Müftü Şerif ve Trakyalı gençler Diyanet’i ziyaret Etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
574
Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve Batı Trakya’da bulunan 7 gençlik derneğinin temsilcileri Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve Batı Trakya’da bulunan 7 gençlik derneğinin temsilcileri Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Misafirleriyle tek tek tokalaşarak tanışan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek  “Gümülcinemizin seçilmiş  müftüsü  İbrahim Şerif  hocamız ve Batı Trakya'dan kendi evlerine gelen gençlik derneklerimizin temsilcileri hepiniz hoşgeldiniz” diyerek sözlerine başladı.

Bir topluluğun azınlık olarak başka bir coğrafyada yaşamasının zorluklarına dikkat çeken Başkan Görmez, bu zorluklardan en önemlisinin varlık mücadelesi olduğunu ifade etti. Batı Trakyalı gençlere “Siz her biriniz varlık mücadelesi içerisindesiniz” diyen Başkan Görmez, “Müslüman azınlığın  gayrimüslim  çoğunluk  içerisinde yaşarken dikkat edeceği en önemli husus, Müslüman-Türk kimliğini koruyarak varlığını  idame ettirmektir” dedi.

Başkan Görmez, Batı Trakyalı gençlere hitaben şöyle konuştu:

“Din, kimliği oluşturan bütün unsurların sahibi ve bekçisidir…”

İnsan dünyaya bir kez gelir. Sen nesin ve sen kimsin? sorusu çok önemlidir. Biz kimiz? Biz neyiz? Biz neyiz sorusunun cevabı; Biz insanız, Allah’ın yarattığı varlığız. Sen kimsin diye sorulduğu zaman kimliği oluşturan unsurlar ortaya çıkar. Biz Müslümanız, tarihimiz, kültürümüz, medeniyetimiz, dilimiz var. Bunlar kimliği oluşturur. Kimliği oluşturan unsurlar içeresinde en önemlisi dindir. Dinini kaybeden kimliğini, dilini, kültürünü, tarihini, medeniyetini kaybediyor. Din, kimliği oluşturan bütün unsurların sahibi ve bekçisidir.

“Dil, kimliğin evidir…”

Kimliği oluşturan bir diğer unsur da dildir. Dil, kimliğin evidir. Siz Allah’ı, Peygamberi, dininizi, inancınızı, kültürünüzü dille ifade ediyorsunuz. O dili kaybettiğiniz zaman manaları kaybedersiniz. Bu konularda soydaşlarımızla ilgili zerre kadar endişem yok. Siz kimliğinize çok güzel sahip çıkıyorsunuz.

“İlimle, irfanla, kültürle, hikmetle içinde yasadığınız toplumu etkileyecek çabalar içerisinde olmalısınız…”

Okullarda bizim verdiğimiz eğitimlerle yetinmeyin. Kendinizi çok iyi yetiştirin. Etkinliklerle ilimle, irfanla, kültürle, hikmetle içinde yaşadığınız toplumu etkileyecek çabalar içerisinde olmalısınız. Bir tek insan, ortaya koyduğu önemli başarılarla bütün ülkesinin önüne geçebilir. Sizler bunun peşinde olun. Her biriniz kendi sahanızda en iyi olmaya çalışacaksınız.

“Gençlik, milletin istikbalidir…”

Gençlik, milletin istikbalidir. Batı Trakya, 50 sene sonra sizin inşa ettiğiniz Batı Trakya olacak. Gençlik, bir milletin geleceği açısından en önemli kitledir. Sevgili Peygamberimiz Mekke’de İslam davasını ilk yaydığında etrafındakilerin yaş ortalaması 18-19’dur.  Hz. Peygamber, her zaman gençlere güvenmiştir. Gençlere değer vermiştir. İdeal gençleri tarif ederken Peygamberimizin kullandığı bir ifade vardır: “Neşeyi Rabbine ibadette arayan gençlik.”

“Hedeflerinizi belirlerken büyük düşünün…”

Başkan Görmez konuşmasının son bölümünde içinde bulunduğumuz coğrafyanın zor süreçlerden geçtiğine dikkat çekerek “Hedeflerinizi belirlerken büyük düşünün. Bütün insanlığı düşünmelisiniz. “Bütün insanlığı müspet yönden nasıl etkileyebilirim” bunun peşinde olmalısınız. Çok çalışmalısınız. Bilgi bakımından donanımınızda eksik olmamalı. Ama Allah’ı ve ibadetlerinizi unutmamalısınız. Dünya ile ahireti hep birlikte düşünmelisiniz” tavsiyelerinde bulundu. 

“Anavatanımız Türkiye, 15 Temmuz'da kâbus diyebileceğimiz bir tehlike atlattı…”

Kabullerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e teşekkür eden Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Ankara'ya geliş sebeplerinin 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden dolayı geçmiş olsun ziyareti olduğunu ifade ederek  “Anavatanımız Türkiye, 15 Temmuz'da bizim için bir kâbus diyebileceğimiz bir tehlike atlattı. Biz o gün dualarımızla anavatanımızın, sizlerin yanındaydık. Her zaman dua ettik. Fakat gençler olarak bizzat Ankara'ya gelerek Ankara'daki büyüklerimizi ziyaret etmek istedik. Buradaki soydaşlarımız, kardeşlerimiz gibi biz de her zaman bu vatanın bütünlüğü için var olduğumuzu, dualarımızın her zaman vatan için olduğunu, görev bize düştüğü zaman bu görevi de yapabileceğimizi büyüklerimize iletmek için geldik.”

Anahtar Kelimeler:

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İsrail yok etmek istedi, başaramadı... 1900 yıllık sır Erdoğan\'da!Önceki Haber

İsrail yok etmek istedi, başaramadı... 1...

Müezzinoğlu\'ndan asgari ücret açıklamasıSonraki Haber

Müezzinoğlu\'ndan asgari ücret açıklamas...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!