Memur Emeklisine Aile Yardımı Ödeneği Verilsin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Memur Emeklisine Aile Yardımı Ödeneği Verilsin
Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, emekli olduktan sonra aile yardımı ödeneği kesilen memur emeklilerine haksızlık yapıldığını, bu uygulamanın hukuken de bir geçerliliğinin bulunmadığını söyledi.

MEMUR EMEKLİSİNE AİLE YARDIMI ÖDENEĞİ VERİLSİN

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, emekli olduktan sonra aile yardımı ödeneği kesilen memur emeklilerine haksızlık yapıldığını, bu uygulamanın hukuken de bir geçerliliğinin bulunmadığını söyledi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 202 maddesinde düzenlenmiş olan aile yardımı ödeneği, bu kanuna tabii olarak çalışan memurlara ödeniyor. Bu kanuna tabii olarak çalışmakta iken emekliye ayrılan memurun aile yardımı ödeneği kesiliyor.   Emekli memurlar bu kesintinin nedenini bilemezken, anlamsız olduğunu ve devletin, emekli olduktan sonra vatandaşını mağdur etmemesi gerektiği yönünde görüş bildiriyorlar.

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya’da, sendikalarına gelen yoğun talep üzerinde aile yardımı ödeneğinin emekliye neden ödenmediğiyle ilgili bir değerlendirme yapt

İbrahim Kaya’nın değerlendirmesi şöyle:

“Memur, Türk Medeni Kanunu’na göre evlendiği tarih itibariyle eş için, çocuğunun doğumundan itibaren de çocuk için aile yardımı ödeneğine hak kazanıyor. Bu kazanım çalıştığı müddetçe devam ediyor ve ne yazık ki, emekli olduğunda kesiliyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlar dikkate alındığında en mağdur kesimlerden biri de emekli devlet memurlarıdır. Bugün en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumdadırlar. Sendikamıza devamlı olarak ekonomik ve sosyal durumlarıyla ilgili bilgi veriyorlar, istek ve talepte bulunuyorlar. Bu taleplerin içinde en önemlisi ve halen bugün kanayan bir yara haline gelen aile yardımı ödeneğidir. Çünkü çalışırken aile yardımı ödeneğini alan memur, emekli olduktan sonra bu ödeneği alamıyor. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 202. Maddesinde aile yardımı ödeneğiyle ilgili düzenleme yapılmıştır. Memur çalıştığı sürece bu ödeneği alabiliyor, ancak emekli olduktan sonra bu ödeneğin kesileceğine dair bir hüküm yok.

Kanunun, “Aile Yardımı Ödeneği Hakkını Kaybetme” başlıklı 205. Maddesinde de bu ödeneğin kesilmesiyle ilgili düzenleme yapılmıştır. Madde de şöyle diyor; “Madde 205 – Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneği hakkını eşinden boşanma veya eşinin ölümü, çocuk için ödenen yardım ödeneği hakkını da çocuğun ölümü veya 206’ncı maddedeki hallerin vukuunu takip eden ay başından itibaren kaybeder.” Madde de memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğini emekli olduktan sonra kaybeder şeklinde bir düzenleme yok. Ancak memur emekli olduktan sonra kesiliyor. Buna bir anlam veremiyoruz. Bu ödeneğin kesilmesi

2018 yılının 7 Aralık günü KPDK toplantısında memur emeklisine aile yardımı ödeneği verilmesi için düzenleme yapıldığına dair basın da haberler çıktı. Eşi çalışmayan 2 çocuklu emekliye her ay 367 lira ödeneceği yazılıp konuşuldu ama bugüne kadar böyle bir düzenleme yapılmadığı gibi hiç gündeme getirilmedi. Emekli memurların aile ödeneğinin kesilmesi Anayasa’ya aykırı olduğu gibi, aynı zaman da Danıştay’ın da bu konu da verdiği karar var. Memur emeklilerine aile yardımı ödeneğinin ödenmesi konusu gündeme alınmalı ve emekli memurlar yaşadıkları sıkıntılardan kurtarılmalıdır. Emekli memurlar için aile yardımı ödeneği ciddi bir meblağdır. Devletin bir görevi de vatandaşlarına insanca yaşayabilecekleri sosyal düzeni sağlamaktır. Emekliliğinde dinlenmesi gereken vatandaşlarımız ne yazık ki, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve kimseye muhtaç olmamak için çalışmak zorunda kalıyorlar

Diyanet Hak ve Adalet Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan emekli olan memurların ikinci iş arayışları çaresizliklerinin göstergesidir. Yasal ve ekonomik koşullar dikkate alındığında emekli memurların insanca yaşayabilecekleri şartların oluşturulması için aile yardımı ödeneğinin verilmesini talep ediyoruz. Bu konuyu gündemde tutacağız ve takipçisi olacağız.”

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İhtisas Kursu Kursiyer Seçim Yazılı Sınavı soru kitapçıkları yayımlandıÖnceki Haber

İhtisas Kursu Kursiyer Seçim Yazılı Sına...

imamı dolandırdılarSonraki Haber

imamı dolandırdılar

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!