Anadolu Sağlık-Sen Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Anadolu Sağlık-Sen Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı
Anadolu Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (ANADOLU SAĞLIK SEN), ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartları ve sağlık çalışanlarının bu ekonomik şartlar da eriyen maaşlarını ve işyeri koşullarını değerlendirerek 2022-2023 yılı VI. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde sonuçlandırılmasını öngördükleri taleplerini kamuoyu ile paylaştı.

ANADOLU SAĞLIK SEN 6. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİNİ AÇIKLADI

Anadolu Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (ANADOLU SAĞLIK SEN), ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartları ve sağlık çalışanlarının bu ekonomik şartlar da eriyen maaşlarını ve işyeri koşullarını değerlendirerek 2022-2023 yılı VI. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde sonuçlandırılmasını öngördükleri taleplerini kamuoyu ile paylaştı.

Yetkili sendikanın geniş kapsamlı bir dosya ile masaya oturmasını, görüşmenin de bu kapsamda olmasını beklediklerini ve sağlık çalışanlarının beklentilerinin ve taleplerinin karşılanmasını istediklerini belirten Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip TAŞKIN, sendika olarak hazırladıkları maddelerin sağlık teşkilatlarında çalışan tüm personelin talepleri olduğunu, bu konu üzerinde uzun ve detaylı bir çalışma yaparak hazırladıkları maddelerin yetkili sendika tarafından dikkate alınarak toplu sözleşme masasında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kamuoyu ile paylaştıkları maddelerin, sağlık çalışanları açısından insani, vicdani ve sendikal açıdan da sorumluluk gerektiren maddeler olduğuna vurgu yapan TAŞKIN,  Anayasal açıdan da devletin yükümlülüğü altındaki bu konularda iktidarın, sağlık çalışanlarının maddi ve manevi sıkıntı içinde olduğunu, sağlık teşkilatlarında yaşanan başlıca sıkıntıların; çalışma barışı başta olmak üzere, sendika ve siyasi torpilin önüne geçilmesi, baskı ve mobbingin önlenmesi, iş yükü ve yoğunluğun önlenmesi için yeterli sayıda personel istihdam edilmesi, işyeri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, şiddetin önlenmesi, liyakate önem verilmesi ve tüm sağlık çalışanlarının beklentilerine cevap verilmesi yönündeki önemli sorunların giderilmesi, yüksek enflasyon nedeniyle maaş kayıplarının telafi edilmesi, sağlık çalışanlarının vergi yükünden kurtarılması, ücret adaletsizliğinin giderilmesi ve özlük ve mali hakların günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi vb. sorunların çözülmesi noktasında beklentiler olduğuna ve bu konuların dikkate alınmasının zorunluğu olduğuna dikkat çekti.

2022-2023 yılını kapsayacak VI. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinin Ağustos ayında başlayacağına dikkat çeken Necip TAŞKIN, “Sağlık teşkilatlarında çalışan tüm personelin taleplerinin, beklentilerinin karşılanacağı ve memnuniyetinin sağlanacağı bir toplu sözleşme dönemi olmasını, bu çerçevede hem iktidar hem de sağlık teşkilatlarında çalışan tüm personel açısından hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Umuyoruz ki beklentiler karşılanır ve ülkemizde de Avrupa standartlarındaki ücretle çalışan bir sağlık ordusu inşa edilir! Yine ümit ediyoruz ki Sayın Yetkili Sendika yetkilileri, toplu sözleşme masasında sendikaların açıklamış olduğu maddeleri de değerlendirir ve geniş kapsamlı bir görüşme için hazırlanırlar.  Sağlık çalışanlarının ekonomik, sosyal ve mesleki olarak rahatlayacakları, moral ve motivasyonlarının en üst düzeyde sağlanacağı ve iş veriminin artırılacağı bir sonucun çıkmasını ümit ediyoruz. İnşallah dikkate alınır,” dedi.

