Reklamı Geç
KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Bu besini yemekten sonra sakın tüketmeyin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bu besini yemekten sonra sakın tüketmeyin
Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs nedeniyle birçok insan, beslenme alışkanlıklarında değişikliklere gitti.

Uzman isim uyardı! Bu besini yemekten sonra sakın tüketmeyin
Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs nedeniyle birçok insan, beslenme alışkanlıklarında değişikliklere gitti.
 
Bu anlamda koronavirüs pandemisi döneminden uzman isimlerin görüşleri büyük önem arz ediyor.
  
Dr. Fevzi Özgönül, yemeklerden sonra bazı besinlerin asla ve asla tüketilmemesi gerektiğini söylerken o ürünleri ve yan etkilerini sıraladı...
 
Süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler ve vejetaryen diyetle beslenenlerde daha sık eksiklik görülmektedir.
 
Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen hemen her üç kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikâyeti görülmektedir.

Kahve: Özellikle yiyeceklerin demir içeriğinin az olması ve demirin bağırsaklardan emilmesinin çok güç olması sebebi ile demir eksikliğine sık rastlanmaktadır. Kahveyi yemekten hemen sonra tüketmek demir emilimini olumsuz yönde etkiliyor. Demir insan vücudunda toplam 4-5 gr bulunduğu halde çok önemli bir elementtir. Demir bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir iletimi, dokulara oksijen taşınması, DNA, RNA ve protein sentezi gibi yaşam için önemli olan birçok enzimin yapım aşamasında görev almaktadır. Bu nedenle demir eksikliği, özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, ergenlik çağında ve kadınlarda hamilelik döneminde ortaya çıkmaktadır.
  
Çay: Yemeklerde hemen sonra içilen çay da besinden alınan demirin emilimini azaltır. Çay, kahve ve kakao içerisinde bulunan bazı maddeler, demir emilimini yarı yarıya azaltır. Bu nedenle yemeklerin hemen üzerine içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir. Tabii ki demirin faydaları olduğu gibi fazlalığının da zararları vardır. Bünyeye fazla miktarda demir almak damar sertliğine, hücrelerin yağlanmasına ve erken yaşlanmasına da sebep olur.
  
Demir fazlalığı neye sebep oluyor? Demir fazlalığı kanser riskini artırdığı gibi siroz, şeker hastalığı, halsizlik, iştahsızlık, kalp büyümesi, bulantı, kusma, nefes darlığı gibi rahatsızlıklara da sebebiyet veriyor.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Yeni Akit


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürcistan'da Osmanlı dönemine ait bir cami GoginauriÖnceki Haber

Gürcistan'da Osmanlı dönemine ait bir ca...

İHH 2020'de 106 bini aşkın yetime ulaştıSonraki Haber

İHH 2020'de 106 bini aşkın yetime ulaştı

KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!