Mağdurların Sesini Duyun!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mağdurların Sesini Duyun!
Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, DHBTS mülakat sınavını bekleyen adayların mağduriyetinin giderilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’na çağrıda bulundu.

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, DHBTS mülakat sınavını bekleyen adayların mağduriyetinin giderilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’na çağrıda bulundu.

2018 yılında KPSS-DHBT-1 ve DHBT-2 sınavlarına girerek başarılı olan adayların mülakat sınavını beklediklerini belirten İbrahim Kaya, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca duyurulan “2020 Muhtemel Sınav Takvimi”nin yeniden düzenlenmesini istediklerini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hak ve hukuka riayet etmesi gereken bir kurum olduğunu, mağduriyet oluşturan kurum olarak anılmaması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“DHBTS sınavlarına;  İHL mezunları ve son sınıf öğrencileri, önlisans mezunları ve son sınıf öğrencileri, lisans mezunları ve son sınıf öğrencileri girmektedir. 2018 yılından itibaren KPSS-THBTS yazılı sınavlarında başarılı olup yeterli puanı alan adaylar her nedense mülakat sınavına çağrılmıyor. Bu yüzden yüzlerce aday mağdur edildi. “2020 Yılı Muhtemel Sınav Takvimi” incelendiği zaman diğer alanlarda hem yazılı hem de sözlü sınav tarihlerinin belirtildiği, ancak DHBTS sınavlarıyla ilgili olarak tespit edilen bir tarih bulunmadığı görülecektir. Bu durum adayların başarılı olmalarına rağmen haklarının göz ardı edildiği yönünde bir intiba uyandırmakta ve öncelikle kurumumuza olan güven duygusunu zedelemektedir.  

Diyanet İşleri Başkanlığı dini konularda hassas olması gereken bir kurumdur ve adaylara haklarının verilmemesi “kul hakkı” nı doğurur. Evrensel din olarak İslam’ın sosyal düzen ve adalet kavramları üzerinde hassas olduğu bilinir ve kul hakkı da dinimizin üzerinde titizlikle durduğu konulardan biridir. Bu konu da Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i şeriflerde bilgiler yer almaktadır. Vebali büyüktür ve Allah katında da kabul edilmeyen bir durumdur. Peygamber Efendimiz; "Kim birinin hakkını yediyse ahirette zor duruma düşmemek için o kişinin gönlünü alın, helalleşin. Borcu olan bir kişi cennete giremez." buyurmaktadır. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı’nı uyarıyoruz! Kul hakkına girmeyin! Mağdur olan adayların sesini duyun ve ahiretinizi zora sokmayın! Cenabı Allah, Bakara Suresi 42. Ayette şöyle buyuruyor: “Hakkı batıl ile örtmeyin ve hakkı gizlemeyin. (Kaldı ki) siz (gerçeği) biliyorsunuz.” Maide Suresi 8. Ayette; “Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun…” Araf Suresi, 8. ayette: “O gün tartı haktır. Kimin tartıları ağır basarsa, işte kurtulanlar onlardır.” Diyanet İşleri Başkanlığı’nı Allah’ın ayetleriyle adaletli olmaya ve hakkı ayakta tutmaya çağırmak bizi üzüyor! Zira Diyanet İşleri Başkanlığı batılın hükmünü geçersiz kılmak ve hakkı ve adaleti gerçekleştirmek ve ayakta tutmak zorunda olan bir kurumdur. Müslümanın Müslümana zulmü kabul edilemez: Hak ettikleri halde yüzlerce adayı mülakata çağırmamak; onları üzmek, karamsarlığa itmek, geleceğe yönelik korku ve endişeye neden olmak, aldatmak, kandırmak, vaktini almak, kuruma ve devlete olan inancı ve güvenin zedelenmesine neden olmakta bir nevi zulüm ve vebal almaktır. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı adaylara karşı borçludur ve bu borcunu da yerine getirmek zorundadır.

Diyanet Hak ve Adalet Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sesleniyorum: DHBTS mülakat sınavına çağrılmayarak mağdur edilen adayların hem dini hem de beşeri sorumluluğu ve vebali üzerinizdedir. Bu sorumluluktan kurtulmanız için adayların mülakat sınavına çağrılması zorunludur. Hiç beklemeden, acil olarak DHBTS yazılı sınavlarında başarılı olanları mülakat sınavına çağırın. Mağdurların sesini duyun ve mağduriyeti ortadan kaldırın.”

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ayasofya Aslına Döndü,İslam Alemine Hayırlı OlsunÖnceki Haber

Ayasofya Aslına Döndü,İslam Alemine Hayı...

Anne babalar nelere dikkat etmeli?Sonraki Haber

Anne babalar nelere dikkat etmeli?

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!