Reklamı Geç
KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Hikaye anlatımı Kur’an öğretilerini tanıtmanın en önemli sanatsal aracıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hikaye anlatımı Kur’an öğretilerini tanıtmanın en önemli sanatsal aracıdır
Gine-Bissau’dan bir araştırmacı Kur’an-ı Kerim’in, peygamber kıssalarıyla vahiy mesajlarını insanlığa güzel bir şekilde anlattığını söyledi.

El Mustafa üniversitesinde araştırmacı ve doktora öğrencisi Musa Debu IQNA’ya verdiği ropörtajda uluslararası Kur’an sergisine ilk kez geldiğini belirterek hikaye anlatımının Kur’an-ı Kerim’de kullanıldığını dolayısıyla Kur’an’ın vahiy öğretilerinin aktarılması ve tanıtılmasında en önemli sanatsal araçlardan biri olduğunu söyledi.

Gine-Bissaulı Kur’an araştırmacısı Kur’an hafızı ve kârisi olduğunu ülkesinde çocuklara ve gençlere Kur’an eğitimi verdiğini söyledi.

Afrikalı araştırmacı, sanatsal faaliyetlerin Kur’an ve İslam’ın mesajını tanıtmadaki rolü ve Kur’an sergisi gibi bir etkinliklerin düzelenmesinin önemine  değinerek bu mesajı yaymada etkili olabileceğini belirtti.

İnsanları zulüm ve istikbardan kurtarmak için, Peygamber Efendimiz’in (sav) yaptığı gibi, “onların Kur’an’a döndürülmeleri gerekir” diye konuşan araştırmacı Al-i İmrân suresi 103. ayetini okudu: ..”Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı...”

Debo Kur’an öğretilerinin insanoğlunun kalbini canlandırarak dirilttiğini ve insanın hakikatine yönelerek kâmil bir insan haline gelmesini yardımcı olduğunu  ifade etti.

Ayrıca Müslüman sanatçıların Kur’an-ı Kerim faaliyetlerini tanıtma konusunda tam olarak başarılı olmasalarda insanlara pencereler açarak kurtuluş yolunu göstermek için çalıştıklarını ve böyle devam ederlerse büyük başarılara imza atabileceklerini söyledi.

Bu Kur’an araştırmacısı hangi sanat dalının Kur’an öğretilerinin tanıtılmasında daha iyi kullanılabileceği sorununa cevaben “Kur’an’ın kendisi peygamberlerin hikayelerini ve çeşitli olayları, hem iyi hem de kötü hikayeler aracılığıyla dile getirmiştir. Bu yüzden İslam’ın mesajını sanat yoluyla ifade etmede hikaye anlatımının özellikle hayati önem taşıdığına inanıyorum" dedi.

Bunun yanısıra Ehl-i Beyt’in (as) hayatlarını anlatan hikayelerin insanlar üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini vurguladı.

Kur’an’daki hikayeleri hatırlamanın insanın aklını ve vicdanını canlı tuttuğunu dile getiren Musa Debu, Mâide suresi 32. ayetini zikretti: “İşte bundan dolayı İsrâiloğulları’na şöyle yazmıştık: “Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.” Şüphesiz peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler. Ama bundan sonra da onların çoğu yeryüzünde taşkınlık göstermektedirler.”

31. Tahran Uluslararası Kur’an sergisi 2 Nisan tarihinde sona erdi. Uluslararası bölüme 25 ülkeden temsilciler katıldı.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsung, İsrail pazarından çekilme kararı aldıÖnceki Haber

Samsung, İsrail pazarından çekilme karar...

19.04.20224 Tarihli Cuma HutbesiSonraki Haber

19.04.20224 Tarihli Cuma Hutbesi

KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!