Diyanet vites yükseltti: Fakülte ve okullara temsilci ataması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet vites yükseltti: Fakülte ve okullara temsilci ataması
Diyanet’in gençliğe yönelik çalışmaları yönerge ile belirlendi. Diyanet personeline, “Gençlerle düzenli iletişime geçin. Üniversite, fakülte ve okullarda temsilci belirleyin” talimatı verildi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, “Toplumun bütün kesimlerine sunulacak hizmetlere ilişkin usul ve esasların belirlenmesi” amacıyla hazırladığı, “Gençlik Çalışmaları Yönergesi” yayımlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan iş birliği protokolüne dayanılarak hazırlanan yönerge, faaliyetleriyle tartışmalı hale gelen Diyanet’in son dönemde artan etkinliğini bir kez daha gözler önüne serdi. 18 maddeden oluşan yönergede, Diyanet’in gençler ve kadınlar ile toplumun tüm kesimlerine yönelik yürütülecek faaliyetler kaydedildi. Diyanet personeline, “Okulları periyodik aralıklarla ziyaret edin. Okul ziyaretlerinde sadece konferans tarzı etkinliklerle yetinmeyin, düzenli ve sistematik programlar aracılığıyla gençlerle iletişime geçebilmenin imkanını oluşturun” talimatı verildi.

MEB ve KYK ile ortaklık
Diyanet tarafından ilk olarak Haziran 2017’de il ve ilçelere “gençlik koordinatörü” olarak atanan imamların ve vaizlerin etki alanları ile yetkilerinin genişletileceği ortaya çıktı. Gençlik koordinatörlerinin amacı, “Toplumu bilinçlendirici ve farkındalık oluşturucu faaliyetler yürütmek” şeklinde belirlenerek, öğrenci yurtlarında ve “müftülüğün uygun göreceği yerlerde” faaliyet yürütmelerine olanak sağlandı. Öğrenci yurtlarında “manevi rehberler” aracılığıyla yürütülen çalışmaları koordine etme görevi de verilen görevlilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu, (KYK) Milli Eğitim İl Müdürlükleri ve İl Spor Müdürlükleri ile ortak çalışmalar yürüteceği belirtildi.

‘Aileler ve idareciler ile irtibat halinde…’
Çalışma programlarında “eğitsel” bir sürecin takip edileceğini ileri süren Diyanet, gençlere “rol-model” olmaları tavsiyesinde bulunduğu gençlik koordinatörlerine şu görevleri verdi:

»Diyanet’in genç gönüllüleri arasından üniversite, fakülte ve okullarda okul temsilcisi belirlemek.

»Sosyo-kültürel etkinliklerde ve gençler için oluşturulmuş ortamlarda onlarla nitelikli zaman geçirmek.

»Gençlerin ailesi ve okul idarecileri ile irtibat halinde olarak, ilgili sürelere onların da dahil olmasını sağlamak.

»Diyanet Genç Gönüllü Formu’nu doldurarak Başkanlık gençlik çalışmalarıyla tanışan genç gönüllü sayısını artırma hususunda belirlenen hedefleri gerçekleştirmek.

‘Okulları ziyaret edin’ talimatı
Öğrencilere yönelik yürüttüğü gerici faaliyetleriyle kamuoyunun tepkisini çeken Diyanet’in yeni dönemde okullarda yürüteceği çalışmalar da yönergeyle düzenlendi. Çalışmaların, okul idarecileri ve öğretmenler ile iş birliği halinde gerçekleşeceğini bilgisine yer verilen yönergede, “Gençlik çalışmalarının yaygınlaştırılabilmesi ve daha etkin hale getirilmesi amacıyla okullara göre planlamalar yapılır” denildi. Okulların yoğun olduğu mahallelerde “Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri” açılacağı öğrenildi.

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN/BİRGÜN


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Diyanet, 2018 Yılı Hac Sağlık Personeli Görevli Başvuru DuyurusuÖnceki Haber

Diyanet, 2018 Yılı Hac Sağlık Personeli...

Diyanet'ten Gençlik Seferberliği 'Tek Tek Ulaşılacak'Sonraki Haber

Diyanet'ten Gençlik Seferberliği 'Tek Te...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!