Diyanet 4-6 yaş Kuran Kurslarında Genç Hocaları Görevlendirmelidir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet 4-6 yaş Kuran Kurslarında Genç Hocaları Görevlendirmelidir
Diyanet İşleri Başkanlığının son yıllarda geliştirdiği projelerin en güzellerinden/en faydalılarından biri de “4-6 yaş Kuran Kursları” uygulamasıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığının son yıllarda geliştirdiği projelerin en güzellerinden/en faydalılarından biri de “4-6 yaş Kuran Kursları” uygulamasıdır.

Ancak alt yapısı henüz yeterince oluşturulmadan, uygun personel yetiştirilmeden “kervan yolda düzülür” mantığı ile başlanılan projede çıkmaza girilmiş, Başkanlık telaşla Mayıs-2019 (9 Mayıs 2019 tarih ve E.181846 sayılı yazı) ayında Müftülüklere gönderdiği yazıyla, İlahiyat mezunu tüm öğreticilerin (istekli olup olmamasına, yaş durumuna bakılmaksızın) 2019-2020 eğitim-öğretim başına kadar halk eğitim merkezleri aracılığı ile 380 saatlik  “Okul öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı “ eğitimine katılmalarını ve sertifikalarını almaları istenmiştir.

Tahmin edilebileceği üzere 4-6 yaşlarındaki çocuğun her türlü gelişim özellikleri yetişkinlerden çok farklı olup, bu yaş grubuna  eğitim verecek görevlilerin,

1.Din eğitimi, çocuk eğitimi , çocuk psikolojisi vb. uzmanlarınca hazırlanan müfredata göre ciddi  eğitim almaları gereklidir.

2.Diyanet,  lisans mezunu tüm hocalara seminer verip 4-6 yaş grubunda görevlendirmeyi planlamaktadır. 4-6 yaş grubu eğitmeni, eğitim sürecinde,yerine göre o çocuklarla oyunlar oynayacak, atlayacak, zıplayacak,yerlerde yuvarlanacak,onlarla  şarkılar söyleyecektir. Bu nedenle 4-6 yaş grubu eğitmenlerinin (daha küçükler tercih sebebi olmakla birlikte) 35-40 yaşın üstünde kesinlikle olmaması gerekir. 55-60  yaşlarındaki bir eğitmen 4-6 yaşlarındaki çocuğa ne kadar faydalı olabilir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın önceki yıllarda  “4-6 yaş grubu eğitmenleri için belirlediği 40 yaş altı şartı” hangi bilimsel! Gerekçeyle kaldırıldığı anlaşılabilir değildir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bu durumu tekrar gözden geçirmeli, akla, mantığa, bilimsel verilere uygun olarak  4-6 yaş grubunda yaşı-35-40 ı geçmeyen görevlileri görevlendirmeli,”kaş yaparken göz çıkarmamalıdır.”

H.Zehra Hocaoğlu

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
5 İlde Müftü Değişikliği YapıldıÖnceki Haber

5 İlde Müftü Değişikliği Yapıldı

Sözleşmeli din görevlilerine müjde!Sonraki Haber

Sözleşmeli din görevlilerine müjde!

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!