BURSA 1843 HAFIZIYLA TAÇLANDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BURSA 1843 HAFIZIYLA TAÇLANDI
MEB Din öğretimi Genel Müdürü Dr. Ahmet İşleyen, "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında, Bursa'da hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan 1843 hafız için düzenlenen icazet törenine katıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde yürütülen "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında, Bursa'da hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan 1843 hafız için icazet töreni Tofaş Spor Salonunda düzenlendi.

Tofaş Spor Salonunda gerçekleştirilen törene; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Üniversitelerin Rektörleri, İlçe Kaymakamları, Bursa İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, veliler, hafızlar ve çok sayıda davetli katıldı.

"Kur'an'ı hıfzeden, okuyan kimselerle Allah'ın şerefli melekleri, kerim melekleri her zaman beraberdir."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TOFAŞ Spor Salonu'nda düzenlenen "1843 Hafız İcazet Merasimi"nde yaptığı konuşmada, kuruluşun kentinde çok anlamlı bir zaman dilimi yaşadıklarını söyledi. İnsanlığın yolunu Kur'an-ı Kerim'in, Allah Resulü'nün sünnetinin aydınlattığını dile getiren Erbaş, hafızların Cenabıhakk'ın övgüsüne mazhar olduğunu vurguladı.

Hafızlarla ilgili çok ayet ve hadisin bulunduğunu anlatan Erbaş, 1843 hafıza şöyle seslendi:

"İcazetnamenizin sağ tarafındaki ayeti okudukça sizler hıfzınızı son nefesinize kadar zayıflatmamak için gayret edeceksiniz. Sol tarafındaki Hadis-i Şerife bakarak her zaman hafızlığınızı muhafaza etmenin gayreti içinde, Kur'an'ı okumaya, anlamaya ve yaşamaya çalışmanın gayreti içerisinde olacaksınız. İcazetnamenizin sol tarafında yazan hadis-i şerif şudur: 'Kur'an'ı hıfzeden, okuyan kimselerle Allah'ın şerefli melekleri, kerim melekleri her zaman beraberdir.' Şu müjdeye bakar mısın? Bu müjde sizler için Kur'an'ı ezberleyenler, hıfzedenler için Kur'an'ı okuyanlar için Kuran'ı anlamaya çalışanlar, Kur'an'ı nihai amaç olarak hayatını Kur'an'a göre tanzim edenler içindir. Zira Kur'an bizim hayat rehberimizdir. Kur'an'dan uzak olan bir hayat boşa geçirilmiş bir hayattır. Biz Müslümanlar buna inanır, buna göre yaşamaya gayret ederiz."

Erbaş, tahsillerini de tamamlayacak bu hafızları, Diyanet İşleri Başkanlığının tüm alanlarında hafız hocalar olarak hizmet etmeye beklediklerini bildirdi. Erbaş, Müslümanlığın yeryüzüne gönderilmiş en büyük nimet olduğuna dikkati çekerek, "İslam'ı bir nimet olarak tanıtıyor bize Rabbimiz. Müslümanlar içerisinde de Efendimizin müjdesiyle hadis-i şerifte, 'Ümmetimin en şereflileri hafızlardır. Kur'an'ı zihninde, gönlünde, kalbinde taşıyanlardır' buyuruyor. İşte bu müjdelere nail olmuş olmanız sizin için çok büyük bir nimettir. Bu nimetin kıymetini iyi bilelim. Sizleri tebrik ediyorum. Hocalarınızı tebrik ediyorum." diye konuştu.

Din Öğretimi Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen ise katılımcılara hitap ettiği konuşmada şunları söyledi:

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü hafızlık eğitimine ayrı bir önem vermektedir. Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüz ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde 2014 yılında başlatılan ve 2019 yılında Protokol ile taçlandırılan Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Türk eğitim sisteminde önemli bir yeniliği içinde barındırmaktadır. Bu yenilik, hafızlık yapacak öğrencilerimizin örgün eğitimden geri kalmadan hafızlıklarını yapabilme imkânıdır. 2022 yılında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün görev ve yetkileri arasında "İmam hatip ortaokulları ile Anadolu imam hatip liselerinde hafızlık eğitimine dair çalışmalar yürütmek" ifadesinin yer alması ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi yasal bir zemine kavuşturulmuş ve daha güçlü bir hâle getirilmiştir. Bu projeyle, imam hatip ortaokullarında örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, hafızlık eğitimi ile hafızlık sonrası eğitim öğretim süreçlerinin etkin, verimli ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi, mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Türkiye genelinde 58 proje ve 119 program okulu ile toplamda 177 imam hatip ortaokulunda yürütülmektedir. Bu okullarımızda 18.236 öğrenci eğitim görmektedir. Bu proje ile hafız olan öğrencilerimizin sayısı on bini aşmıştır. Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesini tensipleri ile uygun bulan Bakanlarımıza, yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen Bakanımıza, fikirleri ve teşvikleriyle yön veren Bakan Yardımcılarımıza, planlamasında, koordinesinde ve uygulama süreçlerinin takibinde değerli mesai arkadaşlarıma, özverili gayretleriyle bu projeyi yürüten okullarımıza, Kur'an kurslarımıza, Başkanlığımızın merkez ve taşra teşkilatına çok teşekkür ediyorum. En büyük teşekkür ise hafızlarımızın yetişmesinde en çok emeği geçen velilerimiz ile eğitimcilerimizin hakkıdır. İcazetlerini alan hafızlarımız, bu ümmetin en şerefli çocuklarındandır. Hafızlıklarını muhafaza etmek, tefsir, hadis, fıkıh gibi İslami ilimlerle kuşanmak suretiyle Kur'an ahlakına bürünerek yaşayan hafızlar olmaları en büyük duamızdır. Güzel Bursa'mızın Kıymetli misafirleri, tarih kokan bu şehirde icra edilen İcazet Merasimimize hoş geldiniz, merasimimizi teşrif ettiniz. Bundan dolayı çok teşekkür ediyor, sizlere şükranlarımı sunuyorum. Allah'a emanet olunuz."

