Teog sınavı ve sınav kaygısı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
Mehtap Kayaoğlu yazdı... SINAV kaygısı evlerde alev alev bir duygu uyandırmaya başladı yine. Malum kısa bir süre sonra Teog sınavı var.

SINAV kaygısı evlerde alev alev bir duygu uyandırmaya başladı yine. Malum kısa bir süre sonra Teog sınavı var. Diyorsunuz ki; Mehtap Hanım Allah rızası için yardım edin. Bir şeyler yapın.

Sınava hazırlık için bir şeyler yazayım dedim bugün. Umarım işinize yarar. Ama ben de size diyorum ki henüz yazı başlamadan önce; Ya Allah rızası için sizler de sınav kaygısını yatıştırmak için lütfen terapi desteği almaktan çekinmeyin ne olur. Öyle uzaktan tavsiyeyle zor geçiyor, çocuklarınızla karşılıklı konuşarak terapi yaptığımızda geçiyor.

Şimdi gelelim sınav kaygısını hakkında bazı bilgiler aktarmaya.

Sınav kaygısı, evde veya dershanede verimli sonuçlar almasına rağmen, sınav anında çok heyecanlanan çocukların, çalışmalarına paralel başarı gösterememesi halidir. Evde iyi, sınavda kötü şeklinde bilinir bu gençler. Zira sınav anında çok kaygılanırlar, heyecandan akıllarındaki her şeyi unuturlar, yanlış şıkları işaretlerler veya doğru şıkları kaydırırlar. Derken sonuç hüsran.

Sınav kaygısı öyle küt diye bir anda olmaz, onu da söylemiş olayım. Kırılgan, duygusal, hassas kişilerde, heyecanlı ve tez canlı kişilerde daha sık görülür. Yani kaygı bozukluğuna yatkın kişilik yapılanmasında daha fazla karşılaşırız bu şikâyetle. Aslına bakarsanız onun için öneriyle geçmez terapiyle geçer diyorum. Çünkü seansta sadece sınav kaygısına değil, genel anlamda kaygı bozukluğuna çalışıyoruz. Evet, haklısınız. Çocuklarınızı kaygı bozukluğu semptomları gösteriyor. Sıkıntı, kaygı, ağlayacak gibi olma, nefes alamama, sinirlilik hali, hayattan keyif alamama, mutsuzluk... vs.

Mümkün olduğunca desteklemeye, sınavın dünyanın sonu olmadığını anlatmaya çalışın.

Hatta sınav haftası gelip dayanmadan şimdiden birkaç seans “Sınav kaygısı” desteği aldırın.

Kaygıyı yatıştırmak için relaksasyon, hipnoz ve psikoterapi yöntemleriyle destek alın. O kadar emek boşa gitmesin! Kaygı ve endişe başarının önünü tıkıyor, emekleri heba ediyor.

Sınav kaygısı desteğine başlamak için doğru zaman tam da bu günler...

 

Sınav kaygısı nedir?

Genelde üniversite sınavı ve Teog gibi önemli sınavlarda, özelde okul sınavlarında bile kaygılanma, korkma halidir. Öğrenci ne kadar çalışırsa çalışsın, ne kadar başarılı olursa olsun o başarıyı ortaya koyamaz.

Sınav kaygısı normal şartlarda dozunda ve kıvamında yaşanıyorsa şayet çok işe yarayan bir duygu. Çünkü gençler minik kaygılar taşımasalar, kendilerini kaldırıp ders çalışmazlar. Her şeyde azın karar çoğun zarar olduğu ilkesinden yola çıkacak olursak, masa başına oturtan, ortalama belirli disiplin çerçevesinde ders çalıştıran kaygı iyidir iyi.

Gelin görün ki, sıkıntı oluşturanı gençleri bitiren tür kaygılar!

Nasıl mı? Yapılan araştırmalar, üniversite sınavına veya teog sınavına girecek olan gençlerin, kalp ameliyatına girecek ağır hastalardan daha fazla kaygılı olduğunu gösteriyor. Ne kadar korkunç değil mi?

 

Aşırı kaygı belirtileri

Nedir bu aşırı kaygının belirtileri hemen sıralayayım:

* Aşırı heyecanlanma,

* Kalp atışlarının hızlanması,

* Ağızda kuruluk,

* Başta, ellerde, bacaklarda titreme

* Konuşmada bozulma, kelimeleri toparlayamama, ne diyeceğini kestirememe,

* Bedende üşüme ve sürekli tuvalete gitme ihtiyacı, bu ihtiyaç yüzünden derse konsantre olamama,

* Bedende meydana gelen bitmeyen tiklerin baş göstermesi. Örneğin tırnak yeme, saçlarla rahatsız edici şekilde oynama vs. gibi.

* Sınav günü hastalanma, ateşlenme, gerilme, mide bulantısı, baş ağrısı gibi.

* Çalıştığı dersi anlayamadığını düşünme ve verdiği emeğin boşa gideceği düşüncesine odaklanıp strese girme

* Sürekli olumsuz düşünme. Kazanamayacağım, başaramayacağım, rezil olacağım korkusu.

* Endişe ve kaygının yüksek olmasından dolayı hata yapma riskinin artması. Sınavda yanlış işaretleme, cevapları kaydırma riskleri.

* Bilenen konuların unutulması, sanki hiçbir şey öğrenmemiş gibi ciddi bir durumla karşılaşılması.

* Bunlara ilaveten öfke patlamalarının ortaya çıkması. Ev içinde sinirlilik hali.

* Kimse beni anlamıyor kaygısıyla ortaya çıkan yalnızlık hissi.

* Gereksiz yerlerde gereksiz tepkiler verme. Hem kendisini hem çevresini rahatsız eden tepkilerle ev ortamının havasını bozma.

Gençlerin ve anne/babaların hatalı tutumları sınav kaygısını artırır.

Sınav kaygısının oluşmaması için doğru düşünme kalıplarının uygulanması şart sevgili anne babalar!

Çocuğunuzu rahatlatmaya çalışın, üzerine gitmeyin. Hayırlı olan için çalışmaya sevk edin. Yine de stres varsa mutlaka bir kaç seans sınav kaygısı terapisi aldırın. Emekleri boşa gitmesin.

Sevgiler... 

Mehtap KAYAOĞLU/ Milli Gazete

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
5 Yaş Sonrası Düztabanlığa DikkatÖnceki Haber

5 Yaş Sonrası Düztabanlığa Dikkat

Pakistanlı hafız Türkiye\'de Kur\'an ziyafeti verecekSonraki Haber

Pakistanlı hafız Türkiye\'de Kur\'an ziy...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!