Diyanet Halep\'te İnsanlık Ölmesin kampanyası başlattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
0
DİYANET HABER- “Halep’te İnsanlık Ölmesin” başlıklı insani yardım ve sosyal duyarlılık kampanyasının tanıtım toplantısı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

DiniHaberler.com.tr: 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Halep’te yaşanan insanlık dramına dikkati çekerek, “Bütün dünya liderlerine sesleniyorum. Daha fazla acıya dayanacak takati kalmamış bu mazlum topraklarda ateşkes sağlanması için derhal kalıcı adımlar atılmalıdır. İslam ülkelerinin liderlerini, bütün ön yargılarından uzak bir şekilde bu coğrafyada kan akmaması için her türlü iş birliğine açık olmaya bir kez daha davet ediyorum.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) öncülüğündeki “Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyası, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Şam Alimler Birliği Başkanı Usame er-Rifai ve destek veren STKtemsilcilerinin katıldığı toplantı ile başlatıldı.

“HALEP’TE YÜKSELEN ÇOCUK ÇIĞLIKLARINI DUYALIM”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, TDV Konferans Salonu’ndaki toplantıda, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Halep’te yaşanan dramı yansıtan sinevizyon gösteriminin ardından yaptığı değerlendirmede, bugün, konuşmak için değil, Halep’te yükselen çocuk çığlıklarını duymak, “İnsanlık henüz ölmedi” demek için bir araya geldiklerini söyledi.

Görmez, “Bugün ‘Toprağa düşen, denizlerde boğulan, hastanelerde bombalanan, tekerlekli sandalyesinde evlatlarının izine ulaşmaya çalışırken Rabbine kavuşan kadınların, çocukların çığlığını bir nebze olsun hala duyuyoruz, insanlık ölmedi, Halep’te insanlık ölmesin’ diye haykırmak için bir araya geldik.” diye konuştu.

“Sözün tükendiği noktadayız. Söyleyecek sözümüz kalmadı insanlık olarak.” diyen Görmez, dünyanın sözde egemen güçlerinin adeta tiyatro sahnesinde kaldırdıkları ellerinin arasında masum çocukların öldüğünü ifade etti. Görmez, “Veto ettiklerinde ölüyor çocuklarımız, onayladıklarında da ölüyor Müslüman çocuklar.” ifadelerini kullandı.

“BURASI HALEP, BİZ BURADAYIZ VE ÖLÜYORUZ, YA SİZ NEREDESİNİZ?”

Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sivil toplum örgütlerimizle, hayır kuruluşlarımızla, salonumuzu dolduran hanımefendilerle, beyefendilerle haykırıyoruz. Diyoruz ki ey insanlar, burası Halep. Burada evladının kanlı gömleğiyle sokak sokak diğer yavrusunu arayan yiğide baba derler. Burası Halep, dört evladının dağılmış başını bir kucakta toplayan çaresize anne derler, baba derler. Ey insanlar! Biz buradayız ve ölüyoruz çünkü cennette ekmek var diyen ceylanlar aşkına duyun bu sesi, bu çığlığı duyun. Duyun ki insanlık ölmesin, duyun ki Halep’te insanlık yok olmasın. Ey Müslümanlar! Secdelerinden başka sığınacak yeri kalmayan mazlumlar aşkına bu çığlığı duyun, bu sese kulak verin. Allah aşkına siz kime secde ediyorsunuz? Ey zengin petrol ülkelerinin Müslüman sakinleri, kardeşlerim! Tencerelerimizde kaynayan taşlarla evlatlarımızı avutuyoruz. Aranızda bir Ömer yok mu, aranızda, sütünü, acımız gibi yavrumuza saklayan Halime annelerimiz yok mu? Ey Müslümanlar, ey ümmet, ey din kardeşim, ey dolarla koşup Kabe’yi tavaf eden kardeşim! Burası Halep, biz buradayız ve ölüyoruz, ya siz neredesiniz? Halep’te ölmeye doymuş yavrular aşkına, ‘Son nefesim olsa da evladıma süt verip öyle ölsem, o biraz daha yaşasa.’ diyen anneler aşkına, Allah aşkına. Çığlıklarımızı duyun, bizim için duaya durun. Ey Müslümanlar, ey ümmet, ey kardeşlerim! Biz buradayız. Ey Müslümanlar! Fırkalara, mezheplere, gruplara, cemaatlere, ırklara olan mensubiyetimiz, İslam’a olan mensubiyetimizin önüne geçtikçe, fani, küçücük şahıslara bağlılığınız, Muhammet Mustafa’ya olan mensubiyetimizin önüne geçtikçe birbirimizi tekfir edip, tekfir ettiklerimizin katline cevaz verdikçe dünyanın egemenlerinden satın aldığınız köhne silahlarla birbirimizi katlettikçe acılarımızdan sıyrılamayacağız.”

“MAZLUMLAR TEL ÖRGÜ ÖNÜNDE BEKLEŞİRKEN BİZ SUSACAK MIYIZ?”

Görmez, “Bölgemizde süren güç, iktidar, hırs ve menfaat kavgası çığrından çıkmış görünüyor. Bir adım ötemizdeki topraklar feryat, kan ve gözyaşına doydu. Sınırımızın bittiği yerde şiddet ve nefret başlıyor.” dedi.

