Diyanet’in Takvimi Meclis Gündeminde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet’in Takvimi Meclis Gündeminde
CHP Aydın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Atatürk ve Milli Mücadele düşmanlığı ile bilinen İskilipli Mehmet Atıf’ın Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvimde anılmasına tepki gösterdi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Bülbül, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergesinde ‘’Atatürk ve milli mücadele düşmanlığı ile bilinen İskilipli Mehmet Atıf, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2020 yılı takviminin 4 Şubat tarihli yaprağında “İskilipli Atıf Hoca Vefatı (1875- 1926)'' ; yazılarak anılmıştır. Milli Mücadele dönemimizde Teali İslam Cemiyeti Başkanlığı yapan İskilipli Mehmet Atıf, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için ‘Kuvayı Milliye maskaraları’, ‘eşkıya’, ‘katil’ gibi sözleri ve ‘Yunan ordusu halife ordusu sayılır. Hiç de zararlı olan bir toplum değildir. Asıl kafası koparılacakmahlukat Ankara’dadır’ gibi sözde fetvasıyla Milli Mücadelemize olan karşıtlığını ve düşmanlığını açıkça dile getirmiştir. Kuvayı Milli ve Atatürk düşmanı İskilipli, ‘Devleti ortadan  kaldırmaya tam teşebbüs’ suçu nedeniyle çıkarıldığı İstiklal Mahkemesinden bir hafta sonra vatana ihanetten idam edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün halkın dini doğru öğrenmesi adına 1924’te kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı amacının dışına çıkmış, toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran, iktidarın amaçlarına hizmet eden bir kurum haline gelmiştir.’’ ifadelerini kullanan Bülbül, şu
soruları yöneltti:

1- Milli Mücadele ve Atatürk karşıtı olan İskilipli Mehmet Atıf’ın takvimde anılmasının nedeni nedir, Başkanlık tarafından bilinçli bir tercih midir?

2- Bu takvimi düzenleyenler hakkında herhangi bir soruşturma yapılacak mıdır?

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sahildeki Mescitler Diyanet'e devredilecekÖnceki Haber

Sahildeki Mescitler Diyanet'e devredilec...

Başkan Erbaş: Sigara haram, delillerimiz varSonraki Haber

Başkan Erbaş: Sigara haram, delillerimiz...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!