2022-2023 YILI VI. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ

1-          Kamu ve Üniversite hastanelerinde çalışanlara dini bayramlarda 1.500 lira ikramiye verilmelidir.

2-       Döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmalıdır.

3-       Yıpranma payı tüm sağlık çalışanlarına verilmelidir.

4-          Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalınanlarının ek göstergeleri 3600’e çıkarılmalıdır.

5-          Aile yardımında (eş ve çocuk) günümüz şartlarına uygun artış yapılmalıdır.

6-          Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, mezuniyetlerine göre uygun memur kadrolarına atanma imkânı verilmelidir.

7-          Vergi adaletsizliğine son verilmelidir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır.

8-          Sağlık çalışanlarının vergi oranı %15 olarak sabitlenmelidir.

9-        Sağlık çalışanlarına kreş imkânı sunulmalı, bunun sağlanamaması halinde  750 TL’ye kadar kreş yardımı yapılmalıdır.

10-        Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf olmalıdır.

11-        Dağıtılabilir döner sermaye tutarı artırılmalıdır.

12-        Devlet ve Üniversite hastanelerinde çalışan personelin Döner Sermaye katsayısı artırılmalıdır.

13-        Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tüm sosyal hakları 1 yıl süreyle dondurulmalı ve tedavi giderleri kendisinden alınmalıdır. Ayrıca çıkarılan şiddet yasası uygulanmalıdır.

14-        İş yeri koşulları, engelli sağlık çalışanlarının engel durumuna göre düzenlenmelidir.

15-        Lisansüstü ve doktora yapmış olan sağlık çalışanlarının ek ödeme ücretleri %10 artırılmalıdır.

16-        Mutemet olarak çalışanların hizmet alanı kadro-unvan katsayıları 0,25 puan artırılmalıdır.

17-        Taşınır kayıt kontrol yetkilisi olarak çalışanların ek puanları %35 olarak uygulanmalıdır.

18-        Sabit ek ödeme oranları 20 puan artırılmalıdır. 375 sayılı KHK’deki sabit ek ödeme oranları, hizmet kolumuzdaki tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için 20 puan artırılmalıdır.

19-        663 Sayılı KHK ile görevlendirilen kamu çalışanlarının kayıpları telafi edilmelidir.

20-        Enflasyon farkı aylık olarak verilmelidir

21-       Ambulans kullanan tüm şoförlere 20 ek puan verilmeli ve döner sermaye tavan ek ödemeleri 0,20 puan artırılmalıdır.

22-      Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında çalışanların nöbet ücretleri yeniden düzenlenmelidir.

23-      Radyasyonla çalışanlar için fiili maruziyet şartı kaldırılarak mesai saatinin tamamı üzerinden yıllık 90 gün fiili hizmet süresi zammı verilmelidir.

24-       2022 yılı ilk 6 ayı için enflasyon+%10, ikinci 6 ayı için enflasyon+%12+ 1.000 lira seyyanen zam, 2023 yılı ilk 6 ayı için enflasyon +%15, ikinci 6 ayı için enflasyon+%17 ve 1.000 lira seyyanen zam verilmelidir.

25-       Toplu sözleşme görüşmeleri canlı yayınlanmalıdır.

26-      Kamu ve YÖK’e bağlı çalışan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir.

27-      Sağlık Bakanlığında olduğu gibi Üniversite hastanelerinde çalışanlara da yılda 2 kez tayin hakkı verilmelidir.

28-     Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e bağlı üniversite  hastanelerinde de düzenli olarak Görevde Yükselme Unvan Değişikliği Sınavı yapılmalıdır.

29-      Giyim kuşam yardımı günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmelidir.

30-  Liyakata önem verilmeli ve idareci atamaları sınavla yapılmalıdır.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cami sayısından rahatsız olduÖnceki Haber

Cami sayısından rahatsız oldu

Dağıstan'da en büyük dinler arası diyalog merkezi inşa ediliyorSonraki Haber

Dağıstan'da en büyük dinler arası diyalo...

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!