Müslümanlar, Belçika'nın başörtüsü yasağını kaldırmasını olumlu karşıladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Müslümanlar, Belçika'nın başörtüsü yasağını kaldırmasını olumlu karşıladı
Belçika'nın güneyindeki üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılması memnuniyetle karşılanarak ülkedeki Müslüman kadınların eğitimlerine devam etme ve uygun iş bulma umutlarını artırdı.

About Islam sitesinin haberine göre, Belçika'nın güneyinde başörtüsü yasağının kaldırılması, Müslüman kadınların ülkede eğitimlerine devam etme umutlarını canlandırdı.

Buna göre, Belçika'nın güneyindeki Wallonia bölgesindeki Fransızca konuşulan üniversitelerden gelen Müslüman öğrencilerin Eylül 2021'den itibaren İslami başörtüsü takmalarına izin verilecek.

İslamofobiye Karşı İşbirliği Derneği Twitter sayfasında  şu paylaşımda bulundu: Bu eylem, tüm görüşlerin kabulüne yönelik güçlü bir adımdır. Artık Müslüman kadınlar iş bulma ve iş bulma hayallerinin peşinden gidebilirler.

Karar, yıllardır başörtüsü yasağına karşı savaşan Müslüman aktivistler, İslamcı ve Müslüman yanlısı kadın hakları grupları için bir zaferdir. Onlar Belçika'daki tüm kurum ve işyerlerinde benzer yasakları kaldırmak için daha çok şey yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Müslüman aktivist Fatıma Zehra Yunus, "Bu karar kadınları eğitimlerine, sosyal katılımlarına, mali bağımsızlıklarına devam etmeleri ve ne olmak istediklerine dair hayallerinin peşinden gitmeleri konusunda etkileyecek. Umarım bu karar diğer kuruluşların başörtüsü ile ilgili yasalarını değiştirmelerini etkileyecektir ve umarım şirketler buna uyacaktır." dedi.

Belçika Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz ay ilkokul öğrencilerine başörtüsü yasağını ayrımcı olarak nitelendirerek iptal etti.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:İqna


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Diyanet, İlahiyat ve MEB İş Birliği İstişare Toplantısı düzenlendiÖnceki Haber

Diyanet, İlahiyat ve MEB İş Birliği İsti...

'Dinin Kaynağının Dört Olmasından Ne Anlıyorlar?'Sonraki Haber

'Dinin Kaynağının Dört Olmasından Ne Anl...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!