Kırıkkale\'de \'Hafızlık Bölge Yatılı Kur\'an Kursu\'nun temeli dualarla atıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
569
DİYANET HABER- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kırıkkale\'de \'Hafızlık Bölge Yatılı Kur\'an Kursu\'nun temel atma törenine katıldı.

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kırıkkale'de 'Hafızlık Bölge Yatılı Kur'an Kursu'nun temel atma törenine katıldı.

'Proje Hafızlık Okulları' kapsamında İmam Hatip Ortaokulu ve hafızlık Kur'an kursunun birlikte yer alacağı yerleşkede yer alan okul içerisinde, 200 yataklı pansiyon, spor alanları, sosyal alanlar, kütüphane ve 200 öğrencinin eğitim alacağı imam hatip okulu ve hafızlık Kur'an kursu yer alacak.

Başkan Görmez törende yaptığı konuşmada bugün Türkiye’de bütün camilerde okunan hutbenin konusunun ‘Çocuk Hakları’ olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü;

Bütün camilerde okunan hutbelerde, Rabbimizin bize en büyük emaneti olan çocuklarımız için nasıl bir dünya kurmamız gerektiği üzerinde durmaya çalıştık. Ve bugün çocuklarımız için, geleceğimiz için yine çok güzel bir müessesenin temelini atmak üzere buraya toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle emeği geçen herkese en kalbi teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.

“İnsanı kitaptan, kitabı kâinattan ayırdığımızda doğru yapmış olmayız…”

Ülkemizde din eğitiminin başka dünyalardan farklı bir özelliği var. O farklı özellik şu: Biz asla Yüce Kitabımızın ayetleriyle, kâinatın ayetlerini birbirinden ayırmamayı prensip edinmiş bir eğitim sistemi üzerinde ısrar ediyoruz. Zira Allah’ın en büyük eseri olan insanı kitaptan, kitabı kâinattan ayırdığımızda doğru yapmış olmayız. O zaman kitabı da doğru anlamış olmayız. Onun için din eğitiminde akıl ile vahyin, kitap ile kâinatın, insanla kitabın birlikteliği çok daha önem arz ediyor. Bugün coğrafyamızda yaşanan acıların sebeplerinden bir tanesi bu birlikteliğe dikkat edilmemesidir.

“Çocuklarımız, Yüce Kitabın bu asrın idrakine hitap eden hakikatlerini anlayacaklar…”

Diyanet İşleri Teşkilatı olarak milletimizin en zor zamanlarında açılmış bu Kur’an kurslarımızın sistemini ve eğitim sistemini hep iyileştirerek yolumuza devam ediyoruz. Hafızlık eğitim sistemini de değiştirmeye başladığımızı buradan ilan etmek istiyorum. Artık sadece çocuklarımız, hafızlarımız, Kur’an’ı ezberlemekle yetinmeyecekler, aynı zamanda onun manasına, onun dünyamıza kazandırmak istediği yüce değerlere, hakikatlere vakıf olacaklar. Bunu önceliklerimiz haline getirmiş bulunuyoruz. Bu vesileyle bu proje ve benzer projeler son derece önemli. Çocuklarımız bir taraftan Yüce Kitabı öğrenecek, hafızlarımız onu hıfz edecek, bir taraftan da o Yüce Kitabın bu asrın idrakine hitap eden hakikatlerini anlayacaklar.

“Kur’an, bütün yeryüzünde barışı, adaleti, ahlakı egemen kılmak için Rabbimizin bize gönderdiği bir kitaptır…”

Bu kitabın yeryüzüne çok güzel bir ifadesi vardır. Yüce Kur’an’da kitapla ilgili; “Biz bu Kur’an’ı yeryüzünde insanlar eşkıyalığa yönelsin diye göndermedik” Bu kitap adalet kitabı, bu kitap barış kitabı, bu kitap hakikat kitabı. Bu kitap bütün yeryüzünde barışı, adaleti, hakkı, ahlakı, fazileti egemen kılmak için Rabbimizin bize gönderdiği bir kitaptır. Bu güzel müesseselerde çocuklarımızın en güzel bir şekilde bu hakikatlere vakıf olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

“Çocuklarımız için daha güvenli ortamlar, daha güzel bir dünya kurmayı Yüce Rabbimiz bizlere nasip etsin...”

Dün Kırıkkale’de ebediyete uğurladığımız şehidimize ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İki gün önce Aladağ’da bir öğrenci yurdunda hayatını kaybeden çocuklarımıza, yavrularımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailelerine ve bütün milletimize başsağlığı diliyorum. Ve tabi ki millet olarak bütün bu musibetlerden dersler ve ibretler çıkararak çocuklarımız için daha güvenli ortamlar, çocuklarımız için daha güzel bir dünya kurmayı Yüce Rabbimiz bizlere nasip etsin diyorum.

Temel atma törenine Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in yanı sıra İçişleri eski Bakanı Beşir Atalay, Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, Kırıkkale İl Müftüsü Bekir Gerek, Kırıkkale Belediye Başkan Vekili Harun Ulusoy ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hac ve umre ücretlerinin Türk lirası üzerinden belirlenmesi…

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kırıkkale’de ilk olarak Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz'ı ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Görmez, Hac ve umre ücretlerinin Türk lirası üzerinden belirlenmesi ile ilgili çalıştıklarını belirterek, "Hem ulaşım hem de konaklama giderleri birtakım uluslararası kurlardan yapıldığı için bunun nasıl temin edileceğine ilişkin arkadaşlarımız çalışma yapıyorlar. Bilahare bilgi verilir. Umre başladığı için belki kısmen mümkün olmayabilir ama hac için arkadaşlarımız hazırlıklarını o şekilde yapacaklar." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli’de \'Kardeş Kur\'an Kursu\' Projesi Hayata GeçtiÖnceki Haber

Denizli’de \'Kardeş Kur\'an Kursu\' Proj...

3 yılda 9 bin engelliye Kur’an-ı Kerim eğitimiSonraki Haber

3 yılda 9 bin engelliye Kur’an-ı Kerim e...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!