Uyan Türkiye 'Hep Beraber Bu Duaya Amin Diyelim'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uyan Türkiye 'Hep Beraber Bu Duaya Amin Diyelim'
Balıkesir’de yaşamakta olan bir emekli vatandaş Adem Aydın, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir çağrıda bulunuyor. Bu gün tüm Müslüman âlemi ile gayrı Müslimlere bir davetim var. En kısa ve sade bir anlatım ile dile getirmek istediğim çok acil bir çağrımı, umarım en üst kademe ilgililere duyurmayı başarabilirim.

Balıkesir’de yaşamakta olan bir emekli vatandaş Adem Aydın, Sayın Cumhurbaşkanımıza bir çağrıda bulunuyor. Bu gün tüm Müslüman âlemi ile gayrı Müslimlere bir davetim var. En kısa ve sade bir anlatım ile dile getirmek istediğim çok acil bir çağrımı, umarım en üst kademe ilgililere duyurmayı başarabilirim.

UYAN DÜNYA

Gün uyanma, gün Allah cc’ye el açıp yalvarma günüdür. Ey müminler günümüzde Dünyamızı kasıp kavuran “pandemi salgın hastalığından kurtuluşumuzu bizlere en kısa sürede nasip eyle yüce rabbimiz” deme günüdür.

Yaşamakta olduğumuz Dünya üzerindeki “Covid-19 SALGIN HASTALIK” nedeniyle, büyük bir tehdit altındadır. İnsanlık olarak bir yılı aşan süredir her kademede ve tüm kurum ve kuruluşlar olarak adeta diken üstünde olup, gerekli her türlü adımlar atılmaktadır. Dünya üzerinde geçmişlerde de farklı boyutlarda salgın hastalıklar ile mücadele edilmiş, galip ya da mağlup gelinen dönemler hep olmuştur. Pek çok kavim ve topluluklar kendi kusurları ve Allah’a olan isyanları nedeniyle yeryüzünden silinmişler, helak olmuşlardır. Ne var ki önceden yaşanan salgın hastalıklar ve ya büyük küçük düzeylerde savaşlar ile karşı karşıya kalınmış olsa da günümüzde mücadelesini vermekte zorlandığımız sorunların emsaline az rastlanmaktadır. Çünkü bu salgın hastalığın bizden alacağı ne canlar nede ekonomik kayıpların ucu bucağı henüz öngörülememektedir.

Salgın ile mücadelede ülkemiz ve diğer Dünya ülkeleri fakir ya da zenginliği fark etmeksizin yenilgi karşısında çaresiz durumdadır. Covid-19 salgını nedeniyle, başta Brezilya olmak üzere pek çok ülke iflasın eşiğine gelmiş görünüyor. Ayrıca gerek tedaviler aşamasında Hastaneler, gerekse firmalar ilaç ve aşı tedarik hususlarında yetersiz ve çaresizlik içinde bulunuyor.

Ülke geneli ilan edilen tam kapanma süresi ise bizlerde de Covid-19 salgınına karşı yüksek seviyelerde tedbirler almaya zorlamaktadır. Söz konusu salgın ile mücadelede tüm kesimler üzerine düşen görevlerini en iyi şekilde yapmaya gayret ederken, Diyanet işleri Başkanlığımız da ibadet ve inançlarımızın yerine getirilmesinde Müslüman kardeşlerimiz pek çok alanda kısıtlamalar karşısında adeta sabırları tükenme noktasına gelmiştir. Bizlerde olduğu gibi tüm Dünya insanları da Kâbe ziyaretleri yanı sıra hac ve umre görevlerini yapamıyor durumdadır. Dini vecibeleri ibadethanelerimizde istediğimiz gibi yerine getirememekteyiz. Şu mübarek Ramazan-ı şerif ayında bile teravih namazlarından mahrum kalmak yetmiyormuş gibi, ne Cuma nede normal vakit ibadetlerimizi yerine noksansız olarak yerine getiremez olduk!

Peki, her aşamada herkes üzerine düşeni yine noksansız olarak yapabiliyor mu? Bunca çaresizlik karşısında susmak ve sessizce akıbetimiz karşısında eli kolu bağlı olarak oturup bekleyecek miyiz? Sadece çalışan tüm kesimlerimiz, esnaflarımız, öğrencilerimiz, emekli ya da yeni iş bulma umutlarını kaybetmemek adına büyük bir özveri ile sabreden gençlerimiz için değil, tüm insanlık için ellerimizi Mevla’ya hep beraber ama aynı anda açma vakti geldi de geçiyor bile…

Öyle bir yalvarış ve öyle bir toplulukla beraber yapılacak olan duaya âmin diyelim ki, Müslim ya da gayrı Müslim ayrımı olmaksızın ülkemiz ve Dünya genelinde aynı anda “BULUNDUKLARI YERDE” eller semaya açılsın… Bu uğurda herkes elbet kendi iç Dünyalarında dualarını yapmaktadır. Belli ki ibadet ve dualarımızda noksanlıklarımızın olabileceği gayet doğaldır. İşte bu nedenle, yüce Allaha yalvarışımız çok daha farklı ve çok daha birlik beraberlik içeresinde daha da güçlü olmalıdır. Dünya semalarına haykırışımız, bu salgın hastalıktan en kısa sürede kurtulabilmek için, toplamda beş dakikaya sığdırılabilecek şekilde, hazırlanacak bir dua metni ile bizler, ülkemizden seslenelim istiyorum. Tüm kalpler, tüm eller bu Covid-19 salgın hastalığından bizleri en kısa sürede kurtar bizleri ya rabbi diyelim!

Yapılacak olan toplu dua için mekânın önemi yok ama birlik ve beraberlik adına zamanın önemi çok büyüktür. Bu güne kadar kaybedilen maddi ve maneviyatın değeri yanı sıra, salgın hastalık nedeniyle nice sevdiklerimiz, eşimiz, çoluk çocuğumuzu kaybetmekteyiz. Bahsi geçen kayıplarımız olağan üstü durumlardadır.

Tarih olarak 7 Mayıs 2021 Cuma ya da 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü saat 15.00 gibi iki seçenek olabilir. Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde hazırlanarak, aynı anda ve beş dakikalık süreye tekabül edecek şekilde hazırlanacak olan dua metnine, tüm halkımızın yanı sıra tüm insanlığın iştirakine vesile, imkân sağlanmalıdır. Bu hususun değerlendirilerek uygulamaya geçilebilmesi için, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Ali Erbaş’a takdimine müteakip Sayın Cumhurbaşkanımıza gerekli bilgilendirme talebinin yapılması gerekmektedir. Ülkemizde ön hazırlıkları yapılarak çağrımıza büyük katılımların sağlanabilmesi için, özel bir protokol ya da prosedür her ne gerekiyor ise, tüm TV – Radyo canlı yayın araçları, Cami hoparlör sistemleri kullanılmak suretiyle halkımıza ”HEP BERABER BU DUAYA ÂMİN DİYELİM” duyurusunun önceden yapılması gerekmektedir.

Halkımız ve tüm insanlık, severek bu davete icabet edecek ve bu eylemden dolayı büyük haz, huzur ve mutluluk duyacaktır. İnsan olarak yüce Allah’a inanç duyan, maddi ve manevi kayıplarımızın durması, tüm bela ve musibetlerden bizleri bir an önce kurtulma arzuları, eminim herkesin tek dileğidir. 29.04.2021

Adem AYDIN - BALIKESİR

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Erbaş'tan kaymakam adaylarına altın tavsiye!Önceki Haber

Başkan Erbaş'tan kaymakam adaylarına alt...

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaSonraki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!