Sağlık için camiler denetleniyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık için camiler denetleniyor
Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde İl ve İlçe Müftülüklerince ülke genelindeki tüm camilerde "Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganı ile koronavirüs denetimleri yapılıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen ''Koronavirüs Denetimleri'' konulu genelge kapsamında İl ve İlçe Müftülüklerince camilerde "Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganı ile koronavirüs denetimleri başladı.

Bu kapsamda Elazığ İl Müftülüğü, Elazığ Valiliği işbirliğinde camilerin iç ve dış mekânları ile abdest alma yerlerinde koronavirüs denetimleri yapıyor.

Cami görevlilerine gerekli talimatları ileten müftülük, cemaati de uyarmak ve bilgilendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

- Kurallara harfiyen uymak hem dini bir vecibe hem de yasal zorunluluktur!

Elazığ Saray Camii’ndeki denetlemeleri yerinde inceleyen İl Müftü Yardımcısı Abdurrahim Aytaç, Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde vatandaşların sağlığını korumak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Tedbiri kesinlikle elden bırakmamak gerekiyor. Dünyayı saran ve ülkemizin de etkilendiği Koronavirüs salgınının etkisini en aza indirmek için hepimize önemli görev ve sorumluluklar düşüyor.”

Koronavirüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla kurallara kesinlikle uyulması gerektiğinin altını çizen Aytaç, ''Özellikle cami içerisinde veya açık alanda mesafenin korunması, namazların mutlaka maske ile kılınması ve kesinlikle herkesin kendi seccadesini getirmesi gerekiyor.'' dedi.

Aytaç, cami içerisinde veya dışarıda kapasitenin aşılmaması, yığılmanın önlenmesi, mevlit okutulmaması, taziye yapılmaması, caminin her gün temizlenmesi, kapı kolları vb. silinmesi, klima çalıştırılmaması, cami içerisinde mümkün olan en kısa surede ibadetlerin yapılması büyük önem arz etmektedir. Tokalaşma ve musafaha yapılmaması gibi kuralların sıklıkla cemaate hatırlatılması; özellikle maske, mesafe ve seccade ile camiye abdestli gelinmesi ve temizlik konusu sık sık dile getirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Kurallara harfiyen uymanın hem dini bir vecibe hem de yasal bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Aytaç, “Valiliğimizce oluşturulan ekipler tüm camilerimizi denetleyecek. Eksiklikler konusunda hem görevlilerimiz hem de vatandaşlarımızı uyaracağız ve gerekli tedbirlerin uygulanması için tüm gücümüzle gayret göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

- Camilerde koronavirüse mesafe var 

İl ve İlçe Müftülüklerince camilerde "Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganı ile yapılan koronavirüs denetimlerinin bir diğer adresi ise Bingöl oldu.

Bingöl İl Müftüsü Ahmet Süzen başkanlığındaki Müftülük murakıpları Bingöl merkez ve köylerinde bulunan 26 camide koronavirüs tedbirlerine yönelik denetimler yaptı.

Yapılan denetimlerde görevli ve vatandaşlara gerekli bilgilendirmeler yapılarak maske, sosyal mesafe, seccade ve temizlik konusunda uyarılarda bulunuldu.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Diyanet İşleri Başkanlığından atama duyurusuÖnceki Haber

Diyanet İşleri Başkanlığından atama duyu...

Müfettiş Yardımcılığı Sınav DuyurusuSonraki Haber

Müfettiş Yardımcılığı Sınav Duyurusu

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!