Türkiye'deki o gazlı içeceklerde alkol var

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye'deki o gazlı içeceklerde alkol var
Gazeteci Kemal Özer, 2006 yılında gazlı içeceklere ilişkin yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Buna göre gazlı içeceklerde alkol olduğu doğrulandı.

Gazlı içeceklerde eser miktarda alkol bulunduğu bilgisi doğrulandı.

Gazeteci Kemal Özer'in 2006 yılında bir tıp fakültesine gönderdiği gazlı içeceklerin bir incelemeye tabi tutulması sonucunda numuneler de alkol tespit edildiği öğrenildi.

Bu gelişmeler üzerine piyasadan da birtakım numuneler toplandı ve incelenmesi için TÜBİTAK'a iletildi. TÜBİTAK laboratuvarında yapılan incelemelerde ise araştırma kuruluşuna sevk edilen söz konusu tüm numunelerde muhtelif miktarlarda alkol tespit edildiği ortaya çıktı.

Özer'in diğer açıklamaları ise şöyle:

"İster gazoz, ister renkli içecekler, isterse de kolalara dışarıdan alkol çözücü olarak eklenir. Aksi halde suya eklenen maddeler karışmaz. Yani alkol fermantasyon sonucu oluşmuyor. Bizatihi çözücü olarak dışarıdan ekleniyor. Ayrıca kimyacılar bilir ki aromalar alkol içinde taşınır."

2006 yılındaki analizlerle bugünkü incelemeler arasında değişim yok

"Netice şudur ki, 2006'da yapılan analizler ile bugün arasında bir değişim söz konusu değil. Bir firma "ben alkol eklemiyorum", onun yerine şu çözücüyü kullanıyorum deyip analiz delilini de koymadığı müddetçe hepsi alkollüdür. Kaldık ki bu içeceklerin tek mahzuru alkol de değil."

"Gazlı içecek içenlerin kanınızı asidik hâle gelir ve mide ve bağırsak sistemini bozar İhtiva ettikleri çeşitli zararlı maddeler de cabası Bu içeceklerin markadan bağımsız hiç biri içilmemeli İçine konulan sular dahi şaibelidir Akıllı insan şüpheli ve sağlıksız şeylerden kaçınır."

"AB ve ülkemizde içinde 0,3 gr/litre altında alkol ihtiva eden içeceklere "alkolsüz(!) içecek" denir. Ayrıca 1,2 gr/lt'den az alkol ihtiva eden biralara da "alkolsüz(!) bira" denilir. Komediyi anlayın. AB'yi anlarız zâten alkol içerler. Ama burası Müslüman bir ülke."

Kaynak: Mepanews

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Yeni Akit


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Usta yazar Rasim Özdenören vefat ettiÖnceki Haber

Usta yazar Rasim Özdenören vefat etti

Her yer imam hatip değil!Sonraki Haber

Her yer imam hatip değil!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!