Diyanet'ten 40 İlçe Müftü Alımı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet'ten 40 İlçe Müftü Alımı
Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 Yılı İlçe Müftülüğü Sınavı (Asıl) Atamalarıyla İlgili Duyuru

​İlçe Müftülüğü için 11/04/2022 tarihinde ilan edilen, 18/03/2023 tarihinde yapılan yazılı, 18-25/09/2023 tarihleri arasında yapılan sözlü sınav sonucu başarılı olan asıl adaylardan (40) kişinin atama işlemleri aşağıda belirtilen esaslara göre yapılacaktır:

1-Sınavda başarılı olan İlçe Müftüsü adayları, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 25.  maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi hükmü uyarınca 4. sınıf ilçelere atanacaklardır.

2-Adayların 13/10/2023 tarihinden başlayıp 18/10/2023 tarihi Çarşamba günü saat 23.55'e kadar tercih işlemlerini https://dibbys.diyanet.gov.tr adresinde yer alan “Sınav İşlemleri" menüsünden yapmaları gerekmektedir.

3-Adayların tercihlerine göre yerleştirilme işlemi, yazılı ve sözlü sınavların aritmetik ortalaması alınarak yapılacaktır. Bunda eşitlik olması halinde sırasıyla;

      1.Yazılı sınav puanı yüksek olana,

      2.Hizmet süresi fazla olana,

      3.Doğum tarihi önce olana öncelik verilerek yapılacaktır.

4-Adaylar ilan edilen yerler için 10 tercihte bulunabileceklerdir.

5-Adaylar tercih dışı seçenek olarak;

      1.“Re'sen yerleştirilerek atanmayı kabul ediyorum."

       2.“Re'sen yerleştirilerek atanmayı kabul etmiyorum." seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyeceklerdir.

6-Tercihlerine yerleştirilemeyen adaylardan “Re'sen yerleştirilerek atanmayı kabul ediyorum." seçeneğini işaretleyenler ilan edilen görev yerlerinden boş kalan yerlere bilgisayar kurası ile yerleştirileceklerdir.

7-"Re'sen yerleştirilerek atanmayı kabul etmiyorum." seçeneğini işaretleyen adaylardan tercihlerine yerleşemeyenler ile hiç tercih yapmayanlar;

      1.Sınav sonucu elde etmiş oldukları İlçe Müftüsü olarak atanma haklarından feragat etmiş sayılacaklardır.

       2.Bu kişilerden daha sonra İlçe Müftüsü olmak isteyenlerin mevzuat gereği yeniden İlçe Müftülüğü sınavına girmeleri gerekmektedir.

8-Tercihi doğrultusunda yada re'sen yer tespiti yapılan personelden mazereti bulunanların (sağlık, aile birliği, engellilik, eğitim, şehit ve gazi yakınlığı ve diğer mazeretler dâhil) İlçe Müftülüğünden feragat ettiklerine dair dilekçelerini 23/10/2023 tarihine kadar Başkanlığımız Atama I Daire Başkanlığına göndermesi gerekmektedir. Bu kapsamda olup atandığı görev yerine başlayan personel, asgari hizmet süresini (2 yıl) tamamlamadan hiçbir nedenle nakil talebinde bulunamayacaklardır.

9-Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 20/2. maddesi gereğince atandığı yere başlayan adayların bulundukları yerde (2 yıl) çalışmadıkça önceki unvan veya görev yerine atamaları yapılmayacaktır.

10-Atandığı yere başlayan adaylar, asgari hizmet sürelerini (2 yıl) tamamlamadıkça yurt dışı teşkilatında görevlendirilemeyeceklerdir.

11-Adaylardan halen yurt dışı teşkilatında geçici görevde olanların en geç 2 ay içinde görevlerine başlamaları gerekmektedir. İlçe Müftüsü olarak atanma hakkından feragat ederek yurt dışındaki görevlerine devam etmek isteyenlerin, feragat dilekçelerini 23/10/2023 tarihine kadar Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Atama I Daire Başkanlığına göndermesi gerekmektedir.

12-Adayların atamaya esas olan;

     1https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama adresinden alınacak İlahiyat Fakültesi lisans veya denklik mezuniyet belgesini,

     2. İhtisas Kursu bitirme belgesini / İlahiyat alanında yapılmış olan doktora diplomasını,

Başkanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Atama I Daire Başkanlığına 23/10/2023 tarihine kadar önce e-posta, daha sonra posta yoluyla veya elden göndermeleri gerekmektedir. İlgili evrakı süresi içerisinde teslim etmeyen adayların başvuruları geçersiz kabul edilecek, postadaki gecikmeler dikkate alınmayacak ve bu adayların atama işlemleri gerçekleştirilmeyecektir.

13-İlçe Müftülüğü yer tespiti ve tercih ile ilgili bilgiler hakkında https://www.diyanet.gov.tr web adresinden yapılan duyuru dışında ilave bir tebligat yapılmayacak, adaylara ayrıca bir bilgi veya belge gönderilmeyecektir.

14-Yer tespiti işlemleri ile ilgili (0 312 295 77 91- 84 43) numaralı telefonlardan bilgi alınabilecektir. İlgili evraklar, atama1@diyanet.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şehitlerimiz ve Filistin için Sabah Namazında Okunacak Dua MetniÖnceki Haber

Şehitlerimiz ve Filistin için Sabah Nama...

Şube Müdürü Nakil İşlemleri BaşladıSonraki Haber

Şube Müdürü Nakil İşlemleri Başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!