Reklamı Geç
KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Ramazan’da sigara bağımlılarına uyarı! Vücuda balyoz etkisi yapıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ramazan’da sigara bağımlılarına uyarı! Vücuda balyoz etkisi yapıyor
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeki Yıldırım, özellikle uzun yaz günlerinde tutulan oruç nedeniyle vücudun en korunmasız zamanının iftar vakti olduğunu belirterek, “Orucu sigarayla açmak, bu en korunmasız zamanda vücudumuza indirilen balyoz gibi etki yapar.” dedi.

Sigaranın zararlarına dair her gün yeni bir kanıt ortaya çıkarken, özellikle Ramazan ayında iftarda içilen sigaranın ani ve büyük zararlara yol açacağı konusunda uzmanlar sigara bağımlılarını uyarıyor.

Sigara vücudun her organına zarar verir

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Profesör Dr. Zeki Yıldırım, “Sigaranın içinde binlerce zararlı madde var. Sigara kullanmak; başlıca solunum yolları olmak üzere hemen hemen vücudumuzun her organına zararlıdır. En sık bilinen zararları; gırtlak kanseri, akciğer kanseri, mesane kanseri gibi kanserler, KOAH olarak adlandırılan kronik solunum yetmezliği, ve kalp ve beyin damarlarında daralmanın neden olduğu kalp ve beyin damar hastalıkları sonucu kalp krizi ve inmedir.” dedi.

Açlık sigaraya karşı savunmasız bırakır

Sigaranın zararlı etkilerine karşı vücudun bir takım koruma önlemleri aldığını belirten Yıldırım, Ramazan ayında daha dikkatli olunmasına ilişkin uyarılarını şu ifadelerle dile getirdi:

Vücudumuz aldığı bazı önlemlerle sigaranın içindeki zehirli maddeleri etkisiz hale getirmeye çalışır. Vücudumuz sigaradan korunmak için kullandığı maddelerin bazılarını kendisi yapar, bazılarını da gıdalarla alır. Açlık nedeniyle vücut bu bakımdan savunmasız kalabilir.

Vücuda balyoz etkisi yapar

Özellikle uzun yaz günlerinde tutulan oruç nedeniyle uzun süre aç ve susuz kalan vücudun, sigaranın zararlı etkilerine karşı en korumasız zamanının iftar vakti olduğuna dikkat çeken Yıldırım, uyarılarını şöyle sürdürdü: “Orucu sigarayla açmak bu en korunmasız zamanda vücudumuza indirilen balyoz gibi etki yapar. İftarı sigarayla açmak kan şekeri düşük olan ve su miktarı iyice azalan vücudumuzda ani tansiyon yükselmesine, kalp ve beyin damarlarında daralmaya yol açarak kalp krizi ve felce neden olabilir. Öte yandan yapılan araştırmalarda aç karına sigara içmenin kanser riskini de özellikle artırdığı gösterilmiştir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hasan Ali Yıldız kimdir? Hasan Ali Yıldız Diyanetteki görevinden neden alındıÖnceki Haber

Hasan Ali Yıldız kimdir? Hasan Ali Yıldı...

Diyanet'te Neler Oluyor?Sonraki Haber

Diyanet'te Neler Oluyor?

KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!