Yeni Moda 'İslamcılık' Sahabe-i Kiram’a saldırmak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni Moda 'İslamcılık' Sahabe-i Kiram’a saldırmak
Prof. Dr. Mustafa Demirci’nin Hz. Ömer ve Mugire b. Şube hakkında iftiraları

Gün geçmiyor ki, Allah’a, Resulüne ve Sahabe-i Kirama hakaret olmasın. Bugünlerde daha bir arttı. Hangi kaynaklardan beslendiği malum bu kişiler bir yerlerden kontrol ediliyormuşçasına organize bir şekilde Ehli Sünnet merkezli itikad, fıkıh ve tarih anlayışlarına saldırılarını artırdılar. 
Bu saldırılarından biri de Derin Tarih Dergisi’nin Prof. Dr. Adnan Demircan editörlüğünde çıkarılan “Dört Halife Devri” özel sayısında Mustafa Demirci tarafından gerçekleştirildi.

Birileri, isminin başında akademik unvan olunca sahabeyi hatta Hz. Ömer’i bile hesaba çekme hakkını kendinde buluyor. Hatta Mustafa Demirci’nin hazırladığı “Arapların Dört Siyasî Dâhisinden Mugire b. Şube” başlıklı yazısında olduğu gibi Hz. Peygamberin yapıp etmeleri hakkında bile hadsiz yorumlar yapabiliyor.

Şöyle ki; Demirci Mugire b. Şube’nin biyografik hayatından nefret dili kullanarak bahsederken birden şu ifadelere yer veriyor: “Peygambere yakın olmayı başardı. Hz. Peygamber onun yeteneklerini kullandı.”

Kullanmak ne demek? 
Ne anlaşılması gerekiyor buradan? 
Oysa Allah Resulü bir işi ehline vermekte liyakat ölçüsünü esas alır. 
Kimseyi kullanmaz.

Burayı geçelim. Çünkü Mustafa Demirci’nin asıl mevzuu ve imza attığı rezillik çok daha başka. Adaletini küfrün bile hayranlıkla takdir ettiği Hz. Ömer’i iltimas yapmakla, vahiy katiplerinden Mugire B. Şube’yi ise sayısız iftira ile suçlayan yazı şu:

“Mugire’nin Kadın İhtirası

Çokça evlilik yapıp boşanan biri olduğu haber verilen Mugire B. Şube’nin(r.a) bu yanına işaret eden şöyle bir rivayet naklonulur: “Bir hanımı olan eşi; hastalanınca o da hastalanır hayız görse o da hayız görür (birlikte olamazlar), iki eşi olan da iki ateş arasında (kalır) tutuşur.” 
Hatta hanımların adedi dörde varınca yeniden evlenmek için onları boşamayı kendisini adet edindiği rivayetler arasındadır. Bu evliliklerinin çoğunu toplumun itibarlı aileleri ile yapmıştı. Bunlardan üçü Muaviye’nin kız kardeşleri Ebu Sufyan’ın kızlarıdır. Kadınlara karşı doymaz ihtirası vardı. Rezilane bir zina fiili yüzünden Hicri 17 yılında muhakemesi aslında o kadar haşin olan Hazreti Ömer’in iltiması ve delillerin yetersizliği sebebiyle bir komedi şeklinde bitmiş olmasına rağmen zina iddiasıyla aleyhine şahitlik yapılınca Hazreti Ömer kendisini Basra Valiliğinden azletti. Azledildi fakat bununla artık partiyi tam kaybetmiş olmuyordu. Nihavent Savaşı’nda temayüz etti; hemen bunu müteakip daha 21 yılında Ammar b. Yasir’in halife olarak Hazreti Ömer onu Kûfe’ye tayin etti. Medain ve Azerbaycan fetihleri(22/642) onun valiliği esnasında yapıldı.”

Aynı yazının farklı bir yerinde akademisyenliği zorbalık ve iftira haline çeviren şu ifadeler ise kan dondurucu türden: “Sonunda Mugire yalan dolanla işini idare etti, ölünceye kadar gasbettiklerinin keyfini sürdü.”

Mustafa Demirci Kimdir?

Selçuk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi. Üniversitede İslam Medeniyet Tarihi, İslam Tarihi, Mezuniyet Araştırmaları Ve Uygulamaları gibi dersler veriyor.

Kaynak: Derin Tarih Dergisi, “Dört Halife Devri” Özel Sayısı, s.130-133

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Mavera'nın şiir ışığı, Cahit Zarifoğlu'Önceki Haber

'Mavera'nın şiir ışığı, Cahit Zarifoğlu'

Muhafazakarların en büyük problemi aşağılık kompleksiSonraki Haber

Muhafazakarların en büyük problemi aşağı...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!