Prof. Dr. Mehmet Emin AY'ı Tanıyalım

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
Prof. Dr. Mehmet Emin AY Özgeçmişi...

Prof.

Dr. Mehmet Emin AY Özgeçmişi..

. 1 Nisan 1963 tarihinde Van’da doğdu. Van İmam-Hatip Lisesi’ni 1980 yılında, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 1984 yılı Haziran döneminde birincilikle bitirdi.

Mezuniyet sonrası açılan sınavlarda başarılı olarak, aynı fakülteye 8 Ekim 1984’te Din Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1986 yılında Yüksek Lisansını, 1992 yılında ise Doktorasını tamamladı. 1993 yılında askerlik görevini yerine getirdi.

1995 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör oldu.1 Nisan 1963 tarihinde Van’da doğdu. Van İmam-Hatip Lisesi’ni 1980 yılında, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 1984 yılı Haziran döneminde birincilikle bitirdi.

Mezuniyet sonrası açılan sınavlarda başarılı olarak, aynı fakülteye 8 Ekim 1984’te Din Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1986 yılında Yüksek Lisansını, 1992 yılında ise Doktorasını tamamladı. 1993 yılında askerlik görevini yerine getirdi.

1995 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör oldu. 1995-1998 yılları arasında Din Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı, 1998-2003 yılları arasında ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanlığı görevlerini yürüttü. Bu süre zarfında Fakülte ve Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

2003 yılında kendi isteğiyle Bölüm Başkanlığı görevinden ayrıldı. 15 Aralık 2011-19 Mart 2012 tarihleri arasında Bursa İl Müftüsü olarak görev yaptı. Prof.

Dr. Mehmet Emin Ay, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak Öğretim Üyeliğine devam ederken 16 Şubat 2013 tarihinde Bursa İl Müftülüğüne ikinci kez atandı. Branşıyla ilgili yayınlanmış 11 kitabı vardır(1).

Bunlar arasında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlayıp yayınladığı Çocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatalım adlı kitabı 30 kez basılarak alanında en çok ilgi gören eserlerden biri oldu. Uluslararası ve Ulusal Sempozyumlarda sunduğu tebliğler(2) yanında, alanıyla ilgili yüze yakın makalesi(3) yayınlandı. 1991 yılında U.

Ü.İlahiyat Fakültesi’ne bir Ses Kayıt Stüdyosu yanında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümüne de bir “Akıllı Sınıf” kazandırdı. 1996 yılında ise iki meslektaşıyla birlikte kısa adı İREM olan “U.

Ü. İlahiyat Fakültesi Rehberlik ve Danışma Merkezi”ni kurdu. 1995-2012 yılları arasında, görev yaptığı Din Eğitimi Anabilim Dalı’nda üç Doktora, oniki Yüksek Lisans öğrencisine danışmanlık yaptı.

Halen lisansüstü programlarda sekiz öğrencinin danışmanlığını yürütmektedir. 1986 yılından itibaren TRT ve diğer özel televizyon ve radyo kanallarında hazırladığı programları yayınlandı. 1998 yılında ise yerel bir televizyon kanalında bir ay boyunca yayınlanan “Ramazan Özel Programı”nın yapımcılık görevini bir meslektaşıyla birlikte yerine getirdi.

Gerçekleştirdiği akademik ve idari çalışmaları sebebiyle Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından, 2003 Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Teşvik Ödülü’ne aday gösterildi. En son, Temmuz 2010-Ekim 2011 tarihleri arasında yeniden dizayn edilen A. Ü.

Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programında, Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinde Rehberlik adlı ders kitabının yayınlanması sürecinde, bölüm yazarı ve editör olarak görev yaptı. Yine aynı derse ait televizyon programlarının hazırlanması ve sunumunda da görevlendirildi. Akademik hayatının ilk senelerinde, çalışmalarından arta kalan zamanlarda, sonraki yıllarda uzun süre hafızalardan silinmeyecek Taleal Bedru Aleyna adlı albümünün beste ve tercüme çalışmalarıyla meşgul oldu.

Bu albüm, Aralık 1988’de dinleyiciyle buluştu. Uzun yıllar ilgi gören bu albümle sadece ülkemizde değil, tüm İslam ülkelerinde, dinleyiciler bu mutluluk şarkısını Türkçe açıklamalarıyla birlikte dinlediler. Tasavvuf Musikisi ile Klasik Türk Musikisi arasında kendine has bir tavra sahip ilk özgün bestelerini 1990’lı yıllarda vermeye başladı.