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da hafızlığın kutlu bir makam olduğunu söyledi. Hafızlığın, Kur'an'ın manasını ve hükümlerini kalplere işlemekten, onu yaşatmaktan ve bu suretle hayatlarına hakim kılmaktan geçtiğini vurgulayan Demirtaş, "İnanıyorum ki icazetlerini alacak hafız kardeşlerimiz de bu istikamette hayatlarını sürdürecek ve etraflarına ışık saçacaklardır. Buradan icazetlerini alacak 1843 değerli hafızımıza Kur'an'a ve İslam'a hizmet yolunda başarılar diliyorum." dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise hafızlığın hoca-talebe ilişkisinin en üst noktası olduğunu belirterek, "Kur'an'ı anlama ve yaşama hedefi ile ezberlemek hayli kıymetli, bir o kadar da meşakkatli bir süreçtir. Geceleri ne göz nuru döktüğünüzü, nice uykusuz vakitler geçirdiğinizi siz bilirsiniz değerli kardeşlerim. Hafızlık, yürüyen bir Kur'an olmak, ilahi vahye muhatap ve onunla hemhal olmaktır." dedi. 

Törende konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu ise şunları söyledi: "Burada 1843 genç hafızımız bulunuyor. Bir kısmı mezun olduktan sonra hafızlığını tamamlamış, bir kısmı ise okullarımızda okurken hafızlığını tamamlamış ve hala ortaokulda diğer aşamalarda okumaya devam eden gençlerimiz, bu vesileyle buradaki bereketin, güzelliğin, iyiliğin, toplumun dokusuna derman ve şifa olacak olan değerin katkısının okullarımıza, öğrenme ortamlarına, anne babaların ocaklarına bereketli ve güzel bir şekilde dönmesini temenni ediyorum. Bu düşüncelerle sevgili gençlerimiz tebrik ediyorum. Sizler yaşlı yeryüzünün en kadim, en güçlü geleneğinin son ve en genç, en yeni temsilcilerisiniz. Çok büyük bir emaneti düzgün ve mükemmel bir disiplinle elde ettiniz, kazandınız. Sizlere öğretmeniniz olarak ve bu şehirdeki öğretmenler adına başarılar diliyorum. Sizler hafızlığı başararak, akranlarınızın önünde bir adım öne geçtiniz. Kavrayışınız, düşünmeniz, azminiz, kararlığınız noktasında daha güçlü oldunuz. Bu şekilde daha güçlü yarınlara daha inanarak, yere daha sağlam basarak yürümenizi temenni ediyorum ve sizlere bu düşüncelerle başarılar diliyorum. Anne babalarını tebrik ediyorum. Bu bahtiyarlık onların. Aynı şekilde bu törende bulunmuş olmakla birlikte kendimi bahtiyar hissediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Bursa İl Müftülüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte iş birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz, Büyükşehir Belediyemizin katkıları, Bursa Valiliğimizin destekleriyle çalışıp nihayete erdirdiğimiz tamamladığımız bu tip organizasyonların devam etmesi temennisiyle sizleri selamlıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bu topraklar için bu törenin hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum, hepinizi Allah'a emanet ediyorum." dedi.

Törende konuşan İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ise şunları söyledi: "Her medeniyet kendi insan tipini yetiştirir. Asırlar boyunca ecdadımız, Peygamberimiz'den aldığı öğretiyle nice büyük alimler, nice büyük arifler, bilim adamları yetiştirdiler. Bursa'mız buna şahittir. Efendimiz'den aldıkları ilham ile Emir Sultanlar, Süleyman Çelebiler, Üftadeler, Molla Fenariler yetişti ve inşallah daha da fazla yetişecektir. Peygamberimiz hafızları çok severdi. Biz istiyoruz ki, ecdadımız gibi bu yetişen hafızlar, tek gayemiz devlet ve millet olarak milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, devletini milletini seven Allah'ı seven Peygamberini seven tarihte olduğu gibi ecdadı gibi insanlığa örnek ve önder olacak nesiller yetiştirmektir." İl Müftüsü Karabayır, son olarak maddi ve manevi olarak programda emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Törende, icazet alan hafızların koro halinde kısa sureleri okumalarının ardından hafızlara ve hocalarına belgeleri verildi.

Bursa MEM

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Memur ve emekli zammında oran belli olduÖnceki Haber

Memur ve emekli zammında oran belli oldu

06 Ekim 20223 Tarihli Cuma HutbesiSonraki Haber

06 Ekim 20223 Tarihli Cuma Hutbesi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!