ABD'de Üniversitesinin öğrenci başkanlığına ilk kez bir Müslüman seçildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ABD'de Üniversitesinin öğrenci başkanlığına ilk kez bir Müslüman seçildi
Yale Üniversitesi'nin 320 yıllık tarihinde ilk kez Müslüman bir kız üniversitenin öğrenci birliğinin başkanı oldu.

Batı toplumlarındaki Müslüman öğrenciler ve araştırmacılar, oradaki eğitim sisteminde sadece çalışma ve akademik düzeyde değil, aynı zamanda yönetim düzeyinde de her zaman önemli bir rol oynamışlardır.

Beyan Celal, Yale Üniversitesi'nin 320 yıllık tarihinde ilk kez üniversitenin öğrenci birliğine başkanlık eden 19 yaşında ilk Müslüman kız öğrencidir.

Celal ‘’ "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Müslümanlar azınlık olduğundan ve çoğu zaman birçok kısıtlamayla karşı karşıya kaldıklarından, Müslüman çehrelerden biri olarak olumlu bir rol model olmaya çalışıyorum" dedi.

Yale Üniversitesi Öğrenci Konseyi'nde Corona Karşı Sağlık Politikası Departmanı direktörü olarak görev yaptığı dönemdeki başarısına değinen Celal, şunları söyledi: Korona salgın hastalığını önlemek için öğrencilere korona muayene masrafları, uzaktan eğitim sırasında gerekli sıhhi techizat dahil olmak üzere maddi yardımda bulunmak, halk sağlığı alanında gönüllü öğrenci faaliyetleri ve korona aşılama ile ilgili soru ve cevapları düzenlemek bizim sorumluluğumuzdur.

Beyan Celal, önde gelen yönetim pozisyonlarında İslami öğrencilerin bulunmasını İslamofobi ile mücadelenin yollarından biri olarak nitelendirdi.

Yale Üniversitesi Öğrenci Birliği başkanı, yüzünü etkili bir Müslüman lider olarak göstererek ABD'deki İslamofobi projesini engelleme sözü verdi.

Yale Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki en eski ve en prestijli özel üniversitelerden biridir ve 1701 yılında Connecticut, New Haven'da kurulmuştur.

Bill Clinton, George W. Bush, John Kerry ve Hillary Clinton da dahil olmak üzere birçok ABD başkanı ve devlet başkanı bu üniversiteden mezun oldu.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:İqna


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaÖnceki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

Yaz Kur'an Kursları Hakkında Sıkça Sorulan SorularSonraki Haber

Yaz Kur'an Kursları Hakkında Sıkça Sorul...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!