Reklamı Geç
KURBAN PAYLAŞMAKTIR

İsrail'in İslam'a karşı savaşının kanıtıdır, Cami Yıkımları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İsrail'in İslam'a karşı savaşının kanıtıdır, Cami Yıkımları
Gazze Şeridi’ndeki camilerin kasıtlı ve hedefli bir şekilde yıkılması, camilerin önemini bilen Siyonist rejimin, İslami değerlere karşı açtığı savaşı açıkça gözler önüne serdi.

Filistin Bilgi Merkezinin haberine göre, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü soykırım altı aydır devam ediyor. Savaşta binlerce sivil hayatını kaybederken evler yıkıldı camiler ve ibadethanelerde işgalcilerden nasibini aldı.

Gazze’deki devlet medya ofisine göre işgalciler 233 camiyi tamamen, 301 camiyi ise kısmen yıktı. Ayrıca 3 kiliseyi de hedef alarak tamamen yok ettiler.

Cibaliye kampının batısındaki Şüheda El Fahure camiine 16 Nisan’da rejim uçaklarının  saldırısı pek çok insanın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden oldu.

Aynı gün Siyonist rejim uçakları Gazze merkezindeki Deyr El Belh şehrinde El Buruk mahallesindeki camiye saldırdı. Bombalama neticesinde camii tamamen yıkıldı.

Cemaat imamı işgalcilerin hiçbir gerekçe göstermeden camiyi yıktığını ifade etti.

El Kassam taburlarının sözcüsü Ebu Ubeyde, üç ay önce yaptığı bir konuşmada, ezan sesini susturmak için camilerin işgalciler tarafından kasten hedef alındığını belirtmişti.

Gazze’nin merkezindeki en eski ve tarihi camilerden biri olan El-Ömeri Camii geçen Aralık ayında Siyonistler tarafından yıkıldı. Gazze Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı o dönemde işgalcilerin Filistin ulusal mirasını silme ve yok etme planının bir parçası olarak Gazze Şeridi’ndeki El-Ömeri Camii’ni yıktığını açıklamıştı.

Bakanlık ayrıca bu yıkımın Filistin kültürel mirasına doğrudan bir saldırı olduğunu 1907 Lahey Sözleşmesi, 1949 Dördüncü Cenevre Sözleşmesi ve UNESCO Kültürel Mirasın Korunmasına İlişkin Sözleşmeleri de dahil olmak üzere tüm uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini açıkladı.

İsrail camilerde ibadet edilmezken herhangi bir saldırıda bulunmuyor. Siyonist rejim uçakları genellikle Müslümanlar namaz için biraraya geldiğinde camileri tahrip ediyor. Buda Gazze’nin farklı bölgelerinde yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Filistin Üniversitesi’nde yazar ve profesör olan Muhammed el-Rantisi, tıpkı İngilizlerin Hindistan’daki birçok camiyi yıktığı gibi işgalci rejiminde Gazze gibi küçük bir bölgede 533 caminin yıkılmasının savaşlar veya silahlı çatışmalar sırasında camilere yönelik saldırılar tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir olay olduğunu söylüyor.

Ayrıca bunun sistematik olarak gerçekleştirildiğini dile getiren yazar makalesinde camilerin yıkılmasının aynı zamanda İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı’nda suçlandığı soykırım süreciyle de ilgili olduğunu vurguladı. Bosnalı Müslümanların soykırımında da camiler  büyük ölçüde tahrip edilmişti.

El Rantisi Siyonist rejimin camilerin öneminin ve Filistinlilerin hayatındaki yerinin farkına vardıklarını belirterek bu yüzden Allah’ın kitabındaki değerlerin ve iradelerin yeşerdiği yer olarak gördükleri camileri hedef almaya karar verdiklerini ifade etti.

El Cezire kanalı muhabiri kullanıcı hesabındaki paylaşımda şu soruyu gündeme getirdi: İsrail kasıtlı olarak doğrudan camileri hedef aldığında bunun İslam’a ve Müslümanlara karşı bir din savaşı olduğundan emin olmamız gerekmez mi?

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus şehrinde bulunan Filistin Bilgi Merkezi Muhabiri işgalcilerin kara saldırısının ardından bölgeden çekildiklerinde hiçbir camiyi yıkmadan bırakmadığını dile getirdi.

Filistinlilerin yıkılan camilerin yıkıntıları üzerinde namaz kıldıklarını ve İsrail uçaklarının seslerinden daha yüksek ezan okuduklarını vurguladı.

Gazze’deki camilerin geniş çaplı yıkımı İsrail'in İslam'a karşı din savaşının kanıtıdır

Gazze’deki camilerin geniş çaplı yıkımı İsrail'in İslam'a karşı din savaşının kanıtıdır

Gazze’deki camilerin geniş çaplı yıkımı İsrail'in İslam'a karşı din savaşının kanıtıdır

Gazze’deki camilerin geniş çaplı yıkımı İsrail'in İslam'a karşı din savaşının kanıtıdır

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Ajanslar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İsmailağa Cemaati'nin yeni lideri belli olduÖnceki Haber

İsmailağa Cemaati'nin yeni lideri belli...

Hacı adaylarının kafile ve uçuş bilgileri açıklandıSonraki Haber

Hacı adaylarının kafile ve uçuş bilgiler...

KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!