Emrah Topcu

Emrah Topcu

Mail: emrah.top.cu@hotmail.com

CAHİLİYE DEVRİ TEMEL ÖZELLİKLERİ

1) Putlara tapılırdı!
2) İçki içilirdi!
3) Kumar oynanırdı!
4) Faiz ile iştiğal edilirdi!
5) Zina çok yaygındı!
6) Kız çoçuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı!

Şimdi soru şu? O gün olup da bu gün yapılmayan ne var?

1 - Hâlâ günümüzde putlara tapanlar çeşitli isimlerle mevcut. Budizm yani putperestlik yoğun olarak Uzak Doğu ülkerinden Çin, Tayland, Myanmar, Nepal, Laos, Kamboçya, Vietnam, Japonya, Kore’de bulunmakta. Hatta gündemimizi yoğunca ilgilendiren Myanmar ve Doğu Türkistan'da Putperest zihniyetlerin Müslümanları nasıl hazmedemediğini görmekteyiz. Buna rağmen içimizden bazıları çıkıp ben Buda'yı çok seviyorum diyebiliyor. Onu geçtim artık sadece kâfirler değil, müslümanlar olarak da putlar edindiğimizi görüyoruz. Bu kimi zaman futbol putu, kimi zaman giysi, ayakkabı putu, kimi zaman son model telefon putu, kimi zaman uçkur putu, kimi zaman makam putu olarak yer değiştiriyor. O halde gelin Hazreti İbrahim'in (aleyhisselâm) edâsıyla putlarımızı kırıp geçirelim!

2- Yakın zamanda Adana'da sokak sokak “ Rakı Festivalleri” yapılmış ve birkaç yıl sonra bu engellenmek istendiğinde buna rağmen bir takım zihniyet “bu özgürlüktür kimse rakı demekten korkmasın” diyebiliyorsa gelmiş olduğumuz nokta ortadır. Gencecik canlar bu rakı demesini engellemediğimiz kişilerce katlediliyor. Bilerek yahut kaza ile de olsa içkinin bizi getirdiği nokta gerilemekten başka bir şey değildir. Lâkin biz susuyoruz, susmayalım biz susarsak bu içki dolaplardan, raflardan kalkmaz. Biz bu içki denilen “Şeytan İşi Pisliği”  "Kötülüklerin Anası"  şiarıyla engellemezsek yarın içkili bir adam trafik kazasında masum canlara kıydığında, içki içip sapıtan erkekler karılarını öldürdüklerinde, gencecik evlatlarımızdan birine tecavüz ettiklerinde hepimiz vebal altında olacağız. Bu zihniyet insanın eline içkiyi verip onun ahlaki kurallara, insani kurallara uymasını, saygı beslemesini bekliyorsa affedersiniz sistem de sistemi kuranlar da destekleyenler de ahmaktır.

3 - Yılbaşı yaklaşıyor "Nimet Abla" piyango gişelerinde Allah'ın nimetini arayan cühela kuyruğu uzaydan gözüküyor artık. Cenab-ı Allah ayet-i kerimede “Allah'ın nimetini saymaya kalksanız onu sayamazsınız. Şüphesiz Allah; çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”  Buyuruyor. Maalesef biz ayette geçen “نعمة الله” “Nimet Allah” yani Allah’ın nimetini “Nimet Abla” diye anlamışız o yüzden rızkı burada arıyoruz. Bu insanlara bunun nimet olmadığını anlatmamız gerek bu helal rızkı haram yollarla kazanmanın ne denli aşağılık, aciz bir hareket olduğunu söylememiz gerek. Yine ayet-i kerimede “Size ulaşan her nimet Allah'tandır.”  Buyruluyorken biz nasıl da bu ayetlere gözümüzü yumarız? Unutmayalım haram yollarla helal lezzetler elde edilemez!

