Hoş Geldin Üç Aylar!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hoş Geldin Üç Aylar!
Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, üç ayların başlaması nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, üç ayların başlaması nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Üç aylar, Recep ayının ilk günü olan 13 Şubat Cumartesi günü başladı. Recep ayının içinde idrak edilecek olan Regaip Kandili 18 Şubat Perşembe günü, Miraç Kandili 10 Mart günü, Berat Kandili ise 27 Mart günü gerçekleşecek.

İslam âleminin 13 Şubat günü üç aylarla buluşmasının pandemi sürecine denk gelmesinin Müslümanların uyanması için bir vesile olmasını temenni ettiğini belirten Necip Taşkın şunları söyledi:

“İslam âlemi, 13 Şubat Cumartesi günü itibariyle mübarek üç aylarla buluştu. 18 Şubat Perşembe günü de mübarek Regaip Kandilini kutlayacağız. Mübarek üç aylarda yapılacak ibadetlerin, duaların ve hayır hasenadın, ülkemizin başında bulunan salgın hastalığından kurtulmak için iyi bir fırsat olacağını belirtmek istiyorum. Samimi duygularla kalpten yapacağımız her ibadet bu musibetten milletçe kurtulmamız için inşallah vesile olacaktır.

Üç aylar; açların doyduğu, küskünlerin barıştığı, gökyüzünün nur ile aydınlandığı aylardır. Bu mübarek ayları yeniden yaşayabileceğimiz için Allah’a hamdolsun. İslam âlemi bu mukaddes ayların kıymetini bilmelidir. Üç aylar Allah katında çok önemlidir. Bu bilinç ile salih âmel işlemek gerekir. Bu mübarek ayların içinde ibadetle meşgul olmak ve Allah’a en güzel şekilde kulluk edilmesi gerekir.

Regaip, Peygamber Efendimiz’den rivayet edilen bir hadis de şöyle ifade edilir: “… Sizler sakın ola Receb ayının ilk Cumasının arefesini (yani Perşembe gününü ve akşamını, Regaip Gecesini) ihmal etmeyesiniz (gaflet içinde geçirmeyesiniz). O, öyle bir gecedir ki, melekler o geceyi Regaip (yani rağbet edilen büyük armağan) adını vermişlerdir…”

Recep ayının hususiyetlerinden birisi de Regaip Kandili ve Miraç Kandili olarak bilinen iki kandilin bu ayda bulunmasındandır. Bunun önemini idrak ederek geçireceğimiz mübarek geceler; sosyal hayatımız, yaşantımız, geleceğimiz ve ahret kapısından içeri huzurlu gireceğimiz günlerin teminatı olacaktır. Bu vesileyle Regaip gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibadetlerle geçirmek gerekir. Bu gece, üç aylık mübarek ahiret pazarının ilk sergisidir. Regaip gecesi, seccadelerin kanatlarında miraca yükselinecek istisna anlardır. Kulun, Allah’a en yakın olduğu an secde anıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Recep ayı girdiği zaman şöyle dua ederdi: "Allah’ım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve bizi (Ramazan'a kavuştur.) "

Bu vesile ile mübarek Receb-i Şerif ve Regaip Kandilinizi Tebrik Eder, tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan temenni ederim.”

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Kaynak:Dini Haberler


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kadir Topbaş vefat ettiÖnceki Haber

Kadir Topbaş vefat etti

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir DuaSonraki Haber

Her Güne Bir Ayet, Bir Hadis, Bir Dua

İslamda Buluşalım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!