Şarce’de nadir elyazma Kur’anlar sergileniyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şarce’de nadir elyazma Kur’anlar sergileniyor
Şarce Kitap Referansı, yüzlerce el yazmasının yanı sıra yüzlerce yıl öncesine ait nadir tabloları sergiliyor.

Şarce Kitap Referansı tarafından 3 Mayıs Pazartesi günü düzenlenecek olan "Doğu’dan Sözler" sergisi, İslam sanat tarihine, Kur'an-ı Kerim yazma sanatına ve tarihi gelişmelere büyük pencereler açıyor.

Sergi stantlarında İslam dünyasının en ünlü hattatlarının yazdığı ve yüzlerce yıl öncesine ait yüzlerce el yazması yer alıyor.

Bu sergi, İslam sanatlarında uzmanlaşmış birçok alimin ilgi duyduğu konuları ele alıyor ve Kur'an-ı Kerim'in 1827'ye kadar uzanan Osmanlı dönemine ait ender bir nüshasını sergiliyor. Bununla birlikte, bu versiyonun değeri yalnızca antik döneminden veya ilişkili olduğu dönemden değil, aynı zamanda hat sanatından da kaynaklanmaktadır. Çünkü o dönem kadın sanatçıların yazdığı Kur’an'ın birkaç nüshasından biridir.

Bu nüsha sunulan el yazmalarının sadece İslam sanatları tarihinde bilinen en ünlü kadın hattatları tanıtmıyor. Daha ziyade, Kur’an'ın bu versiyonunu yazarken kullanılan doğruluk, kalite, sanatsal desenler, okullar ve hatta malzeme ve renklerin seviyesini gösteriyor. Surelerin isimleri yeşille süslenmiş altın zemin üzerine beyaz mürekkeple  Tecvid sembollerinde ise kırmızı mürekkep kullanılmıştır.

Şarce’de nadir elyazma Kur’anlar sergileniyor

Sergi, 15. yüzyıla ait Kur'an-ı Kerim'in bir nüshasını sunarak ziyaretçileri tarihçilerin Timurlular dönemi, özellikle de Timur dönemi dedikleri bir döneme götürüyor. Bu nüsha Cevanmerd b. Ahi Muhammed b. Bayazıd Severi  tarafından yazılmıştır. Arap hat sanatının gelişiminin altın çağının düşünüldüğü bir dönemde bu versiyonun yazıldığı dönem açısından önemi vardır.

Sergi beş bölümden oluşmaktadır: İlk bölüm Kur'an-ı Kerim'in el yazmalarını sunarken, ikinci bölüm Mekke ve Hac mevsiminin eski görüntüleri de dahil olmak üzere ilgi çekici yerlerin, şehirlerin ve figürlerin görüntülerini, üçüncü bölüm ise coğrafi haritaları ve yerküreyi göstermektedir ve beşinci bölümde ise eski resim ve posterlerin geniş bir koleksiyonu yer almaktadır.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:İqna


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Endonezya’da Esma-ül Hüsna camiiÖnceki Haber

Endonezya’da Esma-ül Hüsna camii

1 Mayıs Emek eve Dayanışma Bayramı Kutlu OlsunSonraki Haber

1 Mayıs Emek eve Dayanışma Bayramı Kutlu...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!