Emrah Topcu

Emrah Topcu

Mail: emrah.top.cu@hotmail.com

Futbol, Spor Mu Uyuşturucu Mu?

Geçenlerde bir sohbet çıkışı metroya doğru yöneldim. Vakit geceye yaklaşmıştı. Sonbaharın gelmesiyle ağacın yapraklarını dökmesi gibi metroda kurumuş yaprak gibi süzülen gençleri gördüm. Derbi varmış meğersem o gün. Bu sonbahar yaprakları misali gençler de yenilmişler, dökülmüşler. Tuttukları takım değil bizzat onlar yenilmişler. Çünkü onlar takımları değil takımlar onları tutuyorlarmış. Mesela çalışmaktan, okumaktan, muhabbetten, camiye namaza gitmekten tutuyormuş bu takımlar onları. Bir futbol maçı için böyle bir hale bürünmek büyük bir mesele olsa gerek. Gecenin bu saatinde bu binlerce gencin ne işi var sokaklarda? Bu futbol aşkı, fanatizmi genç nesle nasıl aşılandı? Cevap açık ki, bunu yapanlar Batısız yaşayamayız diyenler olacaktır. Ne geçti ellerine peki? Napolyon cevabı veriyor şüphesiz "para, para, para". Masumca futbol izliyorum diyen bir kimse dahi bu büyük bahis havuzunun ferdi oluyor maalesef haberi yok. Futbolu bir spor olarak değerlendirip oynayıp tadında bırakanlara sözüm yok. Futbol eşittir hayat diyenleredir sitemim.

Paradan daha değerli şeylerimiz olmalı: Gençlik gibi ahlak gibi aile gibi zaman gibi. İddia bayilerinin önünde bekleyen gençleri görünce hiç mi içimiz cız etmiyor? Okulda başarı göstermesi beklenirken hayalleri futbolcu olmaktan başka bir şey olmayan çocukların sömürgeci futbol klüpleri tarafından nasıl kullanıldıklarını da görmüyoruz. Çünkü sistem bizi buna itiyor biz gönderiyoruz çocuğumuzu. Sonra da ondan yüksek ahlak bekliyoruz. Galip gelemedi diye kardeşinin boğazına yapışır mı bir genç yahu? Bir oyun için küfür eder mi kardeşine? Genel olarak, futbol oynayanları ve izleyenleri görünce bunların apaçık doğru olup olmadığını ilk defa benden duyanlar araştırabilirler. Çünkü insana doğrudan rekabeti, kızgınlığı aşılıyor. Hiç sinirlenmeyen bir insanı bile o sahaya girince bir şeylere kızdığını görebilirsiniz.

İngiltere'de "Futbol zararlı mı değil mi?" diye konuşuluyormuş. Bunu duyunca benim gibi düşünenler tâ orada da varmış sandım. Sonra öğrendim ki bu zararı sorgulama sebepleri "futbol topuna kafa ile vurulması sonucu beynin zarar görme riskiymiş". Daha 7 yaşında 70 tane futbolcu ismi sayabilen yavrucağın beynindeki zararın hesabını kim verecek peki Diskolarda, barlarda sabahlayan futbolcuları, örnek alan bu gençleri kim kurtaracak?

 Sözlerimi Nureddin Yıldız Hoca'nın "Futbol Oynamak, Seyretmek Caiz Midir?" sorusuna verdiği cevabıyla sonlandırıp takdiri tüm milletin vicdanına bırakıyorum...

"Peygamberin zamanında kurallar vardı. O kurallar kıyamete kadar devam edecektir. Futbol spordur. Haram olmasını gerektirecek bir şey yok. Yuvarlak veya dört köşe ya da sivri bir aletle, bir araçla oynanıyor, bu spordur, haram değildir. Ama talebenin ders çalışmayıp futbol maçına gitmesi haramdır. Annesi hasta yatağındayken bir insanın futbol oynaması haramdır. Kurala dönüyoruz, neydi kural; bir nesne haram çizgilerine takıldığı zaman haram olur. Futbol, -spor toto, şu, bu gibi- kumara alet edildiği zaman haramdır.

Futbol, avret açılmasına neden olduğu zaman haramdır. Bu haramlardan biri oynarken de futbolu haram yapar, seyrederken de haram yapar. İnsanlar futbol takımı beğenebilirler ama eğer bu futbol takımını beğenmek, imani hassasiyetlere bedel olarak geliyorsa; Müslüman’da bir Kudüs davası ruhunu hafta sonu izlediği futbol ve hafta boyu yorumunu yaptığı maç alıp götürüyorsa bu futbolu tartışmak lazım. Bu, futbol takımı değil; eroindir o zaman…Eğer Müslüman’ın annesiyle babasıyla ilgili hukuku, vatanıyla ilgili düşünceleri futbolla kamufle ediliyorsa, futbolla insanın ülkesinin nasıl sömürüldüğü unutturuluyorsa futboldan daha tehlikeli ne olabilir? O zaman yüzmek de böyle haram olur. Aslında yüzmek sünnettir ama yüzmek insanların birbirlerinin avretlerine bakmak gibi bir sonuç doğuruyorsa yüzmek de haramdır, yüzmek de sakıncalıdır, aslı sünnet olduğu halde… Dolayısıyla biz futbol diye bir şey konuşmayız; Allah’ın haramlarından bir harama takılan bir sporu konuşuruz. Gençlerimizin kültürlü olmalarını engelleyen, diploma sahibi olmalarını engelleyen, imtihanlarda başarısız olmalarına neden olan, uyuşturan futboldan konuşuyoruz. Bunun dışında spor mu; spor, spor da caiz… Üstelik spor teşvik bile edilmiştir."1 

 

Emrah Topcu

Facebook Yorum

Yorum Yazın