104 Hafızın İcazet Merasimine Davetlisiniz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
104 Hafızın İcazet Merasimine Davetlisiniz
Türkiye’nin değişik 50 vilayeti ile (yabancı uyruklu olarak) Etiyopya, Suriye, Sudan, Hollanda ve Kazakistan’dan öğrencilerin bulunduğu Hilaliye Erkek ve Kız Kur’an kurslarında yaklaşık 700 öğrenci eğitim görmektedir. Bu yıl; 49 erkek ve 55 kız olmak üzere toplam 104 öğrenci hafız olmuştur.

Hilaliye Eğitim Vakfı bünyesinde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Hilaliye Kur’an Kursları 43. Hafızlık Merasimini yapıyor.

Akhisar’da bulunan Hilaliye Erkek Kur’an Kursunda ve Akhisar ile Uşak’ta bulunan Hilaliye Kız Kur’an Kurslarında hafızlığını tamamlayan 104 hafızın icazet merasimi 06.05.2017 Pazar günü Hilaliye Külliyesi Şahin Hoca Camiinde yapılacak.

Disiplinli, ciddi ve ihlaslı çalışmalar ile uzun bir süreçte tamamlanan hafızlığın, en mutlu günlerinden biridir Hafızlık Merasimi. Hafızlığın tescillendiği ve taçlandırıldığı gündür. Hafızlar için bir bayram günüdür.

Sabah saat 09.00 da başlayacak olan hafızlık merasimi halen inşaatı devam etmekte olan Hilaliye Külliyesinin hizmete giren Şahin Hoca Camiinde yapılacak, program MANİSA MEDYA TV ve DOST TV’den canlı yayınlanacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcileri, öğrenci velileri ve Kur’an dostlarından oluşan yaklaşık 15.000 kişinin katılımının beklendiği, hafızlık merasiminde;  ülkemizin ünlü kârileriyle, İran’lı meşhur kâri (okuyucu) Vahid Nazarian ve mezun olan hafız öğrenciler Kur’an-ı Kerim tilaveti yapacaklardır. Yaklaşık olarak 5 saat sürmesi planlanan program dua ile sona erecek, öğle namazına müteakip misafirlere ikramda bulunulacaktır.

Ülkemizin en önemli hafızlık müesseselerinden biri olan Hilaliye Kur’an Kursları eğitim ve öğretimde 56.yılını geride bırakmıştır.  Hilaliye Erkek ve Kız Kur’an kurslarından bugüne kadar 3.000’i aşkın hafız yetişmiştir.

56 yıllık eğitim öğretim hayatında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ülkemizde yapılan hafızlık yarışmalarında bir çok başarı ve derece elde eden Hilaliye; 2014 yılında kız öğrenciler arasında yapılan hafızlık yarışmasında TÜRKİYE 1.liğini, 2017 yılında da erkek öğrenciler arasında yapılan hafızlık yarışmasında TÜRKİYE 1.liğini elde etmiştir.

2014 ve 2017 yılarında dünya hafızlık yarışmalarında ülkemizi Hilaliye Kur’an Kursu öğrencileri temsil etmiştir.

2018 yılı Mayıs ayı içerinde Dubai’de yapılması beklenen dünya hafızlık yarışmasında da ülkemizi 2017 yılı Türkiye 1.si olan Hilaliye Kur’an Kursu öğrencisi İbrahim ONAVCI temsil edecektir.

Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıfa devam eden öğrencilerle, 8.sınıfı bitiren öğrencilerin yüzüne Kur'an-ı Kerim okuma ve hafızlık eğitimi gördüğü kurslardaki öğrenciler;  aynı zamanda  Özel Ortaokul, Özel Lise ve İmam Hatip Ortaokulu ile İmam Hatip Lisesini de okumaktadırlar. Hafızlığını bitiren öğrenciler Vakıf yönetimince derecelerine göre, umre, burslu özel okul vb. ödüller ile ödüllendirilmektedir. 

Türkiye’nin değişik 50 vilayeti ile (yabancı uyruklu olarak) Etiyopya,  Suriye, Sudan, Hollanda ve Kazakistan’dan  öğrencilerin bulunduğu Hilaliye Erkek ve Kız Kur’an kurslarında yaklaşık 700 öğrenci eğitim görmektedir. Bu yıl; 49 erkek ve 55 kız olmak üzere toplam 104 öğrenci hafız olmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı Akhisar Hilaliye Kur’an Kurslarında;  Kur’an eğitimi, ilk olarak 1962 yılında merhum Şahin YILMAZ  Hoca efendinin rehberliğinde başlamıştır.

2007 yılı Mayıs ayında vefat eden Şahin YILMAZ Hoca efendinin miras bıraktığı bu kutsi Kur’an eğitim hizmeti, kaldığı yerden devam ettirilmektedir. 

İhtiyaçlara daha rahat cevap verebilmek ve Kuran kurslarında okuyan ve Kur’an-ı Kerim’i ezber ederek büyük bir manevi yükü milletimizin omuzlarından kaldıran öğrencilerin en güzel ortamlarda yetişmelerini sağlamak gayesiyle örnek bir proje olmaya aday olan Hilaliye Külliyesi yapılmaya karar verilmiştir.

Şu an kaba inşaatı tamamlanıp, ince işleri devam etmekte olan Külliye tamamlandığında yaklaşık 36.400m2 kapalı alana sahip olacaktır. Yüzüne Kur’an-ı Kerim eğitimi, hafızlık ve hafızlık sonrası eğitim binaları ile sosyal ve sportif faaliyet alanlarını ihtiva eden ve  tefrişatı ile beraber 40 milyon liraya mâl olacağı tahmin edilen Hilaliye Külliyesi tamamlandığında 900 öğrenciye yatılı olarak hizmet verebilecektir. Külliyenin bir an önce tamamlanıp tam kapasite ile hizmete başlaması için hamiyetperver hayırseverlerin yardımları beklenmektedir.

Vatanına bağlı, milletini seven, hayırlı, dindar nesiller yetiştirmeyi esas alan Hilaliye Kur’an Kursları aynı zamanda yeni dönem öğrencilerini beklemektedir. Her yıl 1 Mayıs itibariyle başlayan Hilaliye Kur’an Kursu öğrenci kayıtları yine aynı tarihte başlayacaktır.

Daha geniş bilgi: hilaliye.org.tr Web sahifemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ 

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Genç Hafız İbrahim Uludağ Hakka YürüdüÖnceki Haber

Genç Hafız İbrahim Uludağ Hakka Yürüdü

Geceniz Berat olsun!Sonraki Haber

Geceniz Berat olsun!

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!