Diyanet'ten Gençlere Resim ve Kompozisyon Yarışması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanet'ten Gençlere Resim ve Kompozisyon Yarışması
Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye genelinde ortaokullar arası kompozisyon ve resim alanlarında, “Ramazan ve İnfak” teması ile ödüllü yarışma düzenledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Bülbül imzasıyla gönderilen yarışma notu detayları:

Topluma din konusunda rehberlik etmekle görevli olan Başkanlığımız, istikbalimizin teminatı olan gençlere yönelik dini ve kültürel çalışmalar yürütmektedir. Söz konusu çalışmaların daha etkin, verimli, kaliteli ve sürekli hale gelebilmesi, farklı gençlik kategorilerine özel etkinliklerin koordinasyon içerisinde gerçekleştirilmesi ile mümkün olabilecektir.

Bu  itibarla  gençleri,  Ramazan  ayının  manevi  atmosferi  ile  daha  fazla  buluşturabilmek, ortaokul öğrencileri arasında bu yıl Ramazan ayı teması olarak belirlenen infak konusuna yönelik bir farkındalık oluşturmak ve Başkanlığımız gençlik çalışmalarına ivme kazandırmak amacıyla "Ortaokullar Arası Resim ve Kompozisyon Yarışması" düzenlenmesi ilgi olurla uygun görülmüştür.

Yarışmanın ek bilgi notu çerçevesinde gerçekleştirilmesi ve yarışmaya dair verilerin 21 Haziran  2019  tarihine  kadar  genclik@diyanet.gov.tr  adresine  gönderilmesi  hususlarında bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ


ORTAOKULLAR ARASI RESİM VE KOMPOZİSYON YARIŞMASI YARIŞMA KRİTERLERİ BİLGİ NOTU

1. Yarışmanın temel amacı gençlerle iletişim kurmak ve onları Başkanlık gençlik çalışmaları ile tanıştırabilmektir. Bundan dolayı yarışmanın her aşamasında gençlik koordinatörleri, KYK yurtlarında görevli manevi danışmanlar ile Başkanlık gençlik çalışmalarında görev alan diğer personel aktif olarak yer alacaklardır.

2. Yarışma, kompozisyon ve resim alanlarında, “Ramazan ve İnfak” teması ile gerçekleştirilecektir.

3. Yarışmaya sadece örgün eğitim-öğretime devam eden ortaokul öğrencileri katılabileceklerdir. Bir öğrenci sadece bir alandan ve en fazla bir eser ile katılım sağlayabilecektir.

4. Son başvuru tarihi 24 Mayıs 2019 olarak belirlenmiştir. Başvurular ilçe müftülüklerine bireysel olarak, eser teslimi ve başvuru aynı anda olacak şekilde gerçekleştirilecektir.

5. Yarışma aşamalı olarak ilçe ve il Müftülüklerince ilçe birincisi ve il çapında birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye girenlerin tespit edilmesiyle icra edilecektir.

6. İlçe müftülükleri 29 Mayıs 2019 tarihine kadar ilçe birincisini belirleyerek il müftülüklerine bildireceklerdir.

7. İl müftülükleri ise 12 Haziran 2019 tarihine kadar yarışmayı sonuçlandırıp dereceye girenleri internet siteleri üzerinden ilan edeceklerdir.  

8. Her iki kategori için tek bir değerlendirme komisyonu ilçelerde kaymakamlık, illerde valilik oluru ile oluşturulacaktır.

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

9. Yarışma neticesinde ilçelerde resim ve kompozisyon alanlarında ayrı ayrı olmak üzere birinci olan öğrenciler ilçe müftülükleri, illerde resim ve kompozisyon alanlarında ayrı ayrı olmak üzere dereceye giren öğrenciler ise il müftülükleri tarafından ödüllendirilecektir.

Resim ve kompozisyon alanlarında ayrı ayrı olmak üzere ilçe birincisi olan öğrenciler, çeyrek altın ile ödüllendirileceklerdir.