Yurttan, yuvadan, huzurdan, sevgiden, merhametten, güvenlikten bahsetmenin imkansız hale geldiği şehirlerde, kışın ayazıyla birlikte savaşın dondurucu nefesinin dolaştığını dile getiren Görmez, herkesin birbirine “Halep karanlığa gömülürken insanlık ışıl ışıl gecelerde eğlenmeye devam mı edecek? Halep’te bir medeniyet yok edilirken, şehirler haritadan silinirken, modern insan kurduğu metropollerde övünmeye devam mı edecek? İnsanlar ilaç, su, ekmek bulamazken, bebekler soğuktan donarken lüks ve israf su gibi akmaya devam mı edecek?” diye sormasını istedi.

Görmez, “Peki, zalimler zaferler devşirirken, mazlumlar tel örgü önünde bekleşirken biz susacak mıyız? Kudret sahipleri karşısında dünya Müslümanları olarak sadece yutkunacak mıyız, yutkunup duracak mıyız? Ağlayıp sızlanmakla mı yetineceğiz? Hayır. Hakkı ve hakikati söylemeye, sulha ve insafa davet etmeye mütemadiyen devam edeceğiz. Devam edeceğiz ki insanlık ölmesin.” vurgusu yaptı.

“KARARAN BAKIŞLARDA KÜÇÜCÜK BİR UMUT IŞIĞI OLALIM”

Bugün de ‘Halep’te insanlık ölmesin’ çağrısında bulunmak için bir araya geldiklerini belirten Görmez, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bütün dünya liderlerine sesleniyorum, daha fazla acıya dayanacak takati kalmamış bu mazlum topraklarda ateşkes sağlanması için derhal kalıcı adımlar atılmalıdır. İslam ülkelerinin liderlerini, bütün ön yargılarından uzak bir şekilde bu coğrafyada kan akmaması için her türlü iş birliğine açık olmaya bir kez daha davet ediyorum. Yıllardır Suriye’nin komşularına kucak açan, mülteciye sığınak, muhacire ensar olan fedakar, necip ve cömert milletimize en kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Bu milletin bir ferdi olmakla iftihar ediyorum. Bugün de Halep’i yaşatmak için, insanlığı yaşatmak için, kardeşlerimize yalnız olmadıklarını göstermek, hissettirmek için, kararan bakışlarda küçücük bir umut ışığı olabilmek için kampanyamıza destek vermelerini istirham ediyorum.”

“SÜRÜSÜNÜ KAYBEDEN ÇOBAN SÜRÜSÜNÜ BULMUŞTUR”

Şam Alimleri Birliği Başkanı Rifai de konuşmasında, Suriye’de, Halep’te yaşanan durumun sadece bir dramı değil, Türkiye’deki Müslümanların hassasiyetini de gözler önüne serdiğini söyledi.

Osmanlının hamiyetperver tavrının, Türkiye’de görülmeye devam edildiğini kaydeden Rifai, bugün yaşananların, “Sürüsünü kaybetmiş bir çoban”örneğine benzediğini, Müslümanların ne kadar ayrı kaldığını, parçalanmışlığını gösterdiğini dile getirdi.

Rifai, Müslümanların ilmi ve beraberliği, hamiyet perverliği, yol gösterecek, rehberlik edecek bir mekanizmayı kaybettiğini belirterek, “Bugün Türkiye’nin yerine getirdiği misyon çok önemlidir. Sürüsünü kaybeden çoban sürüsünü bulmuştur. Elhamdülillah, misyon yerine geliyor diyebiliriz.” dedi.

İsrail’in dünyadaki tüm Yahudileri koruyup kolladığını anlatan Rifai, bugün bütün Müslümanların kalbinin Türkiye ile beraber olduğunu kaydetti.

Rifai, Türkiye’nin ilmi yakalayan, cömert, Müslümanların ilerlemesine katkı sağlayan bir ülke olduğunu bildirdi.

 BAĞIŞ YÖNTEMLERİ

“Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyasına katkıda bulunmak isteyen hayırseverler, aşağıdaki bağış yöntemlerinden dilediklerini kullanarak bağışta bulunabilecekler.


Banka Hesap Numaraları

BankaŞubeHesap TürüIBAN NO
Ziraat BankasıBakanlıklar Kamu Girişimci ŞubesiTLTR63 0001 0025 3207 9673 6652 20
  Euro(€)TR09 0001 0025 3207 9673 6652 22
  USD($)TR36 0001 0025 3207 9673 6652 21
VakıfbankMeşrutiyet ŞubesiTLTR95 0001 5001 5800 7305 3711 63
HalkbankMithatpaşa ŞubesiTLTR61 0001 2009 3960 0016 0001 86


SMS İLE BAĞIŞ  

SMS bağışı yoluyla kampanyaya katılmak isteyen hayırseverler, tüm GSM operatörlerinin faturalı hatları üzerinden “HALEP” yazıp 5601’e SMS mesajı göndererek 10 TL tutarında bağışta bulunabilecekler.

ONLİNE BAĞIŞ

Türkiye Diyanet Vakfı web sayfası üzerinden bağış yapmak isteyen hayırseverler, bagis.diyanetvakfi.org.tr  adresinden tüm bankaların kredi kartı veya debit kartı ile online bağış yöntemiyle bağış yapabilecekler.

MAKBUZ KARŞILIĞI BAĞIŞ 

Kampanyaya nakit olarak bağış yapmak isteyen hayırseverler, Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri ile tüm İl ve İlçe müftülüklerine müracaat ederek makbuz karşılığında bağışta bulunabilecekler.

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Diyanet-Sen KPDK’ya Tekliflerini SunduÖnceki Haber

Diyanet-Sen KPDK’ya Tekliflerini Sundu

Sözleşmeli Personel Alım Sonuçları AçıklandıSonraki Haber

Sözleşmeli Personel Alım Sonuçları Açıkl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!