Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu dualarla açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu dualarla açıldı
Trabzon’un Vafıkebir İlçesinde yapımı tamamlanan Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun açılışı, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Trabzon’un Vafıkebir İlçesi’nde yapımı tamamlanan Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun açılışını gerçekleştirdi.

Kur'an kurslarında, camilerde İslam'a gönül vermiş gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, Türkiye Diyanet Vakfı olarak bütün müesseselerimizle yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışıyoruz. Çünkü Allah iyileri sever” dedi. Başkan Erbaş, açılışını yaptıkları Kur’an kursunda da bu iyi insanların yetişeceğini kaydetti.

İslam’dan önce kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğünü, kadına hiçbir değer verilmediğini hatırlatan Başkan Erbaş, kız çocuğunun eğitiminin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Bir gün Peygamber Efendimiz buyurdu ki, ‘Aranızdan üç kız çocuğu olan ve onları İslami ilkelere göre, Kur'an'a ve sünnete göre yetiştirip hayata hazırlayan her anne, baba için cennet vardır” buyurdu. Oradan birisi seslendi, ‘Ya Rasulallah, benim iki kız çocuğum var. Ben de aynısını yapsam, bana da cennet var mı?’ ‘Sana da var’ dedi. Öbür taraftan birisi, ‘Ya Resulallah, benim bir kız çocuğum var. Ben de aynı şekilde davransam, bana da var mı?’ ‘Sana da var’ dedi. Düşünebiliyor musunuz, kız çocuklarını diri diri toprağa gömen bir toplumu alıyor, çocuklarını Kur'an ve sünnet ilkelerine göre yetiştirene cennet vaat ediyor. Kadının hiçbir değerinin olmadığı bir aşamadan alıyor, cenneti annelerin ayakları altına seriyor. Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm'a layık ümmet olabilmemiz için onun bize emanet olarak bıraktığı bu alanlarda çok çalışmalıyız, mücadele etmeliyiz, gayret etmeliyiz.”

Başkan Erbaş, Kur’an kursunun yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

İki bloktan oluşan Kur’an kursunun, bir bloğu 250 kişilik kapasiteye sahip eğitim binası, diğer bloğu ise 164 kişilik kapasiteye sahip yurt binası olarak yapıldı. Eğitim binasında 4 hafızlık, 2 hafızlığa hazırlık eğitimi, 4 yüzüne Kur’an eğitimi, 1 yabancı dil, 1 de etüt sınıfı bulunuyor. Kursta ayrıca mescid, kütüphane ve yemekhane bulunuyor.

Açılışa, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Murat Balta, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın, Trabzon milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EĞİTİMİNDE ROL MODELİN ETKİSİÖnceki Haber

EĞİTİMİNDE ROL MODELİN ETKİSİ

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlu OlsunSonraki Haber

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlu...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!