HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ve Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı.

12 MAYIS HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ve Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında önemli konulara değinen Taşkın, her yıl 12 Mayıs günü Dünya Hemşireler Günü ve 12-18 Mayıs tarihlerinin de Dünya Hemşireler Haftası olarak kutlandığına dikkat çekerek, Hemşireler Günü’nün 12 Mayıs’ta kutlanmasının öneminin, modern hemşireciliğin kurulmasını sağlayan Florence Nightingale’nin doğum günü olması ve sosyal reformların sağlanmasına öncülük etmesi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Florence Nightingale, bugünkü modern hemşireciliğin kurulmasına ön ayak olmuş bir hemşiredir. Aynı zaman da bir yazardır. Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için çalışmış, çeşitli ülkelerdeki aç insanlara yardım yapılmasını savunmuş, kadınların iş gücüne katılımını sağlayan çeşitli sosyal reformların kabul edilmesi için çalışmalar yapmıştır. Hayatı boyunca tıbbi bilgilerle ilgili kitaplar yayınlamış, istatistiksel verilerin grafiksel sunumuyla ilgili çalışmalar yapmıştır. Nightingale, Hemşirelik mesleğinin bugünlere gelmesinde önemli katkıları olan bir insandır ve çalışmaları da bu kapsamda çok anlamlıdır.

Günümüzde Hemşirelik en zor ve ağır mesleklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bireyin, ailenin ve toplumun sağlığının korunması ve bu hizmetin ileri seviyelere taşınarak geliştirilmesine yönelik, uygun sağlık seviyesine ulaştırmayı amaçlayan ve bu konularda hizmet veren bir meslektir.

19 Nisan 2011 tarih ve 27910 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Hemşirelik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik’te hemşirelerin çalışma alanlarının görev, yetki ve sorumlulukları belirtilmiştir. Bu tarihten sonra da yönetmelik değişikliği yapılmasına rağmen görev, yetki ve sorumluluk alanları değişmemiştir. Buna göre; yoğun bakım, iç hastalıkları, acil servis, cerrahi, ruh sağlığı ve hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın sağlığı ve hastalıkları ve halk sağlığı gibi alanlarda görev, yetki ve sorumlulukları bulunmasına rağmen, çalışma alanları yönetmelikte belirtilenlerden çok daha fazladır. Hemşirelerin klinik, servis, poliklinik arasında gidip gelmesini önlemek ve bir alanda tecrübe edinmesini sağlamak ve yoğun emek ve mesai harcayarak yıpranmasını önlemek amacıyla, sendika olarak hemşirelik mesleğinin branşlaşmasından yanayız.

Personel yetersizliği nedeniyle yoğun emek ve mesai harcayan Hemşireler, özverili bir şekilde görevlerini yapmalarına rağmen birim amirlerinden ve idarelerden hak ettikleri değeri göremiyorlar. Mobbinge maruz kalabiliyorlar ve sorunların ötelenmesi gibi olumsuzluklar değersiz ve yalnızlık hissine kapılmalarına neden olabiliyor. Döner Sermayeden hak ettikleri ücreti alamıyorlar. Bu olumsuzluklar üst üste geldiği zaman ruhi ve bedeni olarak yıpratıyor ve çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Hemşireler aynı zaman da sosyal birer varlık; eş, anne ve çevresiyle ilişkileri olan bir insan olarak görülmeli… Sürekli nöbette geçen iş hayatının getirdiği zorluklar ve kadın olarak üzerine yüklenen ağır sorumluluk gibi nedenler Hemşireleri olumsuz etkileyerek moral ve motivasyonlarını bozuyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullarda evine gidemeyerek her türlü riske rağmen görevini başarıyla yürüten Hemşirelerin çalışma yönetmeliği günümüz şartlarına göre değiştirilerek ödüllendirilmelidir. Döner sermayeden memnuniyetini sağlayacak düzenleme yapılmalı, yıpranma payı yeniden gözden geçirilmeli, döner sermayenin emekliliğe yansıtılması Hemşireler lehine düzenlenerek Avrupa standartlarına getirilmelidir.

Anadolu Sağlık Sen olarak Sağlık Bakanlığı’na bir öneri de bulunmak istiyorum: Başarılı Hemşire ve Hemşire Yardımcılarına her yıl bir maaş tutarında ikramiye veya “Hemşire Üstün Hizmet Ödülü” verilerek motive edilmelerini teklif ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, 12 Mayıs Hemşireleri Günü’nü ve Dünya Hemşireler Haftası’nı kutluyorum. Tüm hemşirelerimize sağlık, mutluluk ve huzurlu bir iş hayatı ve sosyal yaşantı temenni ediyorum.”

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sapkınları Haçlılar besliyorÖnceki Haber

Sapkınları Haçlılar besliyor

Halit Güldemir​​ daire başkanı olduSonraki Haber

Halit Güldemir​​ daire başkanı oldu

İslamda Buluşalım

Haber Yorumları

 • Ahmet YAHYA18-05-2020 04:47

  “Florence Nightingale daha dünkü hemşire ama "RUFEYDE" ik sahra hastanesini kuran kişi.Efendimiz zamanından 1388 sene geçmiş.Hatırlayan yok.YAZIK.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!