Kur'an Kursu Öğreticilerinden Sayın Cumhurbaşkanımıza Mektup

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kur'an Kursu Öğreticilerinden Sayın Cumhurbaşkanımıza Mektup
Pandemi sürecinde verilen her türlü görevi başarıyla yerine getiren,özellikle vefa, izalosyon ekiplerinde fiilen gönüllü olarak görev yapan, yapmaya devam eden Diyanet Kuran Kursu öğreticilerine maalesef  2. Sınıf vatandaş muamelesi yapılmaya devam ediyor.

Diyanet Öğretmenleri Üvey Evlat Muamelesi Görmeye Devam Ediyor

Pandemi sürecinde verilen her türlü görevi başarıyla yerine getiren,özellikle vefa, izalosyon ekiplerinde fiilen gönüllü olarak görev yapan, yapmaya devam eden Diyanet Kuran Kursu öğreticilerine maalesef  2. Sınıf vatandaş muamelesi yapılmaya devam ediyor.

Pandemi sürecinde bütün öğretmenler  (meb, Diyanet) eğitimleri uzaktan eğitim yoluyla yapıyor.Meb bütün öğretmenlerine  (hatta uzaktan eğitime bir katkısı bulunmayan rehber öğretmenler de dahi olmak üzere) süreçte tüm öğretmenlere ek derslerini ödemeye devam ediyor. Öğretmenlerine  haftanın beş günü uzaktan eğitim ve seminer programı planlayan Diyanette ise maalesef bu süreçte hiç ücret ödenmiyor.  Meble diyanet arasındaki Diyanetin aleyhine haksız uygulama sadece bununla da sınırlı değil;

 1. Kar tatili, deprem tatili, milli bayram tatili vb.  kursların milli eğitim okullarıyla birlikte tatil edildiği dönemlerde, Mebdeki bir milyon öğretmene tüm ücretleri ödenmeye devam eder, Diyanette bir kuruş bile ek ücret ödenmez.
 2. Kasım , Nisan, Eylül ve Haziran aylarında birer hafta seminer dönemlerinde Meb ve Diyanettetüm eğitimcilerin katılımıyla  seminerler yapılır. Mebde her seminer günü için tüm öğretmenlere günde 3 saat ek ders ücreti ödenir. Diyanette bir kuruş ödenmez.
 3. Mebdeki eğitimciye okuttuğu her 10 saat ders için bir saat ders dışı hazırlık ve planlama ücreti ödenir , Diyanette ödenmez. Böylece haftada 30 saat ders okutan Diyanetteki eğitimci  haftada 3 saat eksik ücret alır.
 4. Mebdeki her öğretmene hafatada 3 saat nöbet ekders ücreti ödenir. Haftanın 5 günü  adeta nöbet görevi yapmasına rağmen Diyanetteki öğreticiye hiç nöbet ücreti ödenmez.
 5. Mebdeki öğretmene öğrencilere rehberlik görevi yürütüyor diye haftada 2 saat daha ek  ücret ödenir. Adeta bir psikolog gibi haftanın 7 günü 24 saati rehberlik hizmeti sunan diyanet  eğitimcilerine bu ücret de uygun görülmez. Buna göre aynı işi yapmasına rağmen  mebdeki öğretmenlere göre zaten  1000 lira kadar daha az maaş alan Diyanet kuran kursu öğreticileri,aynı ders saatini okutan mebdeki  meslekdaşlarına  göre  haftada 8 saat daha az  ek ders ücreti alır.Bunun da aylık karşılığı 600 lira kadardır.
  1. Devletin aynı (eğitim) işini yapan iki farklı kurumu arasında bu kadar adaletsiz, farklı uygulama olabilir mi? Bunun mantıksal bir açıklaması olabilir mi?
  2. En başta yetkili sendikamız Diyanetin aleyhine bu farklı uygulamaları sürekli niçin dillendirmez?
  3. Yetkili sendikamız dillendirmemeye devam edecekse, Kuran kursu öğreticileri bu sendikadan niçin ayrılmazlar?
  4. Diyanette Kuran öğreten öğretmen, mebde resim, şarkı-türkü öğreten öğretmenden daha mı değersiz bir iş yapıyor.
  5. Fakülte mezunu, hatta Yüksek lisans ve Doktorasını tamamlamış, pedagojik formasyon sahibi Kuran Kursu öğreticilerine niçin hala “Öğretmen” ünvanı verilmez.

Kuran Kursu Öğreticileri

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 2
  SEVDİM
 • 26
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Diyanet'ten Hafızlık Tespit Sınavı duyurusuÖnceki Haber

Diyanet'ten Hafızlık Tespit Sınavı duyur...

Süleymancılara Adanmış 40 Yıllık HüsranSonraki Haber

Süleymancılara Adanmış 40 Yıllık Hüsran

Haber Yorumları

 • Kkö06-12-2020 08:06

  Bizim adımıza karar vermeyin çok şükür çok güzel maaş alıyoruz azıcık şükür ya.

 • Yusuf tahir02-12-2020 23:40

  Bazı arkadaşlar rahatsız olmuş, memnunuz diyor.. lütfen saf olmayalım, koyun da olmayalım, devlet için canımız feda ayrı ancak devlet te politikasında aynı davransın, 1 milyon öğretmene verdiği hakları diyanet başkanlığı 100 bin personeline tanımıyorsa haksızlık vardır.. yoksa tüm hocalarımız Allah için ellerinden geldiğini yapıyorlar. Diyanetimiz maşallah iş, vazife oldu mu hemen öne çıkıyor, ücret ve personel için hayırlı bir şeyler oldu mu istemeyiz deyip çekiliyorlar.. Bazı şeyleri yazmak burda uygun değil ama onlar alırken bizimkiler neden geri kalsın..

 • Safa01-12-2020 02:27

  İdris efendi günün 3 saati çalısmak olsun yada 5 saati olsun önemli olan bu değil , önemli olan çalıstıgın saatlerde verimli olabilmek , yani liyakata bakıp arastırmalısın , senin gözünle baktıgımız zaman milletvekilleri ne iş yapıyor vs vs gider bu iş kardeş !

 • Kkö30-11-2020 21:03

  Hiçbir mağduriyet söz konusu değil. Tüm kkö ler de şartlarından memnun

 • Idris başkiran30-11-2020 18:10

  Yarım gün çalışıp mesai ve ek ders alan başka bir kurum var mı Kuran Kürsü öğreticileri dışında.

 • A. B30-11-2020 17:59

  Bu seküler kafa beni temsil etmiyor.

 • Adile Benli30-11-2020 17:55

  Diyanet personeli olarak bu haber beni rahatsız etti. Ne demek 2. Sınıf insan muamelesi. Kim bizim adımıza yazıyor bunları. Şahsen ben bu şartlar altında eğitime devam etmekten mutluyum. Sıkıntımız da olmadı çok şükür. Tedbirler var. Tüm okul Çağı çocuklar için bu dönem ciddi kayıp olacak. Meydan bize kalmış yapalım hizmetimizi.. Fark atalım..

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!