendini teşhir etmeyecek kadar değerlisin.

İslam’ın gözünde sen değerlisin iffetli bacım. Süslerini dışarıya yansıtmayacak, kendini teşhir etmeyecek kadar değerlisin. Bu yüzdendir senin süslerini saklayışın, namahreme karşı teşhir olmayışın.

Senin yüzün İslam’ın sancağında gölgelenen bir nur. Senin dik yürüyüşün topuklarını yere vurmayacak kadar mütevazı.

İslam’ın sana verdiği değerin, sana yüklediği anlamın farkında olmalısın. Sen nesillerin yetişmesinde önder olup, İslam dinine nice yiğitler yetiştireceksin.

Tesettürün karşı cinsi cezp edecek nitelikte olmamalı. İnancınla giyinişin çekişiyorsa yanlış yoldasın demektir. Karşı cinsin gözlerini senden alamadığı değil, karşı cinsin gözlerini sana çevirmekten çekindiği, hayâ ettiği olmalısın.

Müslüman bacım, cahiliye devrindeki giyim tarzını arama. Batıdan bizim gündemimize kadar ulaşmış moda akımına kapılıp kanma. Sen tepeden tırnağa ayete bezendiğinde (örtündüğünde) değerin kat kat artacaktır.

Müslüman bacım, çağımızın hanımlarının renkli renkli şallarının parıltısı sokakları aydınlatıyor. Giyilen tuniklerin darlığı iffeti karartıyor. Pantolonların darlığı bacakların hatlarını ortaya koyuyor. Başı kapatmak için 1 metrelik kumaşın yettiği söyleniyor… Arkadan bağlanan örtülerin içinden boyunlar gözüküyor. Tesettür moda adı altında adeta açıklığı haykırıyor…

Saç yapar gibi eşarp yapılıyor, tesettür sadece saçı kapamak mı sanılıyor?

Müslüman bacım, İslam kültürünü tam içine sindiremeyenlerin belki de bugün hangi renk giysem diyenlerin, modayı takip edenlerin fark etmediği bir şeydir saçlarını gizlemek için taktıklarının bir ayet olduğu…

Belki de bilinçsiz yapılan ibadet bundan ibarettir sadece… Kim bilir?

İffetli bacım, beni anlamalısın. Başörtüsü aksesuar olamaz, ruh haline göre bazen takıp bazen çıkarılacak bir şeyde değildir.

Şal modası çığırtkanlığı, sokaklarda yankılanıp göze hoş gelen örtünme biçimi haline geldi. Oysa Allah’ın ayeti kerimesinde “…yakalarına kadar örtsünler” dediği örtünme biçiminden o kadar uzak ki…

Müslüman bacım, Allah için düşün ve sorgula! Müslüman bayanların örtünme biçimi modaya öyle kaptırdı ki kendini, Allah’ın ayeti olmaktan çıkıp bir tarz haline gelen şal başörtülerin, omuzları kapatması veya kapatmaması kimin umurunda?

Tesettür anlayışının değişmesi, kalplerin körelmesinin de bir göstergesiydi aslında. Onlar sadece başlarındakinin boylarını kısaltıp, bol elbiseleri bırakıp değişimi sadece bunlarda yaptıklarını sanıyorlar… Bir de gelip Allah’ın ayetleri eşliğinde baksalar ya kendilerine, bakabilirler mi?

Müslüman bacım, sadece giyim tarzlarında değil, giyim tarzlarıyla beraber bayanların hareketlerinde de bir değişim oldu. Argo konuşan, erkekleşmeye meyilli tesettürlü kadınlarla karşılaşır olduk.

O giydikleri pantolona ne demeli erkeklere benzemenin bir belirtisi değil midir o pantolonlar?

Kibarlık, asillik ve iffet hiç kalmadı.

Müslüman bacım, modaya uyacağız diye Müslüman bayanların düştükleri duruma bir bakar mısın, insan dinini modaya esir eder mi?

Etiler!

Evet, yaptılar bunu…

Müslüman bacım, yıldan yıla tesettür anlayışının yaşadığı değişime bir bak, içler acısı… Nereye gidiyor bu tesettür anlayışı?

Rüzgârın yönü batıdan bize doğru esen modaya dönük! Müslüman bayanların nefislerinden esen rüzgârın yönü İslam’a dönük olmadığı için tesettür anlayışı uçup gidiyor. Yakalamalıyız, rüzgâra bırakmamalıyız örtülerimizi…

İffetli bacım, sen göz alıcı renk renk başörtüleri takıp, üzerine giydiği kıyafeti ayet ve hadislerin işaret ettiği örtünme emrinden uzak olanlardan olma. Modalaşan ve özünden uzaklaştırılan örtünme ve giyinme anlayışı enjekte edilmeye çalışılırken, sen bütün bunlara uzak Allah’a yakın olanlardan ol.

Tesettür senin bakış açında bir tarz meselesi veya güzellik aksesuarı değil, bayanlara farz kılınan bir ibadet biçimi olmalı.

Müslüman bacım, sokaklarda Allah’ın emrettiği örtünme biçiminden uzak olanlardan olmamalısın. Örtünme biçimin nefsinin istediği şekilde değil, Allah’ın emrettiği şekilde kapatmalı vücudunu.

Allah’ın emrettiği örtünme şeklinden uzak olanların örtüleri ne kendilerine bir fayda sağlar, ne de giyimleri ve örtüleri Allah tarafından kabul görür.

İffetli bacım, sana yakışacak örtünme biçimi ise yakalarının üzerinden aşağıya doğru uzanan, dikkat çekici bir renkte olmayan iffetinin simgesi, Allah’ın emrettiği tevhidi duruş biçimimiz ve kimliğimiz olan örtüdür.

Değerli bacım,örtü şuuruyla takıldığı sürece bir işe yarar ve Allah katında kabul görür. Allahın rızasını gözetmeden başa geçirilen beş parçasının ne önemi vardır ki?

Örtüne sahip çık ey bacım! Allah’ın ayetidir bez parçası değil,namusum diye taşı başında… Bak o zaman sana nasıl yardım ediyor seni yaradan Mevla…

Sema Ülger / Vuslat dergisi

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Letonya Müslüman olacakÖnceki Haber

Letonya Müslüman olacak

Batman Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldıSonraki Haber

Batman Belediye Başkanı görevden uzaklaş...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!