Emrah Topcu

Emrah Topcu

Mail: emrah.top.cu@hotmail.com

İmam Hatipler/İlahiyatlar Kötü Mü? 

İmam Hatip ve İlahiyatlarda her ne kadar içinden dalalete yönelmiş şahıslar olsa da günümüzde çok önemli yerleri vardır. Düz ve meslek liselerinin halini, İmam Hatip'lerden daha iyi görmek büyük yanlıştır. 

Ben meslek lisesi mezunu olarak durumun dehşetinden haberdarım.

 "Diğer liselerde hiç din konuşulmuyor en azından yanlış öğrenmiyorlar"

düşüncesi tamamen yanlıştır. 

Şu an Türkiye'de dinli/dinsiz aydın ve öğretmenlerin 5 meselesinden 1'i mutlaka dindir. Ya dini savunuyordur ya yeriyordur.

Bu insanlar okullarda öğrencilere mutlaka kendi dini görüşlerini de beyan etmekte yahut felsefik dinsiz yorumlarını öğrencilere anlatmaktadır. Mesela ülkede tek saptırıcı ateist hoca Celal Şengör zannediliyor. Halbuki düz ve meslek liselerine gidin "Kemalist, Siyonist, Mezhepsiz, Dinsiz, Ateist, Deist" hocalar göreceksiniz. O sınıflardaki ve koridorlardaki öğrencilerin ahlaksızlıklarını, dinle geçilen dalgaları gördüğünüzde "İmam Hatibi öpüp de başınıza koyarsınız." Elbette yönetimi hatalı olan İmam Hatip'ler olabileceği gibi yönetimi İmam Hatip'ten de daha iyi olan liselerin bulunması da mümkündür. Müdür, yönetim kadrosu ve öğreticiler kadrosu bir lisenin gidişatını değiştirebilecek en önemli faktördür.

Evet imam hatiplerde ve ilahiyatlardan da sapkın kişiler çıkabilir ama bu 100'de üçtür beştir. Ama diğer lise ve üniversitelerde bu oran daha da yükselecektir. Ancak yine de dilimize sahip çıkıp "şu liseler böyledir, bu üniversiteler böyledir" demek doğru olmaz.

Hiç ummadığınız yerlerden çok güzel parlak imanlı gençler çıkıp ümmete hizmet edebiliyor. 

Yapılması gereken mühim şey ise dini alaya alan, hak akide ve mezheplere karşı sapkın görüşlere karşı her lise ve üniversitede bir denetleyici diyanet personelinin bulunmasıdır. Mesela bir üniversitede bir adam çıkıp "Peygamberler yalancıdır" dese o öğrenciler ilgili üniversitenin dini bilgi denetleme merkezine gidip bu doğru mudur? deyip doğru sahih bilgiyi alabileceği noktalar olması şarttır. Çünkü okullar öğretmen atarken kişilerin kendi dinsel, mezhepsel yorumlarını sormazlar sınav notuna ve kabiliyetine bakarlar. Ateist imamların bile olduğuna şahid olduğumuz bu günlerde. Şahısların hatalarını kurumlara atmak haklı olmayacaktır...

Cami imamının iyi bir insan olmaması camiinin iyi olmadığı manasına gelmez. Önemli olan bizim olan kurumlarda bizden olmayanları denetleyip terbiye etmek, terbiyeleri mümkün değilse ihraç etmektir.

 

Emrah TOPCU

23.09.2021

Facebook Yorum

Yorum Yazın