CHP camileri ahıra çevirmişti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
​DİYANET HABER- MEB’in öneriye açtığı yeni eğitim müfredatını hedef alan CHP’nin, müfredatta yok sayıldığını öne sürdüğü İsmet İnönü dönemi, karanlık uygulamalarla biliniyor. İnönü döneminde camiler ahıra çevrilmişti. İşte bunlardan biri de Karaman’daki 6 asırlık Sadettin Ali Bey Mescidi…

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr:   Faruk Arslan'ın Haberi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öneriye açtığı yeni eğitim müfredatına CHP’nin gösterdiği tepki ile gündeme gelen İsmet İnönü dönemi, Müslüman Anadolu’nun üzerinden silindir gibi geçilen günleri hatırlatıyor. CHP’nin ‘Ebedi Şef’i İsmet İnönü’nün tek parti diktası ile yönettiği Türkiye’de ezanlar susturulmuş, cami ve mescidler ahıra çevrilmişti. Menderes iktidarı ile birlikte CHP’nin ‘İslam diliyle ezan’ yasağı tarihe gömülürken, Müslümanların kışlaları olan ibadethaneler bir bir hürriyetine kavuşmuştu. İnönü zulmünden kurtulan bir ibadethane de, CHP zamanında ahır olarak kullanılan ve o karanlık günlerin izlerini, içerisinde muhafaza ettiği demir halka ile hâlâ taşıyan Karaman’daki Sadettin Ali Bey Mescidi...

688 YILLIK İBADETHANEYİ AHIRA ÇEVİRMİŞLER

Her dönemin eğitim müfrefatında özenle gizlenen CHP’nin İslam kininin en önemli olaylarını barındıran İsmet İnönü döneminde ibadethaneler amacı dışında kullanılmış, cami ve mescidler haraç-mezat satılmıştı. CHP döneminde kimi cami meyhane yapılmış, kimisi iş yeri olarak kullanılmıştı. Kâinatın en nurlu mekânları olan, ibadet merkezi olarak İslâm’ın sembolleri arasında yer alan cami ve mescidler, CHP’nin diktatörlükle yönettiği Türkiye’de ahır dahi yapılmıştı. Karaman’daki Sadettin Ali Bey Mescidi de CHP’nin gadrine uğrayan ibadethaneler arasında. Dünyaya İslâm’ın nizamını götüren Selçuklu Devleti zamanında, 1247’de Karaman’da inşa edilen mescidin baniliğini, dönemin Larende (Karaman) Amiri Ebubekir oğlu Sadettin Ali Bey yapmıştı. İmaret mahallesi, Turgut Özal Caddesi üzerindeki ibadethane, mescid ve türbe olarak iki bölümde 1930’lu yıllara kadar ulaştı.

ALLAHUEKBER NİDALARININ YERİNİ HAYVAN TEPİNMELERİ ALDI

19 Kasım 1935’te çıkarılan bir yasayla CHP, camilerin kapatılması, müze ve depoya dönüştürülmesi, metruk halde bırakılarak ahır yapılması hakkı elde etti. Mustafa Kemal’in son döneminde ve öldüğü 1938 sonrasında yoğunlukla uygulanan bu yasa kapsamında ibadethane gaspları yaşandı. İslâm’a duyulan nefretin tezahürü olarak ortaya çıkan bu uygulama neticesinde Sadettin Ali Bey Mescidi de ahır yapıldı. Tam 688 yıl boyunca “Allahuekber” nidalarının yükseldiği, müminlerin omuz omuza saf tutarak kıyama durduğu mescidde CHP’li İsmet İnönü’nün onayıyla hayvanlar tepinmeye başladı. Mescid, yıllarca inek ahırı olarak kullanıldı.

HAYVANLARIN BAĞLANDIĞI DEMİR HALKA SEMBOL OLARAK HÂLÂ MESCİDDE

İşgalci Haçlı zihniyetini aratmayacak şekilde İslam’ın kutsallarını çiğneyen CHP’nin zulmüne karşı direnen Karamanlılar, 1977’de sonuç alarak mescidin yeniden aslına dönüştürülmesini sağladı. Tadil edilen yapıda, ahır olarak kullanıldığı sürece ilişkin ibret vesikası olması için minber kısmındaki demir halka aynen muhafaza edildi. Hayvanların boyunlarından bağlandığı demir halka, hâlâ Sadettin Ali Bey Mescidi’nin minberinde, İsmet İnönü döneminin karanlığına projektör tutuyor.

MEB BU UYGULAMALARI DA MÜFREDATA KOYSUN MU CHP?

Müslüman Anadolu’nun üzerinden silindir gibi geçen İsmet İnönü’lü dönemin eğitim müfredatında uzun uzadıya yer almasını isteyen CHP’nin, camilerin ahır yapıldığı karanlık günlerin de yeni nesile aktarılmasını isteyip istemediği merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, CHP’nin bu konuda ısrarcı olması durumunda Sadettin Ali Bey Mescidi başta olmak üzere CHP’nin ebedi şefi İnönü’nün ahıra çevirttiği, meyhane yaptırdığı, yıktırdığı bütün camileri tek tek müfredat kapsamına alarak derslerde talebelere okutulmasını sağlaması bekleniyor.

 

Kaynak:Yeni Akit

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Görmez Alman medyasına konuştuÖnceki Haber

Başkan Görmez Alman medyasına konuştu

Timurtaş Hoca, vefatının 17. yılında rahmetle anılıyorSonraki Haber

Timurtaş Hoca, vefatının 17. yılında rah...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!