Süleyman Arif Emre’nin “Leblerimle Emrine Âmâdeyim”, Cengiz Numanoğlu’nun “O Gece Sendin Gelen”, Hayreddin Karaman’ın “Şemâil-i Şerif” adlı eserleri uzun süre dillerden düşmedi. Şair Bahattin Karakoç’un Münâcât yarışmasında birinci olan “Beyaz Dilekçe” adlı eserini 2001 yılında Beyaz Dilekçe adlı albümde, Nurullah Genç’in, Na’t-ı Şerif yarışması birincisi “Yağmur” adlı eserini ise 2004 yılında Güle Sevda adlı albümde seslendirdi. Bu iki albüm de en çok dinlenen klasikler arasında yerini aldı.

Son albüm çalışması, Kasım 2008’de Aşkın Kanatları adıyla yayınlandı. Hz. Mevlânâ’ya ait eserlerin yer aldığı bu albümde, Türkçe yanında, Farsça, Arapça ve İngilizce metinler özenle seslendirildi.

1988 yılından itibaren geçen süreçte, sayısı yetmişe ulaşan besteleriyle müstakil olarak 21 albüm yaptı. Bestelerinden bir kısmı yerli-yabancı bazı sanatçılar tarafından da seslendirildi. Müzik alanındaki çalışmalarından dolayı Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından 2009 Yılı Müzik Ödülü’ne layık görüldü.

Adıgeçen çalışmalar yanında, üç kez Kur’ân-ı Kerim hatim kaydı gerçekleştirdi. 1993 yılında okuduğu ilk kayıtlar kaset olarak yayınlandı ve sadece ülkemizde değil, Orta Asya’da, Balkanlarda, Uzakdoğu’da, Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde uzun yıllar dinlendi. Aynı kayda, Mürşid ve Kütüb-i Sitte adlı bilgisayar programlarında da yer verildi.

2003 yılında beş farklı makamla okuduğu ikinci hatim kaydı halen televizyon kanallarında yayınlanmaya devam ediyor. 2005 yılında sekiz farklı makamla okunan üçüncü kayıt ise Beyza Müzik tarafından sesli-görüntülü olarak Hatm-i Şerif adıyla yayınlandı ve 2006-2012 yılları arasında TRT’de “Ramazan Mukabelesi” olarak verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2008 yılında gerçekleştirilen Kur’ân-ı Kerim Hatm-i Şerifi adlı İnteraktif CD çalışmasında ise Türkçe Meâli seslendirme göreviyle görevlendirildi.

Müzik çalışmaları dışında Hat sanatı ve fotoğrafçılıkla da ilgilendi. Üniversite öğrenciliği yıllarında Hat sanatıyla ilgili kısa bir süre çalışma imkânı buldu. Sonraki yıllarda bazı kitap ve albüm kapaklarının Arapça metinlerini yazdı.

1992 yılında gittiği Özbekistan ve Kazakistan seyahatinde “İstanbul’dan Buhâra’ya” adlı belgesel filmin çekimlerini gerçekleştirdi. Yine aynı yıl, “Bursa Evliyaları” adlı belgesel filmin metin yazarlığı, müzik ve seslendirme görevlerini üstlendi. 2000 yılında, halen görev yaptığı Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin amblemini tasarladı.

Verdiği konferanslar(4) vesilesiyle gittiği Orta Asya, Orta Doğu, Avustralya, Amerika, Balkanlar, Avrupa ve İskandinav ülkeleri seyahatlerinde çektiği fotoğraflar ve tanıtım yazıları ilgi gördü. 2008 yılında ülkemizi ziyaret eden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e, Yeşil Camii’nde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okumak üzere görevlendirildi.

2010 yılında “U.Ü. İlahiyat Fakültesinin 35.

Yılı” adlı tanıtım filminde senaryo yazarlığı ve seslendirme görevlerini üstlendi. Altı yıldan bu yana, Bursa Ataevler Edebâli Camii’nde Ekim-Nisan ayları arasında Pazar sabahları yaptığı Hadis Sohbetleri ise devam ediyor..
 

Kaynak [ Okunma Sayısı: 51 ]

 

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Arif Gökçe'yi TanıyalımÖnceki Haber

Arif Gökçe'yi Tanıyalım

Ahmet Çelik'i TanıyalımSonraki Haber

Ahmet Çelik'i Tanıyalım

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!