İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan Kulp Kaymakamı açıklaması, İmamın hutbeyi tam okumasını sağlamıştır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan Kulp Kaymakamı açıklaması, İmamın hutbeyi tam okumasını sağlamıştır
Diyarbakır’da kaymakam-imam tartışmasıyla ilgili İçişleri bakanı Ali Yerlikaya'dan açıklaması geldi. Kaymakam Akeller ve bakan Yerlikaya'nın yaptığı açıklamalar....

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Kaymakam Burak Akeller'in cuma hutbesinde 'şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumadığı' gerekçesiyle imamı darbettiği iddialarına ilişkin İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kaymakamın cami imamına ilgili kısmı okuması için hatırlatmada bulunduğunu ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağladığını ifade etti. Olayla ilgili inceleme başlatıldığını da belirten Yerlikaya, "İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır." dedi.

"Kimseyi darbetmedim"

İddialar sonrası yaşanan olaya ilişkin konuşan Kaymakam Akeller, İmam M.K.'yı darp etmediğini, kendisini uyardığını belirterek, "Bugün Kuba Camii'ne cuma namazı için gittik. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta okunması gereken hutbede, bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak rahmet duası vardı. Cami imamı bu kısmı okumadı, ben de hutbeden sonra dışarıda kendisine yüksek sesle tepki gösterdim. İmam 'Bana baskı yapılıyor, o yüzden okumadım' deyince, ben de bu cevaba kızıp 'Sen devletin imamısın, kim baskı yapabilir?' dedim. Sonra kendisi gidip darp raporu almış ama raporda iddia edildiği gibi bir darp değil de bacağının ağrıdığı yazıyor. Ben olayı İl Valimize de aktardım. İddia edildiği gibi ben devleti temsil eden biri olarak kimseyi darbetmedim" dedi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, Kaymakam Burak Akeller ile imam M.K. arasında cuma namazında hutbe nedeniyle çıkan tartışmaya ilişkin açıklama yapan Yerlikaya, "Konuyu yakından takip ediyoruz" dedi.

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde Kaymakamı Burak Akeller’in, cuma namazı için gittiği camide hutbeyi eksik okuduğu için imam M.K’yi, mikrofonla darp ettiği basına yansımıştı.

Twitter hesabından açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

"Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi'nde “şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan” cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır. Yaşanan olay sonrası gündeme getirilen iddialarla ilgili Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır. Konuyu yakından takip ediyoruz."

Müfettiş görevlendirildi

Diyarbakır Valiliği, bazı sosyal medya hesapları ve sendikaların, Kulp ilçesi Kuba Camisi’nde görevli imam M.K.’nin, hutbe okurken bazı bölümleri atladığı gerekçesiyle Kaymakam Burak Akeller tarafından mikrofonla darbedildiği iddiası üzerine soruşturma başlattı.

Valilikten yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında Kulp Kaymakamı ve ilçede görev yapan bir cami imamı arasında yaşandığı iddia edilen olaya ilişkin adli ve idari tahkikat başlatılmıştır" denildi.

Olaya ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan da açıklama yapıldı.

Sosyal medyadan yapılan açıklamada, “Bazı medya organlarında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde dün bir camimizde cuma namazı sırasında yaşandığı iddia edilen olayla ilgili Başkanlığımız tarafından inceleme başlatılarak müfettiş görevlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

HAFTANIN HUTBESİNİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ MP3

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
19 Ocak 20224 Tarihli Cuma HutbesiÖnceki Haber

19 Ocak 20224 Tarihli Cuma Hutbesi

DİB MBSTS başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM DİB MBSTS başvuruları başladı!Sonraki Haber

DİB MBSTS başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!