Diyanet 4-6 yaş Kuran Kurslarında Genç Hocaları Görevlendirmelidir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet 4-6 yaş Kuran Kurslarında Genç Hocaları Görevlendirmelidir
Diyanet İşleri Başkanlığının son yıllarda geliştirdiği projelerin en güzellerinden/en faydalılarından biri de “4-6 yaş Kuran Kursları” uygulamasıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığının son yıllarda geliştirdiği projelerin en güzellerinden/en faydalılarından biri de “4-6 yaş Kuran Kursları” uygulamasıdır.

Ancak alt yapısı henüz yeterince oluşturulmadan, uygun personel yetiştirilmeden “kervan yolda düzülür” mantığı ile başlanılan projede çıkmaza girilmiş, Başkanlık telaşla Mayıs-2019 (9 Mayıs 2019 tarih ve E.181846 sayılı yazı) ayında Müftülüklere gönderdiği yazıyla, İlahiyat mezunu tüm öğreticilerin (istekli olup olmamasına, yaş durumuna bakılmaksızın) 2019-2020 eğitim-öğretim başına kadar halk eğitim merkezleri aracılığı ile 380 saatlik  “Okul öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı “ eğitimine katılmalarını ve sertifikalarını almaları istenmiştir.

Tahmin edilebileceği üzere 4-6 yaşlarındaki çocuğun her türlü gelişim özellikleri yetişkinlerden çok farklı olup, bu yaş grubuna  eğitim verecek görevlilerin,

1.Din eğitimi, çocuk eğitimi , çocuk psikolojisi vb. uzmanlarınca hazırlanan müfredata göre ciddi  eğitim almaları gereklidir.

2.Diyanet,  lisans mezunu tüm hocalara seminer verip 4-6 yaş grubunda görevlendirmeyi planlamaktadır. 4-6 yaş grubu eğitmeni, eğitim sürecinde,yerine göre o çocuklarla oyunlar oynayacak, atlayacak, zıplayacak,yerlerde yuvarlanacak,onlarla  şarkılar söyleyecektir. Bu nedenle 4-6 yaş grubu eğitmenlerinin (daha küçükler tercih sebebi olmakla birlikte) 35-40 yaşın üstünde kesinlikle olmaması gerekir. 55-60  yaşlarındaki bir eğitmen 4-6 yaşlarındaki çocuğa ne kadar faydalı olabilir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın önceki yıllarda  “4-6 yaş grubu eğitmenleri için belirlediği 40 yaş altı şartı” hangi bilimsel! Gerekçeyle kaldırıldığı anlaşılabilir değildir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bu durumu tekrar gözden geçirmeli, akla, mantığa, bilimsel verilere uygun olarak  4-6 yaş grubunda yaşı-35-40 ı geçmeyen görevlileri görevlendirmeli,”kaş yaparken göz çıkarmamalıdır.”

H.Zehra Hocaoğlu

 

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
5 İlde Müftü Değişikliği YapıldıÖnceki Haber

5 İlde Müftü Değişikliği Yapıldı

Sözleşmeli din görevlilerine müjde!Sonraki Haber

Sözleşmeli din görevlilerine müjde!

İslamda Buluşalım

Haber Yorumları

 • ayşe14-04-2020 06:11

  bu yazı 40-60 yaş okul öncesi öğretmenlerine hakarettir. şu anda bu yaş aralığında çalışan binöerce öğrermen var. ha bunlar meb de çalışıyor ama diyanette çalışamaz. bişeyin bilimsel açıklaması olur. söylediğiniz savlar bilimsellikten uzak adam kayırmaya yönelik ilimsiz bilimsiz boş söylemlerden öte geçemeyecek ne yazık. üç sene sonra bunun tam tersini uygularsınız. yönetmelikler babanızın malıya habire değiştirin. amann kime söylüyorum kim anlayacak ilimsiz bilimsiz vakıalar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!