Milli Dayanışma Kampanyasına zekat verilir mi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Milli Dayanışma Kampanyasına zekat verilir mi?
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle mağdur olan vatandaşlarımız ihtiyaçlarını gidermek için başlatılan "Milli Dayanışma Kampanyası"na zekat ve fitre verilebilir mi?

Dünyayı tehdit eden yeni tip koronavirüs (Covid-19), ülkemizde de can kaybına sebep olmaya devam ediyor. Devletimizin bu doğrultuda aldığı önlemler ve uygulanan karantinalar, salgının hızla yayılmasını önlese de, 65 yaş üstüne ve kronik rahatsızlığı bulunanlara getirilen sokağa çıkma yasağı, bir kısım vatandaşın maddi olarak ta mağdur olmasına sebebiyet verdi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM sloganıyla başlatılan " Milli Dayanışma Kampanyası" ile bu mağduriyetlerin giderilmesi büyük önem arz ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığının da "Maaşını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş" temasıyla destek olduğu kampanyaya büyük katılım var. Bu kampanyaya daha fazla destek olmak isteyen vatandaşlarımız, zekat ve fitrelerini de bu kampanyaya vermek istiyoru. Dinen bunun bunun doğru olup olmadığı konuşulurken, Din İşleri Yüksek Kurulu'dan bu kampanyaya zekat ve fitrlerin verilmesin şartlı cevaz olarak cevaz verildi. 

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULUNDAN ŞARTLI CEVAZ

Din İşleri Yüksek Kurulu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Yardım kampanyalarına zekâtını veren mükellefin yatırdığı meblağın zekât olduğunu belirtmesi, yetkililerin de zekât fonunda toplanan bu paraların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereken hassasiyeti göstermesidir." hususuna önemle dikkat çekti.

KURULUN AÇIKLAMASI ŞÖYLE;

YARDIM KAMPANYALARINA ZEKAT/FİTRE VERİLİR Mİ?

Bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza destek olmak üzere ilan edilen dayanışma kampanyalarına zekât ile katkıda bulunabilme hususunda çok sayıda soru yöneltilmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Zekât, İslam dininin en önemli sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumlarından biridir. Bu kurum, özellikle zor zamanlarda daha bir önem kazanmaktadır. İçinden geçtiğimiz küresel salgından dolayı evde kalma zarureti sebebiyle pek çok kişi işini sürdürme imkânı bulamamakta ve zekât alabilecek konuma gelebilmektedir.

Zekât, şartlarını taşıyan Müslümanların yılda bir defa yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olup geçerli olması bir takım şartlara bağlanmıştır. Verilen zekâtın geçerli olması için zekât niyetiyle Kur’an-ı Kerim’de belirtilen yoksullar, düşkünler, borçlular gibi ihtiyaç sahiplerine aynî veya nakdî olarak verilmesi gerekir. (Tevbe, 9/60)

Zekât, söz konusu kimselere mükellefler tarafından doğrudan verilebileceği gibi aracı bir organizasyon vasıtası ile vekâleten de ödenebilir. Açılan zekât hesabına zekât niyetiyle para yatırmakla da vekâlet gerçekleşmiş sayılır. Bu çerçevede zekâtların bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması da caizdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür kampanyalara zekâtını yatıran mükellefin yatırdığı meblağın zekât olduğunu belirtmesi, yetkililerin de zekât fonunda toplanan bu paraların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereken hassasiyeti göstermesidir.

İnfak ve paylaşma bilinci Müminin en önemli vasıflarından biridir. Böylesi zor zamanlarda imkânı olan Mümin kardeşlerimizin yalnızca zekât vermekle yetinmeyip infak anlayışıyla hareket ederek Yüce Allah’ın kendisine lütfettiği malını başkalarıyla cömertçe paylaşması, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu güçlendirecek, sıkıntıları hafifletecek, bela ve musibetlerin kalkmasına vesile olacak, toplumsal dayanışmaya büyük katkıda bulunacak, kuşkusuz malını bereketlendirecek, nefsini yüceltip arındıracak ve kalbini huzurla dolduracaktır.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULUDiyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

trong>

 

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Diyanet personeli adalet bekliyor!Önceki Haber

Diyanet personeli adalet bekliyor!

Koranvirüs ile derin plan başladıSonraki Haber

Koranvirüs ile derin plan başladı

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!