İlahiyat Dekanları Konseyi'nden sert açıklama

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlahiyat Dekanları Konseyi'nden sert açıklama
Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyince yapılan kamuoyu açıklamasında, akademide veya dışarıda İslam’a ilişkin konuşanların İslam’ın yüce şahsiyetlerine iftira edemeyecekleri vurgulandı.

Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi tarafından yapılan açıklamada, akademi içinden ya da dışından dini değerlere ilişkin tutarsız ve dayanaksız görüş ve düşüncelerin hakikatmiş gibi paylaşılmasının hiçbir şekilde bilgi değeri taşımayacağına dikkat çekildi.

Hakikat gibi paylaşılan düşünce ve görüşlerin akademik özgürlük alanıyla bağdaşmayacağı vurgulanan açıklamada, akademide veya herhangi bir yerde İslam’a ilişkin konuşanların dinin temel ilkelerine ve saygınlığına aykırı söylemlerde bulunamayacağı ifade edilerek İslam’ın yüce şahsiyetlerine kimsenin iftira edemeyeceğinin altı çizildi.

Açıklamada, “Bireysel söylemleri fırsat bilerek ülkemizin tüm İslam alemine örnek eğitim tecrübesi olan, imam hatip kkullarına ve ilahiyat fakültelerine karşı kirli bir propaganda yapılmaktadır.” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

KAMUOYUNA DUYURU

"Saygıdeğer Aziz Milletimiz;

Son zamanlarda İslam dininin ilke ve değerlerine ilişkin kabul edilemez söylem ve eylemlere tanıklık etmekteyiz. Akademi içinden veya dışından bazı kimselerin sözlerinin kimi zaman çarpıtılarak, yazılı, görsel ve sosyal medyaya servis edilmesi ile inancımız gayri ahlaki, haksız ve mesnetsiz ithamlara maruz bırakılmaya çalışılmaktadır.

Akademi içinden ya da dışından dini değerlere ilişkin tutarsız ve dayanaksız görüş ve düşüncelerin hakikatmiş gibi paylaşılması hiçbir şekilde bilgi değeri taşımayacağı gibi akademik özgürlük alanı ile de bağdaşmaz. Akademide veya herhangi bir yerde yüce dinimiz İslam’a ilişkin konuşanlar dinin temel ilkelerine ve saygınlığına aykırı söylemlerde bulunamazlar, İslam’ın yüce şahsiyetlerine iftira edemezler.  Bilhassa dinimiz İslam’ın doğru bir şekilde anlatılması ve öğretilmesi için var olan din öğretimi kurumlarında görev yapanların bulunuş gayesine aykırı hareket etmesi düşünülemez. Bu konuda akademik camianın daha hassas davranması hayatımıza rehber olan dinimiz adına beklenen bir husustur.

Öte yandan bireysel söylemleri fırsat bilerek ülkemizin tüm İslam âlemine örnek eğitim tecrübesi olan, İmam Hatip Okullarına ve İlahiyat Fakültelerine karşı kirli bir propaganda yapılmaktadır. Yapılan bu propaganda, eleştirel düşünme yeteneğine sahip, inancına bağlı, çağdaş bilgi ve konulara hâkim, İslam’ın sahih yorumunu arayan öğrencilerin yetişmesini istemeyen zihniyetlerin ürünüdür ve gayrı ahlakidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

(05.01.2022)

TÜRKİYE İLAHİYAT VE İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTELERİ DEKANLAR KONSEYİ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
07.01.2022 Tarihli Cuma HutbesiÖnceki Haber

07.01.2022 Tarihli Cuma Hutbesi

İSTOK'TAN BASIN AÇIKLAMASISonraki Haber

İSTOK'TAN BASIN AÇIKLAMASI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!