4 - Bir komşumuzdan dahi 100 lira borç istesek ve o bizden bunu sonra 150 lira olarak istese darılırız, tartışırız. Fakat günümüzde insanımız bankalara koşarak sarılıyor, bir insan aldatılmaktan hoşlanır mı yâ hu? Faizin yüzdesi düşünce devlet büyükleri müjde verir gibi nidâ ediyor şu faize haram desenize yâ hu!. Faiz yüzünden tüm kardeşlik hukukumuz, tüm muhabbetimiz yerle bir oluyor. Rabbim bizi faize sürükleyen her türlü sebepten muhafaza eylesin. Kocasından, babasından son model telefon isteyenler bu adam bu parayı bulamayınca ne yapıyor kredi çekiyor. Damada ve ailesine yük bindirmek için cemiyet kurup ne kadar altın isteyelim ne kadar fazla istersek bunların beli kırılır diye düşünen kız aileleri size de sesleniyorum. Daha yuva kurulmadan yıkılıyor zaten! Kaçak işçi çalıştırıp, işçisinin emeğini vermeyip onu krediye iten para babaları. Ömürlerinde Zekatın Z’sini duymayanlar para havuzunda mı, Allah’ın azab havuzunda mı yüzecekler bir düşünsünler bakalım.

5 - Çocuklarımızın ellerine telefonları verdik, çocuklarımızla beraber Radyo ve Televizyon yönetmeliğimizin şartlarına uyan¿ müstehcen sahneleri izledik. Çocuğumuzu Facebook ile, YouTube ile, Instagram ile baş başa bıraktık. Karma sistemi alkışladık. Aman erkektir yapar erkek adamın sevgilisi olmaz mı be, dedik. Kız çocuklarımız erkek arkadaşlarıyla Avm'lere, parklara, kumsallara gitti sesimizi çıkartmadık. Bu yerlerde fıldır fıldır ağızlarından salya akan gençlerin olduğunu göz ardı ettik. Oğlumuza, kızımıza bir ahlak bir tesettür bir mahremiyet bilinci aşılamadık. İşte geldiğimiz nokta. Anne babalar çocuklarınızdan iki kat hesap sorulacaksınız. İşte genç nesil zina havuzunda yüzüyor. Siz ise oğlum şu makamda kızım şu oldu, şunu kazandı, deyip övündünüz. Bir tanemiz “oğlum Allah’a hayırlı kul oldu” bir tanemiz “kızım Elhamdülillah eline el değmedi gözüne göz değmedi Elhamdülillah” diyebilseydik ya!

6 - Kız çocuklarına bakmanın büyütmenin dinimizde ne kadar önemli bir yeri olduğunu biliyoruz.  Kız çocuklarımızı diri diri gömdük toprağa, onları bu fahiş sistemin esiri ettik. Baş örtünü çıkart dedi sistem, erkeklerle beraber çalışacaksın dedi sistem, evinden çık boşver ne evladı ver kreşe gitsin dedi sistem, yavaş yavaş ne evlat kaldı ne aile kaldı. Evlatlarımızı diri diri gömdük toprağa şimdi yaşlanıyoruz toprakta olan evlattan bize ne fayda? Gün gelir biz de bir huzur evine kapatılır mutluluğu ararız. Ama biz de toprak oluruz sonunda!
Şimdi tekrar soruyorum size bizim devrimizin adı ne? 1400 asır öncesine Cahiliye devri demekten utanmıyor muyuz hâlâ?                                                                                
“ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُون  ”
Keşke Bilselerdi...


Kaynakça

 1- Mâide Sûresi, 5: 90 (يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْاَنْصَابُ وَالْاَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ  )

2-  Nesai, Eşribe, 44 “اجتنِبوا الخمر؛ فإنَّها أمُّ الخبائث”؛ النَّسائي 317 من حديث عُثْمان بن عفَّان - رضي الله عنْه - وجاء من حديث عبدالله بن عمْرو بن العاص - رضي الله عنه - أيضًا هذا الوصْف ذاتُه: ((الخمْر أمُّ الخبائث))؛ أورده العجلوني في "كشْف الخفاء" (1/ 459) وإسنادُه حسن، )

3-  Nahl Sûresi, 16 : 18  ( وَاِنْ تَعُدُّوا نِعْمَةَ اللّٰهِ لَا تُحْصُوهَاۜ اِنَّ اللّٰهَ لَغَفُورٌ رَح۪يم)

4-  Nahl Sûresi, 16 : 53   ( وَمَا بِكُمْ مِنْ نِعْمَةٍ فَمِنَ اللّٰهِ )

5-  “Her kim kız çocukları yüzünden bir sıkıntıya uğrar da onlara iyi bakarsa, bu çocuklar onu cehennem ateşinden koruyan bir siper olurlar.” Buhârî, Zekât 10, Edeb 18; Müslim, Birr 147. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 13

Facebook Yorum

Yorum Yazın