Resim ve kompozisyon alanlarında ayrı ayrı olmak üzere il birincilerine verilecek ödül yarım altın, ikinci ve üçüncü olan yarışmacılara verilecek ödül ise çeyrek altın olacaktır.

Müftülükler ayrıca imkânları nispetinde yarışmaya katılım sağlayan öğrencileri ödüllendirebileceklerdir.

10. Yarışmanın tanıtım ve duyurusu sosyal medya yoluyla ve gençlik koordinatörlerince okullar bizzat ziyaret edilerek gerçekleştirilecektir. Gerektiğinde broşür ve diğer tanıtıcı materyaller kullanılacaktır. Ayrıca konu vaazlarda da dile getirilecektir.  Din görevlileri, görevli oldukları cami/Kur’an kursuna en yakın okullardan yüksek katılım sağlamaya yönelik çalışmalara teşvik edileceklerdir.

11. Yarışmacılar, başvuru ve eser teslimi esnasında öğrenci (ortaokul) olduğunu belirten belgeyi ve TC. Kimlik Kartını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca her bir öğrenci, velisi tarafından imzalanmış “Velisi bulunduğum …………….. ‘nın Müftülüğünüzce düzenlenen kompozisyon/resim yarışmasına katılmasına adının ve eserinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nca internet ve sosyal medyada yer almasına, eserinin basılarak yayınlanmasına muvafakat ederim” şeklindeki belgeyi Müftülüğe teslim etmek zorundadır.  Eserin teslim alındığına dair belge, yarışmacıya müftülüklerce verilecektir.

12. Yarışmaya katılan eserler iade edilmeyecek, Müftülüklerce bir sonraki yıl Ramazan ayına kadar muhafaza edilecektir.

13. Eserlerde siyasi mesajların bulunmaması, ahlak kurallarına uygun oluşu ve bir ticari markanın reklamını yapmaması vb. hususlar dikkate alınmalıdır.

14. Kompozisyon alanında yarışmaya katılan eserler için;

a) “Ramazan ve infak” teması ile bağlantılı ve özgün olması, alıntılar için kaynak gösterilmesi beklenmektedir.

b) Eserin Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olarak, tercihen elektronik ortamda, times new roman fontuyla, 12 punto ile yazılması istenecek, ancak el yazısı ile yazılmış eserler de yarışmaya kabul edilebilecektir.

c) Eserin yazılı olduğu sayfanın (birden çok sayfa söz konusu olduğunda her sayfanın) sol üstüne öğrencinin adının, soyadının, iletişim bilgilerinin ve öğrencisi olduğu ortaokulun adının yazılması şarttır.

d) Katılımcılar eserlerinin özgün olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

15. Resim alanında yarışmaya katılan eserler için;

a) Eserlerin başkasına ait, alıntı ve kopya olmaması, “Ramazan ve infak” teması ile bağlantılı olması beklenmektedir.

b) Yarışmacılara malzeme ve teknik serbestliği tanınmıştır. Her türlü resim ve boya malzemesi kullanılabilecektir. Ancak eserlerin sunulacağı resim kâğıtları 35 X 50 boyutlarında olmalıdır.

c) Yarışmacılar resim kâğıtlarının arkasına okunaklı bir şekilde, adı soyadı, iletişim bilgileri ve öğrencisi oldukları ortaokulun adını yazacaklardır.

d) Eserlerin zarar görmemesi için resimlerin katlanmadan iki büyük karton arasına yerleştirilerek teslim edilmesi gerekmektedir.

e) Katılımcılar eserlerinin özgün olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

16. Değerlendirme, rapor ve yarışma aracılığı ile kaç gence ulaşıldığına dair sayısal veriler il müftülüklerince hazırlanarak 28 Haziran 2019 tarihine kadar genclik@diyanet.gov.tr adresine gönderilecektir. 

DİN HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Çorum İl Müftüsü Biçer göreve başladıÖnceki Haber

Çorum İl Müftüsü Biçer göreve başladı

Evlat, alim olmaz okutmayıncaSonraki Haber

Evlat, alim olmaz okutmayınca

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!