220 milyonluk İslam ülkesinde Ramazan ve korona

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
220 milyonluk İslam ülkesinde Ramazan ve korona
Yaklaşık yüzde 97'si Müslüman olan 220 milyon nüfuslu Pakistan, korona kısıtlamalarına rağmen ikinci Ramazanlarını sağlık önlemleri altında geçiriyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan amelleri korona yaygınlığından dolayı diğer yıllardan farklı gerçekleşiyor. Corona aşısının keşfi, normal insan hayatına dönüş için pek çok umut uyandırsa da, birçok ülkenin hala aşılamanın erken aşamalarında olduğu göz önüne alındığında, normale dönme zaman alacak gibi görünüyor.

Ramazan ayının gelmesi ile en kalabalık İslam ülkelerinden biri olan Pakistan halkı, toplantılara ve sosyal törenlere getirilen kısıtlamaların yanı sıra bu ayın ritüellerini gerçekleştirmeye çalıştı. Pakistan, 220 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi ve bunun yaklaşık% 97'sini Müslümanlar oluşturuyor. Bu komşu ülke halkı Ramazan ayına ayrı bir değer katmakta, fakirlere iftar ve sahur hazırlamak, halka açık yerlerde, sokaklarda ortak iftar vermek, muhtaçlara yardım toplamak gibi özel gelenekleri vardır.

220 milyonluk İslam ülkesinde Ramazan ve Corona

Pakistan Başbakanı İmran Han mesajında, korona salgını ve bunun Pakistan için sonuçlarının ciddi olduğunu kabul etti ve virüsün tırmanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Pakistanlıları sağlık önlemleri ve korona kısıtlamalarına bağlı kalarak insanları ve ülkeyi bu küresel şerden kurtarmaya yardım etmeye çağırdı.

İmran Han, Pakistan'da oruç tutanların enflasyon da dahil olmak üzere geçim kaynağı sorunlarıyla ilgili endişelerini kabul ederek, hükümetin Ramazan ayında menfaat sağlayanlara ve spekülatörlere karşı sert mücadelesini vurguladı.

Pakistan hükümeti, ülkenin geçim kaynağı zorluklarının üstesinden gelmek için, özellikle Ramazan ayında halka mali destek olarak birkaç yüz milyar rupi tahsis edilmesi olmak üzere, ticaret sektörü için bir mali destek paketi uygulamaya koydu. Pakistan haber ağlarına göre, halka temel malları sağlamak için çeşitli şehirlerde özel Ramazan pazarları da kuruldu.

Pakistan hükümeti de bu yıl dini toplantılara kısıtlamalar getirdiğini duyurdu. Ancak, geçen yıl bazı kısıtlamalar azaltıldı. Pakistan hükümeti genel olarak Ramazan için camilerde namaz kılınmasını yasaklamadı, ancak insan sayısını sınırladı ve 50 yaşın üzerindeki sakinlerden ve küçük çocuklardan cemaat namazlarına katılmamalarını istedi. İnsanlara namazdan önce ve sonra toplanmaktan kaçınmaları ve  Camide maske kullanılması zorunlu olup, açık havada namaz kılmak ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir.

220 milyonluk İslam ülkesinde Ramazan ve Corona

Arab News, Pakistan'da Ramazan ayı ile ilgili bir raporda, bu ülkedeki korona salgınının durumuna değinerek şöyle yazdı: Pakistan hükümeti Ramazan ayında camilerde teravih ve cuma namazları dahil cemaat namazlarına şartlı olarak izin verdiğini açıkladı.

Hükümet, bir salgın sırasında dini liderleri camilerde namaz kılmaktan caydırmaya çalışıyor, ancak başkent de dahil olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki insanlar ve din adamları cemaatle namaz kılmakta ısrar ediyorlar.

Pakistan Ulema Konseyi'nin (PUC) merkez başkanı Tahir Eşrefi, bu organın, camilerde hükümet talimatlarının tam olarak uygulanmasını sağlamak için ilçe, belediye ve köy seviyelerinde özel komiteler oluşturduğunu söyledi.

Öte yandan Ulusal Komuta ve Operasyon Merkezi (NCOC) de Ramazan ayında corona virüsün yayılmasını önlemek için yeni talimatlar yayınladı.

Merkezin duyurusu, iftardan gece yarısına kadar dışarıda yemek yemeye izin verildiğini belirtiyor. Pakistan genelinde cumartesi ve pazar günleri tam karantinaya ek olarak, pazarlar akşam 6'ya kadar açık. Cemaatle ilgili namazlar sadece dışarıda yapılacak. Ayrıca iki kapalı günde (Cumartesi ve Pazar günleri) iller arası ulaşım yasaklandı ve 25-26 Nisan gece yarısına kadar devam edecek.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:İqna


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kur’an kurslarına katılım bu yıl rekor seviyeyi bulduÖnceki Haber

Kur’an kurslarına katılım bu yıl rekor s...

Oruç Tutma Açın Halinden AnlamaktırSonraki Haber

Oruç Tutma Açın Halinden Anlamaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!