Reklamı Geç
KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Kur’an-ı Kerim’in en uzun ayeti neden bahsediyor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kur’an-ı Kerim’in en uzun ayeti neden bahsediyor?
Kur’an-ı Kerim’deki en uzun ayet, yasal konular ve ticari belgelerin nasıl düzenleneceği ile ilgilidir. Bu ayet, İslam’ın ne kadar kapsamlı olduğunu ve detaylara ne kadar dikkat ettiğini göstermektedir.

Kur’an-ı Kerim’de en uzun ayet Bakara suresi 282. ayetidir:

“Ey iman edenler! Belirlenmiş bir zamana kadar bir borç ilişkisi kurduğunuzda bunu yazın. Aranızdan bir kâtip bunu adaletle yazsın. Kâtip Allah’ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın. Artık o yazsın, borçlu da yazdırsın; rabbi olan Allah’tan korksun ve borçtan hiçbir şeyi eksik bırakmasın. Eğer borçlu akılca zayıf veya eksik yahut kendisi yazdıramaz durumda olursa velisi adaletle yazdırsın. Erkeklerinizden iki şahidi de tanık tutun. Şahitler iki erkek olmazlarsa, rıza göstereceğiniz şahitlerden bir erkekle -biri yanılırsa diğerinin ona hatırlatması için- iki de kadın olsunlar. Çağrıldıklarında şahitler gelmezlik etmesinler. Borç küçük olsun büyük olsun vadesini belirterek onu yazmaktan üşenmeyin. Böyle yapmanız Allah katında daha adaletli, şahitlik için daha destekleyici ve şüpheye düşmemeniz için daha uygundur. Borç ilişkisinin, aranızda alıp vererek bitirdiğiniz peşin ticaret olması müstesnadır; onu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Alış veriş yaptığınızda şahit tutun. Kâtip de şahit de zarar görmesin. Eğer bunu yaparsanız şüphesiz bu sizin yoldan çıkmanız demektir. Allah’tan korkun, Allah size öğretiyor, Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir.”

Bu ayette hukuki meseleler ve ticari belgelerin nasıl düzenleneceğinden bahsedilir. Ayetin muhtevası açıktır ve açıklamaya gerek yoktur. Arap Yarımadası’nın tamamında sadece 17 kişinin okuma-yazma bildiği bir dönemde, yazıya bu kadar önem verilmesi, İslam’ın ilme ve hakları korumaya verdiği önemi göstermektedir. 

Aynı zamanda bu ayet cahiliye devrinde ve geri kalmış kimseler arasında en kesin hukuki meseleleri önermiştir. Bu da İslam dinin kapsayıcılığını ve kesinliğini gösterir.

Bu ayet, İslam toplumunun haklarını korumada birbirini desteklemesi gerektiği zikredilmiştir. Çünkü her alış-veriş için bir katip ve birkaç şahit gerekir.

Nur tefsirinden bu ayetin bazı mesajları;

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Alevilerin Diyanet takıntısı bitmezÖnceki Haber

Alevilerin Diyanet takıntısı bitmez

6 bin 200 din görevlisi alım ilanı Resmi Gazete'de yayımlandıSonraki Haber

6 bin 200 din görevlisi alım ilanı Resmi...

KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!