Yığma taş cami 29 yıl sonra tamamlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
Sarayburnu Camii 29 Yılda Tamamlandı. Giresun\'un Bulancak ilçesinde 1987\'de temeli atılan ve yığma taştan imece usulü yapılan Sarayburnu Cami\'nin inşaatı seneler sonra tamamlandı.

Cami, İnşaatın tamamında taş kullanılması, işçiliği ve belirli bir finansmanının olmaması nedeniyle uzun sürdü. Mimarisiyle dikkat çeken caminin ömrü için 500 yıl garanti ediliyor.

Giresun’a öyle bir cami yapıldı ki inşaatı tam 29 yıl sürdü… Günümüzde yapıldı ancak görünümüyle tarihi bir camiyi andırıyor, turistlerin de ilgi odağı oldu. Peki Sarayburnu Camiinin yapımı neden 29 yıl sürdü? İşte cevabı…

Duvarları, minareleri ve süslemeleri... Dört bir yanı taştan yapılmış… Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esinlenilerek ortaya çıkan bu eser, Yığmataşla tam 29 yılda tamamlandı.

Giresun’a İmece Usulü Yapılan Caminin Her Tarafı Taştan Yapıldı

Giresun’un bulancak ilçesine yapılan sarayburnu camii’nin inşaatının uzun yıllar sürmesinin en önemli sebebi, imece usulü taşların üst üste dizilerek yapılması. Karadeniz sahil yolu üzerine yapılan eser, mimarisiyle göz dolduruyor. Günümüzde inşa edilmesine rağmen tarihi bir camiyi andıran yapı turistlerin de ilgi odağı oldu.

Estetik bir görünüşe sahip caminin, tarihteki örnekleri gibiçok uzun yıllar ayakta duracağı ve gelecek nesillere de hizmet edeceği tahmin ediliyor. 

SELÇUKLU VE OSMANLI MİMARİSİ
Sarayburnu Cami ve Külliyatı Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Ziya Sipahi yaptığı açıklamada “Osmanlı ve Selçuklu mimarisini harmanlayarak ortaya çıkardığımız eser, hamdolsun artık tamamlandı. Selçuklu ve Osmanlı'dan kalma eserlerimiz var, görüyoruz, halen yaşıyor. Bu cami de onlar gibi yaşayacak” dedi. Caminin Karadeniz Sahil Yolu üzerinde olması dolayısıyla turist çektiğini aktaran Sipahi şöyle konuştu: “Muhakkak yoldan geçen uğruyor, öylelerine de şahit oluyoruz ki bir müddet geçtikten sonra aracıyla geri gelip camiye sapanlar, ibadet edenler, fotoğraf çekenler oluyor.” Kaynak: Ajanslar

Porno

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye\'de Bir İlk! İmam, Kulüp Başkanı OlduÖnceki Haber

Türkiye\'de Bir İlk! İmam, Kulüp Başkanı...

Cuma namazı, Diyanet ve malum fetvaSonraki Haber

Cuma namazı, Diyanet ve malum fetva

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!